Erinevus lehekülje "Ameerika Ühendriikide Kongress" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
 
'''Kapitooliumi hoone''' ehk ''Capitol Building'' on eraldi hoone, kus käivad koos istungitel nii USA Senat kui ka Esindajatekoda. Selles hoones on töökabinet USA asepresidendil, kes juhib Senati ja ka Kongressi (mõlema koja ühisistungit) tööd. Samuti on seal kabinet enamuse liidril (''Majority Leader'') ehk isikul, kelle partei saab enamuse Esindajatekojas ning kelle partei valib või määrab Esindajatekoja esimeheks. Hoone on ajaloolise väärtusega ja asub kaitse all ajaloomälestiste kaitse seaduse alusel. Hoones asus kunagi kongressi raamatukogu, mis tänapäeval asub kolmes eraldi hoones Kapitooliumi idaosas. Kapitooliumi hoone on avatud külalistele, kes võivad jälgida avatud istungeid ning tutvuda hoones olevate kunstiväärtustega.
 
==Külaliskeskus==
'''Külaliskeskus''' ehk ''Visitor Center'' on hetkel rajatav maa-alune turistidele ja külastajatele mõeldud kompleks Kapitooliumi hoone idapoolses pargis. Enamik üleskaevatud pargist taastatakse pärast kompleksi valmimist. Kompleksis on muuseum, mis kajastab Kapitooliumi ja USA rahvaesinduse ajalugu ning ruumid, mis tagavad külaliste turvakontrolli enne Kapitooliumi kompleksi sisenemist. Samuti on seal kohvikud ja muud tarberuumid külalistele ja teenindavale personalile. Külaliskeskuse plaanidega ja asendiga on võimalik tutvuda [http://www.aoc.gov/cvc/renderings/index.cfm sellel veebilehel]
 
==Senat==
 
'''Esindajatekoda''' valitakse [[valimisringkond]]ades, mis on moodustatud elanike arvu järgi: iga teatud arv elanikke peab olema esindatud ühe saadikuga. Ajalooliselt on kujunenud valimispiirkonnad, mis tänapäeval enam eriti rangelt seda nõuet ei järgi. Valimisringkondi muudetakse vastavalt rahvaarvule pärast üleriigilisi [[rahvaloendus]]i. Praegu on Esindajatekojas 435 liiget. Esindajatekoda asub Kapitooliumi lõunaküljel kolmes hoones: ''Cannon House Office Building'', ''Longworth House Office Building'' ja kõige uuemas ''Russell House Office Building''.
 
==Ülemkohus==
{{vaata|Ameerika Ühendriikide Ülemkohus}}
 
'''Ameerika Ühendriikide Ülemkohus''' on kõrgeim juriidiline instants, kuhu riigi kodanikud võivad pöörduda. Aastatel [[1879]] kuni [[1935]] asus ülemkohus kongressi hoones ehk Kapitooliumi hoones. Alates 1935. aastast on Ülemkohtul oma hoone Kapitooliumi künkal. Ülemkohus koosneb 9 kohtunikust: 1 ülemkohtunik (''Chief Justice'') ja 8 lisakohtunikku (''Associated Justices''). [[2006]]. aasta seisuga on USA ülemkohtunik John G. Roberts Jr.
 
==Kongressi Raamatukogu==
 
'''Kongressi raamatukogu''' asub 3 hoones Kapitooliumi idaservas. Algselt oli raamatukogu mõeldud vaid kongressi otsuste ja dokumentide säilitamiseks. Üks ametist lahkunud presidentidest kinkis oma isikliku raamatukogu ja pärast seda muudeti statuuti ning ''Kongressi Raamatukogust'' on saanud tänaseks enamiku Ühendriikides väljaantava kirjanduse, meedia ja ka digitaalmeedia kogumise ja säilitamise koht. Raamatukogu lugemisaalid on avatud kõigile soovijatele, kuid Kongressi liikmetele ja nende abilistele on eraldi ruumid ning üldjuhul ka prioriteet teenindamisel.
 
==Kapitoolium==
 
'''Kapitoolium''' on koondnimetus Kongressi kompleksi kohta, mis sisaldab 7 põhihoonet (1 Kongressi, 3 Senati ja 3 Esindajatekoja hoonet), Ülemkohtu hoone, 3 raamatukoguhoonet, botaanikaaia hoone ja hulgaliselt abihooneid. Enamik asub Kapitooliumil, osa vahetus läheduses, kuid osa abi-hoonetest asub ka väljaspool Washingtoni.
 
'''Kapitoolium''' on ka eraldi piiritletud ala Washingtonis, kus asuvad Kongressi 7 põhihoonet. Neid hooneid seob [[metroo]], [[avarii]][[tunnel]]id ning kütte- ja elektrisüsteem ekstreemolukordadeks. Samuti asuvad neis hoonetes [[kohvik]]ud, [[restoran]]id ja külalistetoad, mis võimaldavad töötajatel majast mitte lahkuda mitme ööpäeva jooksul.
 
===Muud hooned===
*''Supreme Court Building'' - [[Ameerika Ühendriikide Ülemkohus|Ülemkohtu]] hoone.
*''Judiciary Building'' - [[Ameerika Ühendriikide Ülemkohus|Ülemkohtu]] abihoone, arhiivid ja lisateenindused.
*''Jefferson Building'' - Kongressi raamatukogu.
*''Adams Building'' - Kongressi raamatukogu.
*''Madison Building'' - Kongressi raamatukogu.
*''O'Neill Building'' - Kongressi abihoone (tehnilised abiteenistused, kontorid)
*''Ford Building'' - Kongressi abihoone (trükikoda, abiteenistused)
*''Capitol Police Building'' - Kapitooliumi politseiüksuse hoone.
*''Botanic Garden Conservatory'' (2 hoonet) - Kapitooliumi aednik, väliskujundus.
 
==Vaata ka==
==Välislingid==
*[http://www.senate.gov/ Senat]
*[http://clerk.house.gov/members/index.html Esindajatekoda]
*[http://www.supremecourtus.gov/ Ameerika Ühendriikide Ülemkohus]
*[http://www.loc.gov/index.html USA Kongressi Raamatukogu]
*[http://www.aoc.gov/ Kapitooliumi Hoone]
*[http://www.usbg.gov/ Kongressi Botaanikum]
*[http://www.clouse.org/capitol1.html Kongressi metroo]
*[http://www.aoc.gov/cc/cc_map.cfm USA Kapitooliumi skeem]
 
{{Coordinate |NS=38.88972222 |EW=-77.00888889 |type=landmark |region=US-DC}}
120 723

muudatust

Navigeerimismenüü