Kapitoolium (Washington): erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
ja veel kongressi artiklist
ja veel, sorri
30. rida: 30. rida:


Kapitoolium või Kapitooliumi küngas on ka eraldi piiritletud ala Washingtonis, kus asuvad Kongressi 7 põhihoonet. Neid hooneid seob [[metroo]], [[avarii]][[tunnel]]id ning kütte- ja elektrisüsteem ekstreemolukordadeks. Samuti asuvad neis hoonetes [[kohvik]]ud, [[restoran]]id ja külalistetoad, mis võimaldavad töötajatel majast mitte lahkuda mitme ööpäeva jooksul.
Kapitoolium või Kapitooliumi küngas on ka eraldi piiritletud ala Washingtonis, kus asuvad Kongressi 7 põhihoonet. Neid hooneid seob [[metroo]], [[avarii]][[tunnel]]id ning kütte- ja elektrisüsteem ekstreemolukordadeks. Samuti asuvad neis hoonetes [[kohvik]]ud, [[restoran]]id ja külalistetoad, mis võimaldavad töötajatel majast mitte lahkuda mitme ööpäeva jooksul.

==Kapitooliumi künka hooned==
*''Supreme Court Building'' - [[Ameerika Ühendriikide Ülemkohus|Ülemkohtu]] hoone.
*''Judiciary Building'' - [[Ameerika Ühendriikide Ülemkohus|Ülemkohtu]] abihoone, arhiivid ja lisateenindused.
*''Jefferson Building'' - Kongressi raamatukogu.
*''Adams Building'' - Kongressi raamatukogu.
*''Madison Building'' - Kongressi raamatukogu.
*''O'Neill Building'' - Kongressi abihoone (tehnilised abiteenistused, kontorid)
*''Ford Building'' - Kongressi abihoone (trükikoda, abiteenistused)
*''Capitol Police Building'' - Kapitooliumi politseiüksuse hoone.
*''Botanic Garden Conservatory'' (2 hoonet) - Kapitooliumi aednik, väliskujundus.


==Külaliskeskus==
==Külaliskeskus==

Redaktsioon: 7. august 2013, kell 15:12

 See artikkel on Ameerika Ühendriikide Kongressi hoone kohta. Roomas asuva Kapitooliumi künka ja kindluse kohta vaata Kapitoolium

Kapitooliumi hoone
United States Capitol
Üldandmed
Asukoht Washington, Ameerika Ühendriigid
Ehituse algus 18. september 1793
Koordinaadid 38° 53′ 23″ N, 77° 0′ 32″ W
Projekt ja ehitus
Arhitekt William Thornton (esimene paljudest)

Kapitooliumi hoone (inglise United States Capitol) on hoone, kus käivad koos istungitel nii USA Senat kui ka Esindajatekoda. Selles hoones on töökabinet USA asepresidendil, kes juhib Senati ja ka Kongressi (mõlema koja ühisistungi) tööd. Samuti on seal kabinet Enamuse liidril (Majority Leader) ehk isikul, kelle partei saab enamuse Esindajatekojas ning määratakse või valitakse partei poolt Esindajatekoja esimeheks.

Hoone on ajaloolise väärtusega ja on kaitse all ajaloomälestiste kaitse seaduse alusel. Kunagi asus seal ka kongressi raamatukogu, mis tänapäeval asub kolmes eraldi hoones Kapitooliumi idaosas. Kapitooliumi hoone on avatud külalistele, kes võivad jälgida avatud istungeid ning tutvuda hoones olevate kunstiväärtustega.

Kapitoolium on ka koondnimetus Kongressi kompleksi kohta, mis sisaldab 7 põhihoonet (1 Kongressi, 3 Senati ja 3 Esindajatekoja hoonet), Ülemkohtu hoone, 3 raamatukoguhoonet, botaanikaaia hoone ja hulgaliselt abihooneid. Enamik asub Kapitooliumi künkal, osa vahetus läheduses, kuid osa abi-hoonetest asub ka väljaspool Washingtoni.

Kapitoolium või Kapitooliumi küngas on ka eraldi piiritletud ala Washingtonis, kus asuvad Kongressi 7 põhihoonet. Neid hooneid seob metroo, avariitunnelid ning kütte- ja elektrisüsteem ekstreemolukordadeks. Samuti asuvad neis hoonetes kohvikud, restoranid ja külalistetoad, mis võimaldavad töötajatel majast mitte lahkuda mitme ööpäeva jooksul.

Kapitooliumi künka hooned

  • Supreme Court Building - Ülemkohtu hoone.
  • Judiciary Building - Ülemkohtu abihoone, arhiivid ja lisateenindused.
  • Jefferson Building - Kongressi raamatukogu.
  • Adams Building - Kongressi raamatukogu.
  • Madison Building - Kongressi raamatukogu.
  • O'Neill Building - Kongressi abihoone (tehnilised abiteenistused, kontorid)
  • Ford Building - Kongressi abihoone (trükikoda, abiteenistused)
  • Capitol Police Building - Kapitooliumi politseiüksuse hoone.
  • Botanic Garden Conservatory (2 hoonet) - Kapitooliumi aednik, väliskujundus.

Külaliskeskus

Külaliskeskus ehk Visitor Center on aastatel 2000-2008 ehitatud maa-alune turistidele ja külastajatele mõeldud kompleks Kapitooliumi hoone idapoolses pargis. Kompleksis on muuseum, mis kajastab Kapitooliumi ja USA rahvaesinduse ajalugu ning ruumid, mis tagavad külaliste turvakontrolli enne Kapitooliumi kompleksi sisenemist. Samuti on seal kohvikud ja muud tarberuumid külalistele ja teenindavale personalile.

Ülemkohus

 Pikemalt artiklis Ameerika Ühendriikide Ülemkohus

Ameerika Ühendriikide Ülemkohus on kõrgeim juriidiline instants, kuhu riigi kodanikud võivad pöörduda. Aastatel 1879 kuni 1935 asus ülemkohus kongressi hoones ehk Kapitooliumi hoones. Alates 1935. aastast on Ülemkohtul oma hoone Kapitooliumi künkal. Ülemkohus koosneb 9 kohtunikust: 1 ülemkohtunik (Chief Justice) ja 8 lisakohtunikku (Associated Justices). Alates 2005. aastast on USA ülemkohtunik John G. Roberts Jr.

Vaata ka

Välislingid