Triangel: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 312 baiti ,  9 aasta eest
peatükk Eesti trianglist
Resümee puudub
(peatükk Eesti trianglist)
 
Triangel on [[Võrdkülgne kolmnurk|võrdkülgseks kolmnurgaks]] painutatud terasvarras, mis on otstest lahti jäetud, et see [[võnkumine|võnguks]] täies pikkuses. Harilikult ripub triangel nööri küljes, et muud võnked mõju ei avaldaks. Trianglit lüüakse samast materjalist pulgaga.
 
{{ heli
| failinimi = LatinTriangle.ogg
| kirjeldus =
}}
 
==Ajalugu==
Triangel oli [[Egiptus]]e [[sistrum]]i järeltulija. Algul oli triangel [[rahvapill]]. Keskaja [[Euroopa]]s mängiti triangleid nii [[vaimulik muusika|vaimulikus]] kui [[tantsumuusika]]s. Orkestripillina võeti esmakordselt kasutusele [[1710]]. aastal [[Hamburg]]i ooperiteatris. Trianglile on [[Partii (muusika)|partii]] kirjutanud [[Mozart]] "[[Haaremirööv]]is", [[Joseph Haydn]] "Sõjaväelises sümfoonias" ja [[Beethoven]] Üheksandas sümfoonias. Algul oli triangel rütmipill, kuid saavutas [[19. sajand]]i keskel iseseisva orkestripilli koha kui [[Liszt]] kirjutas sellele soolo oma Klaverikontserdis Es-duur 1853. aastal.
 
==Triangel Eesti rahvamuusikas==
[[Eesti rahvamuusika]]s nimetati trianglit '''helirauaks''' (ka: ''tagiraud'')<ref name="Rahvakultuuri leksikon">[[Eesti rahvakultuuri leksikon]] (3. trükk). 2007. Koostanud ja toimetanud [[Ants Viires]]. Eesti Entsüklopeediakirjastus. Lk 34</ref>.
 
== Viited ==
{{viited}}
 
[[Kategooria:Löökpillid]]

Navigeerimismenüü