Erinevus lehekülje "Butüülrühm" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 14 baiti ,  8 aasta eest
P
resümee puudub
P (Robot: muudetud 14 intervikilinki, mis on nüüd andmekogus Wikidata)
P
 
''Tert''-butüülrühm (ehk ''t''-Bu) on ruumiliselt väga mahukas ja seetõttu mõjutab [[keemiline reaktsioon|keemiliste reaktsioonide]] kiirust. Seda nimetatakse ''tert''-butüüli efektiks. ''Tert''-butüüli kasutataksegi keemiliste reaktsioonide stabiliseerimiseks. Samasuguste mõnevõrra nõrgemate omadustega on isobutüülrühm. ''Tert''-butüüli efekti demonstreerib hästi [[Diels-Alderi reaktsioon]], mis kulgeb ''tert''-butüüliga üle 240 korra aeglasemalt kui vesinikuga.
 
Butüülrühma isomeerid ei ole ühesuguse keemilise aktiivsusega. ''Tert''-butüüli elektronitihedus vaba sidemega aatomi juures on suurem kui ''sec''-butüülil ja sellel omakorda suurem kui ''n''-butüülil. Seetõttu on ''tert''-butüüli [[alusAlus (keemia)|aluselised]]elised omadused tugevamad kui ''sec''-butüülil ja sellel omakorda suuremad kui ''n''-butüülil. Niisugune keemilise aktiivsuse muutumine on näha ka reas ''tert''-butanool, ''sec''-butanool ja ''n''-butanool.
 
Butüülliitium LiC<sub>4</sub>H<sub>9</sub> on väga tugev metallorgaaniline alus ja võib reageerida väga nõrkade [[hape]]tega. Tänapäeval saab standardse [[reaktiiv]]ina osta butüülliitiumi kolme isomeeri: ''n''-butüülliitiumi, ''sec''-butüülliitiumi ja ''tert''-butüülliitiumi.
16 920

muudatust

Navigeerimismenüü