Rahvasaadikute nõukogu: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
76. rida: 76. rida:


[[Kategooria:Eesti NSV poliitika]]
[[Kategooria:Eesti NSV poliitika]]
[[Kategooria:Eesti ajalugu]]
[[Kategooria:Eesti NSV]]


[[es:Soviet]]
[[es:Soviet]]

Redaktsioon: 9. aprill 2013, kell 15:05

Rahvasaadikute nõukogu
Lühend RSN
Asutatud 1978
Tüüp kohalik omavalitsus
Tegevuspiirkond NSV Liidu linn, rajoon, maaalev
Juhtkond Rahvasaadikute Nõukogu esimees

Rahvasaadikute nõukogu (lühend RSN, vene keeles Совет народных депутатов) oli Eesti NSV ja teiste Nõukogude Liidu haldusüksuse täidesaatev ja korraldav kohaliku omavalitsuse võimuorgan, eeskätt Moskva keskvõimu (NLKP Keskkomitee ja NSV Liidu Ministrite Nõukogu) otseste korralduste alusel.


Ülesanded

1977. aasta Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidu konstitutsiooni kohaselt olid:

  • §145. Riigivõimuorganiteks kraides, oblastites, autonoomsetes oblastites, autonoomsetes ringkondades, rajoonides, linnades, linnarajoonides, alevites ja maa-asulates on vastavad rahvasaadikute nõukogud.
  • §146. Kohalikud rahvasaadikute nõukogud otsustavad kõiki kohaliku tähtsusega küsimusi, lähtudes üldriiklikest ja nõukogu territooriumil elavate kodanike huvidest, ning viivad ellu kõrgemalseisvate riigiorganite otsuseid, juhivad alamalseisvate rahvasaadikute nõukogude tegevust, võtavad osa vabariikliku ja üleliidulise tähtsusega küsimuste arutamisest ning esitavad nendes küsimustes oma ettepanekuid.

Kohalikud rahvasaadikute nõukogud juhivad oma territooriumil riiklikku, majanduslikku, sotsiaalset ja kultuurilist ülesehitustööd; kinnitavad majandusliku ja sotsiaalse arengu plaanid ning kohaliku eelarve; juhivad talle alluvaid riigiorganeid, ettevõtteid, asutusi ja organisatsioone; tagavad seaduste täitmise, riikliku ja avaliku korra ning kodanike õiguste kaitse; aitavad kaasa riigi kaitsevõime tugevdamisele.

  • §147. Oma volituste piires kohalikud rahvasaadikute nõukogud tagavad kompleksse majandusliku ja sotsiaalse arengu oma territooriumil, kontrollivad seadusandlusest kinnipidamist sellel territooriumil asuvate kõrgemalseisva alluvusega ettevõtete, asutuste ja organisatsioonide poolt, koordineerivad ja kontrollivad nende tegevust maakasutuse, looduskaitse, ehitustegevuse, tööjõuressursside kasutamise, tarbekaupade tootmise ning elanike sotsiaalse, kultuurilise, elutarbelise ja muu teenindamise alal.
  • §148. Kohalikud rahvasaadikute nõukogud võtavad vastu otsuseid neile NSV Liidu, liiduvabariigi ja autonoomse vabariigi seadusandlusega antud volituste piires. Kohalike nõukogude otsused on kohustuslikud kõigile nõukogu territooriumil asuvatele ettevõtetele, asutustele ja organisatsioonidele, samuti ametiisikutele ja kodanikele.
  • §149. Kohalike rahvasaadikute nõukogude täitvateks ja korraldavateks organiteks on nende poolt saadikute hulgast valitavad täitevkomiteed.

Täitevkomiteed annavad vähemalt kord aastas aru neid valinud nõukogudele, samuti koosolekutel töökollektiivides ja elanike elukoha järgi.

Rahvasaadikute nõukogud Eesti NSV-s

Lähtudes NSV Liidu põhisedusest olid RSN ja nende Täitevkomiteed moodustatud Eestis kõigis linnades ja rajoonides:

 Pikemalt artiklis Eesti NSV haldusjaotus
 Pikemalt artiklis Eesti NSV täitevkomiteede loend

Ajalugu

 Pikemalt artiklis töötava rahva saadikute nõu­kogu

Eestis moodustati töötava rahva saadikute nõu­kogud 1940. aastal, NSV Liidu ja Eesti Nõukogude Sotsialistliku Vabariigi konstitutsiooni alusel maakondades, linnades, valdades või alevites. Eesti NSV TRS Nõukogude loetelu:

1945

Eesti NSV Ülemnõukogu Presiidiumi 4. mai 1945. a. seadluse "Küla Töörahva Saadikute Nõukogu loomise kohta Eesti NSV-s" alusel moodustati maakondade valdades küla Töörahva Saadikute Nõukogud ja Täitevkomiteed.

  • N:Vastse-Kuuste Küla Töörahva Saadikute Nõukogu, Vastse-Kuuste Küla Töörahva Saadikute Nõukogu Täitevkomitee
1950

Eesti NSV Ülemnõukogu Presiidiumi 26. septembri 1950 seadluse "Maarajoonide moodustamisest Eesti NSVs" alusel likvideeriti Eestis maakondlik haldusjaotus ja alates 1. oktoobrist 1950 ning moodustati rajoonid.

  • N:likvideeriti Harjumaa Töörahva Saadikute Nõukogu ja Täitevkomitee ning moodustati Harju Rajooni Töörahva Saadikute Nõukogu ja Täitevkomitee
  • N:Põlva rajooni Töörahva Saadikute Nõukogu, Põlva rajooni Töörahva Saadikute Nõukogu Täitevkomitee
  • N:Rakvere Linna Töörahva Saadikute Nõukogu Täitevkomitee
1978

1977. aastal vastu võetud uue NSV Liidu ja Eesti NSV Konstitutsiooni kohaselt nimetati senised Töörahva Saadikute Nõukogud – Rahvasaadikute Nõukogudeks.

1990

1990. aastal moodustati maakonnavalitsused ja 1993. aastal Maavalitsused.

Vaata ka