Aineringe: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Epp (arutelu | kaastöö)
P Tühistati kasutaja 99.181.132.102 (arutelu) tehtud muudatused ja pöörduti tagasi viimasele muudatusele, mille tegi EmausBot.
Addbot (arutelu | kaastöö)
P Robot: muudetud 24 intervikilinki, mis on nüüd andmekogus Wikidata
26. rida: 26. rida:


[[Kategooria:Aineringed| ]]
[[Kategooria:Aineringed| ]]

[[id:Daur biogeokimia]]
[[jv:Dhaur Biogéokimia]]
[[be:Біяхімічны кругаварот]]
[[ca:Cicle biogeoquímic]]
[[cs:Biogeochemický cyklus]]
[[da:Stofkredsløb]]
[[el:Βιογεωχημικός κύκλος]]
[[en:Biogeochemical cycle]]
[[es:Ciclo biogeoquímico]]
[[eu:Ziklo biogeokimiko]]
[[fa:چرخه بیوژئوشیمی]]
[[fr:Cycle biogéochimique]]
[[ko:생물지구화학적 순환]]
[[it:Ciclo biogeochimico]]
[[nl:Biochemische kringloop]]
[[ja:生物地球化学的循環]]
[[pl:Cykl biogeochemiczny]]
[[pt:Ciclo biogeoquímico]]
[[sv:Biogeokemiskt kretslopp]]
[[th:วัฏจักรทางชีวธรณีเคมี]]
[[vi:Chu trình sinh địa hóa]]
[[tr:Gıda döngüsü]]
[[uk:Біогеохімічний цикл]]
[[zh:生物地質化學循環]]

Redaktsioon: 12. märts 2013, kell 15:36

Aineringe on ökosüsteemis (ja biosfääris) toimuv keemiliste elementide tsükliline liikumine läbi lagundamis- ja sünteesiprotsesside orgaaniliste ühendite koosseisust anorgaaniliste ühendite koosseisu ja tagasi.

Aineringe liikumapanevaks jõuks on kõik organismid, kuivõrd enamik keemilisi reaktsioone ökosüsteemide aineringes toimuvad ensümaatiliselt, seega elusorganismide toimel. Peamisteks energiaallikateks on seejuures päikesekiirgus ja keemiliste sidemete energia.

Biosfääri tähtsaimad aineringed on bioloogiliste makroelementide ringed – süsiniku-, lämmastiku-, fosfori-, hapniku- ja väävliringe.

Kõik organismid ökosüsteemis nii sünteesivad keerukamaid orgaanilisi ühendeid, kasutades seejuures anorgaanilisi aineid, kui lagundavad orgaanilisi ühendeid lihtsamaiks, sealhulgas anorgaanilisteks aineteks. Seejuures esineb funktsioonide jaotumine organismirühmade vahel, kuivõrd ükski organism ei suuda läbi viia kõiki aineringe reaktsioone. Organismirühmadest on seejuures kõige multifunktsionaalsemad bakterid ning suhteliselt vähemaid aineringe protsesse suudavad läbi viia taimed ja loomad.

Ökosüsteemide aineringes on tähtis koht süsinikuringe initsiaatoriteks autotroofsed organismid (osa baktereid ja enamik taimi), kes suudavad anorgaanilistest süsinikuühenditest valmistada orgaanilisi aineid, mida seejärel heterotroofid nii keerukamaiks kui lihtsamaiks muundavad. Surnud heterotroofsed ja autotroofsed organismid muundatakse lagundavate organismide elukäigus tagasi mineraalaineiks, veeks jt aineteks, mida taaskord kasutavad nii autotroofid kui heterotroofid oma elutegevuses.

Kivimiteringe

 Pikemalt artiklis Kivimiteringe

Kivimite ringkäiku looduses nimetatakse kivimiteringeks (geoloogiline aineringe). See hõlmab geoloogilist ainete liikumist Maa eri sfäärides (atmo-, hüdro-, lito- ja biosfääris) ning nende vahel.

Vaata ka