Donatism: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Robi01 (arutelu | kaastöö)
Resümee puudub
lisa
1. rida: 1. rida:
Ristiusu [[kirik]]u [[lahkusk]], mis sai nime 313 [[Kartaago]]s piiskopiks valitud [[Donatus Magnus]]e järgi. [[Donatism]] tekkis 4 sj algul Kartaagos. Riigivõim kiusas donatiste aga hävitada ei suutnud. (Donatism hääbus Bütsantsi ajal.)
'''Donatism''' oli [[kristlus|ristiusu]] [[kirik]]u [[lahkusk]], mis sai nime [[313]] [[Kartaago]]s [[piiskop]]iks valitud [[berberid|berberi]] päritolu [[Donatus Magnus]]e ja [[Numiidia]] piiskopi Donatuse järgi. Donatismi pooldajaid kutsutakse '''donatistideks'''. Lahkarvamused Kirikuga tekkisid donatistidel peamiselt [[eklesioloogia] alal.


[[Donatism]] tekkis [[4. sajand]]i algul Kartaagos. Donatistid elasid eriti ''[[Africa]]'' [[provints]]is. Donatismi õitseaeg oli [[4. sajand|4.]] ja [[5. sajand]]. [[Katoliku kirik]] kuulutas donatismi [[ketserlus]]eks. Riigivõim kiusas donatiste, aga hävitada ei suutnud.
õpetus puudu!!

==Donatismi eellugu==
[[24. veebruar]]il [[303]] andis [[Rooma keiser] [[Diocletianus]] välja esimese [[edikt]]i kristlaste vastu: kirikud tuli purustada, pühakirjad välja nuhkida ja põletada ning kristlased põlustada. [[304]]. aastal välja antud neljas edikt nägi ette, et kõik peavad surma ähvardusel [[paganlus|paganlikele]] [[jumalad|jumalatele]] [[viiruk]]it [[ohverdus|ohverdama]]. Kui [[Maximianus]] [[305]] troonist lahti ütles, siis nähtavasti ''[[Africa]]''<font>'s</font> tagakiusamine vaibus. Enne seda oli see olnud kohutav. [[Numiidia]] kuberner Florus oli kurikuulus oma julmuse poolest. Kuigi paljud ametnikud, nagu näiteks [[prokonsul]] [[Anulinus]], ei tahtnud minna kaugemale kui nad olid kohustatud, oli tulemuseks see, et mõnedest said usutunnistajad, mõnedest märtrid, mõned langesid ja ainult need, kes olid peidus, põgenesid. Tertullianus oli õpetanud, et tagakiusamise eest põgeneda ei ole lubatud. Nüüd oli aga neid, kes läksid veelgi kaugemale, andes end vabatahtlikult märtriks. Kartaago piiskop Mensurius ütleb kirjas Tigisi piiskopile Secundusele, kes oli tol ajal Numiidia priimas, et ta keelas austada märtritena neid, kes olid end vabatahtlikult üles andnud, ning neid, kes hooplesid, et neil on Pühakirja eksemplare, mida mad ära ei anna. Mõned neist olevat olnud kurjategijad ja riigivõlglased, kes lootsid niiviisi vabaneda vaevarikkast elust või siis panna unustama oma kuritegusid või saada kristlastelt raha ja hoolitsust vanglas. Mercurius jutustab, et tema ise viis kiriku pühad raamatud koju ning viis asemele ketserlikud kirjutised, millegatagaliusajad rahudusidki, prokonsul, kes pettusest teada sai, ei hakanud piiskopi kodu läbi otsima. Secundus kiitis vastuskirjas oma provintsis märtrisurma läinuid, kes olid keeldunud pühade raamatute äraandmisest. Secundus ise oli läbiotsijatele vastanud: "Ma olen kristlane ja piiskop, mitte äraandja (''traditor''). Viimase sõnaga hakati kutsuma neid, kes olid andnud ära pühad kirjad või isegi pühad riistad või koguni oma vennad.


==Õpetuslik ja liturgiline eripära==

Pärast kristluse saamist [[riigiusk|riigiusuks]] [[325]] tunnustasid teised kristlased [[Rooma keiser|keisri]] [[kirikupea]]ks, donatistid aga nägid keisris endiselt saatanat.

[[Kirik]] oli donatistide silmis täiuslike [[pühak|pühade]] ühendus, milles [[patune|patustele]] pole kohta.

Donatistide lahknemine ülejäänud Kiriku seisukohtadest tuli ilmsiks suhtumises neisse, kes hülgasid usu [[Diocletianus]]e-aegse kristlaste tagakiusamise ajal ([[303]]–[[305]]). Donatistid olid nende suhtes palju rangemad kui ülejäänud Kirik. ERinevalt [[katoliku kirik]]u õpetusest seostasid donatistid [[sakrament]]ide toime neid jagava isiku külbelise puhtusega (katoliku kiriku õpetuse järgi pole sellek tähtsust). Nõnda keeldusid donatistid vastu võtmast [[sakrament]]e ([[ristimine]], [[armulaud]], [[preestriks pühitsemine]]) [[preester|preestritelt]] ja [[piiskop]]pidelt, kes olid tagasikiusamise ajal usust taganenud, eitasid nende vaimulikku autoriteeti ja nõudsid nende väljaheitmist kirikust valekristlastena. Paljud kirikujuhid olid koguni kristlasi Rooma võimudele üles andnud ning pühasid raamatuid avalikult põletanud. [[Constantinus]]e valitsemise ajal olid need mehed pärast [[Milano edikt]]i olid need mehed jälle juhtivatele kohtadele saanud. Donatistid kuulutas mis tahes sakramendid nendelt preestritelt ja piiskoppidelt on kehtetuks. Donatismi tekkimise üheks ajandiks oli [[Caecilianus (piiskop)|Caecilianus]]e (või Caeciliuse) määramine Kartaago piiskopiks [[312]], sest too oli valitsuse pooldaja.

Kui Rooma kirik ajutised usust taganejad siiski uuesti vastu võttis, lõid donatistid Kirikust lahku. Nad hakkasid end nimetama [[märter|märtrite]] kirikuks ning kuulutasid, et kõik, kes jäävad läbikäimisse patustega, heidetakse kogudusest välja.
Nõnda tekkisid paljudes linnades eraldi donatistlikud ja mittedonatistlikud [[kogudus]]ed.

Eriti levis domatism [[Põhja-Aafrika]]s ja selle põhiline keskus oli Kartaago, kuid donatiste oli paljudes Rooma riigi osades.

Donatistidel olid ka oma erilised [[jumalateenistus]]estiilid, mis panid rõhku usklike müstilisele liidule.

Donatistidele olid eriti tähtsad [[Tertullianus]]e ja [[Cyprianus]]e ning ka [[Montanus]]e kirjutised.



==Donatismi hääbumine==
[[Augustinus]] võitles kogu oma [[Hippo]] piiskopiks olemise aja jooksul donatismi vastu, ning tänu tema pingutustele sai Kirik donatismist võitu. Kui Põhja-Aafrika vallutasid [[vandaalid]] (kristlaste omavahelised tülid nõrgendasid neid niivõrd, et vandaalidele ei suudetud vastupanu osutada), tõstis donatism jälle pead. Donatism elas üle ka Põhja-Aafrika vallutamise [[Bütsants]]i poolt [[Justinianus I]] ajal. Pole teada, kui kaua donatistid vastu pidasid [[islam]]iajal, kuid paljud ajaloolased usuvad, et donatistide [[skisma]] tekitatud lahkhelid kristlaste seas hõlbustasid islami pealetungi Põhja-Aafrikas.

==Seos hilisemate usuliikumistega==
[[Anabaptistid]] ja teised radikaalsed usuliikumised on näinud donatistides oma eelkäijaid, sest mõlemad olid vastu kiriku ja riigi liidule, panid rõhku jüngerlusele ning puhuti püüdsid teostada [[vägivallatus]]t ja [[sotsiaalne õiglus|sotsiaalset õiglust]]. [[Katoliku kirik]]ut nähti ebapuhta ja rikutuna.

{{pooleli}}

{{täienda}}

[[de:Donatism]]
[[en:Donatism]]
[[fr:Domatisme]]
[[he:המינות הדונאטיסטית]]
[[pt:Donatismo]]

Redaktsioon: 31. august 2004, kell 04:37

Donatism oli ristiusu kiriku lahkusk, mis sai nime 313 Kartaagos piiskopiks valitud berberi päritolu Donatus Magnuse ja Numiidia piiskopi Donatuse järgi. Donatismi pooldajaid kutsutakse donatistideks. Lahkarvamused Kirikuga tekkisid donatistidel peamiselt [[eklesioloogia] alal.

Donatism tekkis 4. sajandi algul Kartaagos. Donatistid elasid eriti Africa provintsis. Donatismi õitseaeg oli 4. ja 5. sajand. Katoliku kirik kuulutas donatismi ketserluseks. Riigivõim kiusas donatiste, aga hävitada ei suutnud.

Donatismi eellugu

24. veebruaril 303 andis [[Rooma keiser] Diocletianus välja esimese edikti kristlaste vastu: kirikud tuli purustada, pühakirjad välja nuhkida ja põletada ning kristlased põlustada. 304. aastal välja antud neljas edikt nägi ette, et kõik peavad surma ähvardusel paganlikele jumalatele viirukit ohverdama. Kui Maximianus 305 troonist lahti ütles, siis nähtavasti Africa's tagakiusamine vaibus. Enne seda oli see olnud kohutav. Numiidia kuberner Florus oli kurikuulus oma julmuse poolest. Kuigi paljud ametnikud, nagu näiteks prokonsul Anulinus, ei tahtnud minna kaugemale kui nad olid kohustatud, oli tulemuseks see, et mõnedest said usutunnistajad, mõnedest märtrid, mõned langesid ja ainult need, kes olid peidus, põgenesid. Tertullianus oli õpetanud, et tagakiusamise eest põgeneda ei ole lubatud. Nüüd oli aga neid, kes läksid veelgi kaugemale, andes end vabatahtlikult märtriks. Kartaago piiskop Mensurius ütleb kirjas Tigisi piiskopile Secundusele, kes oli tol ajal Numiidia priimas, et ta keelas austada märtritena neid, kes olid end vabatahtlikult üles andnud, ning neid, kes hooplesid, et neil on Pühakirja eksemplare, mida mad ära ei anna. Mõned neist olevat olnud kurjategijad ja riigivõlglased, kes lootsid niiviisi vabaneda vaevarikkast elust või siis panna unustama oma kuritegusid või saada kristlastelt raha ja hoolitsust vanglas. Mercurius jutustab, et tema ise viis kiriku pühad raamatud koju ning viis asemele ketserlikud kirjutised, millegatagaliusajad rahudusidki, prokonsul, kes pettusest teada sai, ei hakanud piiskopi kodu läbi otsima. Secundus kiitis vastuskirjas oma provintsis märtrisurma läinuid, kes olid keeldunud pühade raamatute äraandmisest. Secundus ise oli läbiotsijatele vastanud: "Ma olen kristlane ja piiskop, mitte äraandja (traditor). Viimase sõnaga hakati kutsuma neid, kes olid andnud ära pühad kirjad või isegi pühad riistad või koguni oma vennad.


Õpetuslik ja liturgiline eripära

Pärast kristluse saamist riigiusuks 325 tunnustasid teised kristlased keisri kirikupeaks, donatistid aga nägid keisris endiselt saatanat.

Kirik oli donatistide silmis täiuslike pühade ühendus, milles patustele pole kohta.

Donatistide lahknemine ülejäänud Kiriku seisukohtadest tuli ilmsiks suhtumises neisse, kes hülgasid usu Diocletianuse-aegse kristlaste tagakiusamise ajal (303305). Donatistid olid nende suhtes palju rangemad kui ülejäänud Kirik. ERinevalt katoliku kiriku õpetusest seostasid donatistid sakramentide toime neid jagava isiku külbelise puhtusega (katoliku kiriku õpetuse järgi pole sellek tähtsust). Nõnda keeldusid donatistid vastu võtmast sakramente (ristimine, armulaud, preestriks pühitsemine) preestritelt ja piiskoppidelt, kes olid tagasikiusamise ajal usust taganenud, eitasid nende vaimulikku autoriteeti ja nõudsid nende väljaheitmist kirikust valekristlastena. Paljud kirikujuhid olid koguni kristlasi Rooma võimudele üles andnud ning pühasid raamatuid avalikult põletanud. Constantinuse valitsemise ajal olid need mehed pärast Milano edikti olid need mehed jälle juhtivatele kohtadele saanud. Donatistid kuulutas mis tahes sakramendid nendelt preestritelt ja piiskoppidelt on kehtetuks. Donatismi tekkimise üheks ajandiks oli Caecilianuse (või Caeciliuse) määramine Kartaago piiskopiks 312, sest too oli valitsuse pooldaja.

Kui Rooma kirik ajutised usust taganejad siiski uuesti vastu võttis, lõid donatistid Kirikust lahku. Nad hakkasid end nimetama märtrite kirikuks ning kuulutasid, et kõik, kes jäävad läbikäimisse patustega, heidetakse kogudusest välja. Nõnda tekkisid paljudes linnades eraldi donatistlikud ja mittedonatistlikud kogudused.

Eriti levis domatism Põhja-Aafrikas ja selle põhiline keskus oli Kartaago, kuid donatiste oli paljudes Rooma riigi osades.

Donatistidel olid ka oma erilised jumalateenistusestiilid, mis panid rõhku usklike müstilisele liidule.

Donatistidele olid eriti tähtsad Tertullianuse ja Cyprianuse ning ka Montanuse kirjutised.


Donatismi hääbumine

Augustinus võitles kogu oma Hippo piiskopiks olemise aja jooksul donatismi vastu, ning tänu tema pingutustele sai Kirik donatismist võitu. Kui Põhja-Aafrika vallutasid vandaalid (kristlaste omavahelised tülid nõrgendasid neid niivõrd, et vandaalidele ei suudetud vastupanu osutada), tõstis donatism jälle pead. Donatism elas üle ka Põhja-Aafrika vallutamise Bütsantsi poolt Justinianus I ajal. Pole teada, kui kaua donatistid vastu pidasid islamiajal, kuid paljud ajaloolased usuvad, et donatistide skisma tekitatud lahkhelid kristlaste seas hõlbustasid islami pealetungi Põhja-Aafrikas.

Seos hilisemate usuliikumistega

Anabaptistid ja teised radikaalsed usuliikumised on näinud donatistides oma eelkäijaid, sest mõlemad olid vastu kiriku ja riigi liidule, panid rõhku jüngerlusele ning puhuti püüdsid teostada vägivallatust ja sotsiaalset õiglust. Katoliku kirikut nähti ebapuhta ja rikutuna.