Magnet: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 20 baiti ,  9 aasta eest
 
== Elektromagnet ==
Kõige lihtsama [[elektromagnet]]i saab moodustadajuhtmekeerdudest,moodustada misjuhtmekeerdudest. moodustavadKui seda [[solenoid]]i. Kui seda solenoidi läbib vool, siis tekitab see magnetvälja. Magnetvälja jõujooned on kontsentreeritud solenoidi sees ja väljaspool magnetit paiknevad sõltuvalt kaugusest järjest hõredamalt. Seega on solenoidi magnetvälja jõujooned väga sarnased pulkmagneti[[pulkmagnet]]i jõujoontega. Magnetpooluste asukoht on võimalik määrata [[parema käe reegel|parema käe reegli]] järgi, mis seob omavahel voolu ja magnet jõujoonte suuna. Magnetväli solenoidis on proportsionaalne solenoidi keerdude arvuga, iga keeru ristlõikega ja keerde läbiva vooluga.
 
Kui juhe on keritud materjali ümber, millele magnetilised omadused on nõrgad (näiteks paber), on tihti ka genereeritud magnetväli nõrk. Aga juhul kui juhe kerida ferromagneetikust südamiku ümber (näiteks nael), siis on võimalik kogu magnetvälja tugevuses saavutada võit sadades kuni tuhandetes kordades.
 
Elektromagnetitel on rakendusi näiteks osakeste [[kiirendi]]tes, [[elektri mootor]]ites, vanaraua kraanaskraanades, [[magnetresonants tomograafias]] jne.
 
== Vaata ka ==
83

muudatust

Navigeerimismenüü