Magnet: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 1145 baiti ,  9 aasta eest
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
 
== Püsimagnetite tüübid ==
[[file:Ceramic magnets.jpg|thumb|[[Püsimagnetid]]]]
 
=== Metallid ===
 
Kõige kõrgeimaid temperatuure taluvad alnico magnetid (810 K), ferriit (570 K) ja SmCo (550 K). Muidugi sõltub temperatuuritaluvus konkreetsest magneti koostisest.
 
== Elektromagnet ==
Kõige lihtsam [[elektromagnet]] on lihtsad juhtmekeerud, mis moodustavad [[solenoid]]i. Kui seda solenoidi läbib vool, siis tekitab see solenoidis magnetvälja. Magnetvälja jõujooned on kontsentreeritud solenoidi sees ja väljaspool magnetit paiknevad sõltuvalt kaugusest järjest hõredamalt. Seega on solenoidi magnetvälja jõujooned väga sarnased pulkmagneti jõujoontega. Magnetpooluste asukoht on võimalik määrata [[parema käe reegel|parema käe reegli]] järgi, mis seob omavahel voolu ja magnet jõujoonte suuna. Magnetväli solenoidis on proportsionaalne solenoidi keerdude arvuga, iga keeru ristlõikega ja vooluga mis läbib solenoidi.
 
Kui juhe on keritud materjali ümber, millele magnetilised omadused on nõrgad, on tihti ka tekkinud magnetväli nõrk. Aga juhul kui juhe kerida ferromagneetikust südamiku ümber (näiteks nael), siis on võimalik kogu magnetvälja tugevuses saavutada sadades kuni tuhandetes kordades suurem magnetvälja tugevus.
 
Elektromagnetitel on rakendusi näiteks osakeste [[kiirendi]]tes, [[elektri mootor]]ites, vanaraua kraanas, [[magnetresonants tomograafias]] jne.
 
 
83

muudatust

Navigeerimismenüü