Lewis Henry Morgan: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Aliine (arutelu | kaastöö)
Uus lehekülg: ''''Lewis Henry Morgan''' (21. november 181817. detsember 1881) oli ameerika antropoloog, kelle põhiliseks uurimisteemaks loetakse sugulu...'
 
Aliine (arutelu | kaastöö)
9. rida: 9. rida:
==Uurimus irokeesidest==
==Uurimus irokeesidest==


Morgani esikteos ''League of Ho-de-no-sau-nee or Iroqyuois'' (1851) oli holistlik lähenemine irokeeside ühiskonnale, väga põhjalik kirjeldus, kus analüüsi vähem. Teos uurib eelkõige irokeeside põlvnemist ning põlvnemisseaduseid. Morgani tähelepanu köidab see, et irokeesi keeles on käibel sama termin [[isa]] ja [[lell|isa venna]] ning [[ema]] ja [[tädi|ema õe]] kohta. Morgan üritab teoses mõista loogikat, mille järgi ühiskonnas sugulustermineid.
Morgani esikteos ''League of Ho-de-no-sau-nee or Iroqyuois'' (1851) oli holistlik lähenemine irokeeside ühiskonnale, väga põhjalik kirjeldus, kus analüüsi vähem. Teos uuris eelkõige irokeeside põlvnemist ning põlvnemisseaduseid. Morgani tähelepanu köitis see, et irokeesi keeles on käibel sama termin [[isa]] ja [[lell|isa venna]] ning [[ema]] ja [[tädi|ema õe]] kohta. Morgan üritas teoses mõista loogikat, mille järgi ühiskonnas sugulustermineid luuakse ning kasutatakse.


==Klassifikatoorne ja deskriptiivne sugulusterminoloogia==
==Klassifikatoorne ja deskriptiivne sugulusterminoloogia==

Redaktsioon: 15. detsember 2012, kell 21:42

Lewis Henry Morgan (21. november 181817. detsember 1881) oli ameerika antropoloog, kelle põhiliseks uurimisteemaks loetakse sugulussüsteeme. Kuulsaks sai ka tema kirjeldus irokeeside kultuurist ja ühiskonnast.

Elukäik

Lewis Henry Morgan kasvas üles New Yorki lähedal, cayuga rahva territooriumil. Morgan õppis juurat, kuid majandusliku madalseisu tõttu Ameerika Ühendriikides ei suutnud end sellega ära elatada. Morgani esimeseks uurimiskireks oli Vana-Kreeka ühiskond ja ajalugu ning erialase töö puudusel andis ta sel teemal loenguid. Samuti kirjutas Morgan USA ja Vana-Kreeka ühiskonna seostest esseid. 1841. aastal lõi Morgan koos sõpradega seltsi, mis tema mõjutusel hakkas hiljem tegelema Ameerika põlisrahvaste, eelkõige irokeeside uurimisega. Morgan asus irokeese lähemalt uurima ning nende sekka elama.

1851. abiellus Morgan oma nõbu, Mary Elizabeth Steele'iga ning samal aastal avaldas ka oma irokeesi-uuringute põhjal raamatu League of Ho-de-no-sau-nee or Iroqyuois. Morgani abielu oli lähedase sugulussuhte tõttu teatud määral kõmuline, kuid püsis Morgani surmani. Paaril oli kolm last: poeg Lemuel ning tütred Mary Elisabeth ja Helen King.

Uurimus irokeesidest

Morgani esikteos League of Ho-de-no-sau-nee or Iroqyuois (1851) oli holistlik lähenemine irokeeside ühiskonnale, väga põhjalik kirjeldus, kus analüüsi vähem. Teos uuris eelkõige irokeeside põlvnemist ning põlvnemisseaduseid. Morgani tähelepanu köitis see, et irokeesi keeles on käibel sama termin isa ja isa venna ning ema ja ema õe kohta. Morgan üritas teoses mõista loogikat, mille järgi ühiskonnas sugulustermineid luuakse ning kasutatakse.

Klassifikatoorne ja deskriptiivne sugulusterminoloogia

Morgan väidab, et sugulussüsteemis on alles vanimad mõtted inimese olemusest, samuti üritab vastavalt sugulusterminele ühiskondi liigitada. Otsib seoseid sugulusterminoloogia, tehnoloogilise arengu ja ühiskonna ülesehituse vahel. Morgani käsitluse kohaselt on olemas kahte tüüpi sugulusterminoloogiat, mida erinevad ühiskonnad sugulussüsteemide kirjeldamiseks kasutavad:

  • Klassifikatoorne sugulusterminoloogia – viitab suhtetüübile, aga ei erista inimesi (isa, isa vend sama nimetusega)
  • Deskriptiive sugulusterminoloogia – lineaarsed (eelnevad, jätkuvad) ja kollateraalsed (samaaegsed, õed-vennad, nõbud) suhted

Morgani arvates on suguluse uurimise kaudu võimalik nn primitiivseid ühiskondi kõige efektiivsemalt uurida, kuna ühiskond on läbi perekonna korraldatud. Suguluse uurimisel mõistame kogu uuritavat ühiskonda. Suguluterminoloogia muutub Morgani väitel väga aeglaselt, kuna ühiskond kasutab neile eelnenud ühiskonnakorra sugulusterminoloogiat.

Evolutsionistlik lähenemine ühiskonnale

1877. aastal annab Morgan välja Ancient Society, mis esindab evolutsionistlikku lähenemist antropoloogias. Morgan väidab, et inimkond on alustanud primitiivsematest vormidest ning mida enam on kogunenud teadmisi, seda keerulisemaks on ühiskond muutunud. Selle käsitluse põhiselt arvatakse, et erinevad ühiskonnad erinevates paikades esindavad progressiskaala erinevaid arenguastmeid.

Morgan esitleb oma teoses teooriat kolmest evolutsioonifaasist:

  1. metslus – kütid-korilased
  2. barbaarsus – põllupidajad
  3. tsivilisatsioon – riigid ja linnad