Gotha: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
TjBot (arutelu | kaastöö)
P r2.7.2) (Robot: lisatud ba:Гота
MerlIwBot (arutelu | kaastöö)
P Robot: lisatud ms:Gotha
55. rida: 55. rida:


[[id:Gotha]]
[[id:Gotha]]
[[ms:Gotha]]
[[ba:Гота]]
[[ba:Гота]]
[[be:Горад Гота]]
[[be:Горад Гота]]

Redaktsioon: 11. detsember 2012, kell 16:24

 See artikkel räägib linnast Tüüringis; asula kohta Saksimaal Jesewitzi vallas vaata artiklit Gotha (Jesewitz).

Gotha

[ g'oota ]
saksa Gotha

Pindala 69,5 km²
Elanikke 45 900 (2008)

Koordinaadid 50° 57′ N, 10° 43′ E
Gotha (Saksamaa)
Gotha
Loodusloomuuseum Gothas

Gotha on linn Saksamaal Tüüringi liidumaal.

Ajalugu

Gothat on esmamainitud 25. oktoobril 775 Dürenis Karl Suure alla kirjutatud dokumendis, kus seda nimetatakse Villa Gothaha ('head veed').

15671577 rajati Gothasse renessanss-stiilis raekoda, mis on tähelepanuväärne oma rikkalikult kaunistatud põhjaseina poolest.

Gotha omandas tähtsuse 1640, mil ta valiti Saksi-Gotha hertsogiriigi keskuseks. 1826 sai Gotha üheks kahest Saksi-Coburgi ja Gotha pealinnast.

16451663 ehitati Gotha hertsogi jaoks Friedensteini loss, mis on tänapäeval turistide jaoks peamine vaatamisväärsus. See on Saksamaa vanim barokkpalee. Tänapäeval on palees ajaloomuuseum, kus säilitatakse hulgaliselt kunsti- ja muid kultuuriväärtusi. Lossis tegutseb Ekhofi teater, mis on maailma vanim tänapäevalgi tegutsev barokkteater.

18. sajandil viibis Gothas pikka aega Voltaire ja see muutis Gotha õukonna üheks valgustusajastu keskuseks.

Gothal oli oluline roll Saksamaa töölisliikumises. 1875 moodustati Gothas Saksamaa Sotsiaaldemokraatliku Partei eelkäija Saksamaa Sotsialistlik Töölispartei kahe organisatsiooni liitumisel: need olid Sotsiaaldemokraatlik Tööliste Partei, mida juhtisid August Bebel ja Wilhelm Liebknecht, ning Ülesaksamaaline Tööliste Liit, mille oli asutanud Ferdinand Lassalle. Ühinenud erakond võttis vastu programmi, mida nimetatakse Gotha programmiks ja mida Karl Marx kõvasti kritiseeris selle kokkuleplasliku suunitluse pärast.

Gotha on tuntud ka kirjastuskeskusena. 17631944 avaldati Gothas Gotha almanahhi, mis sisaldas kõigi Euroopa valitsevate dünastiate ja teiste tähtsate aadlisuguvõsade liikmete elulood ja troonipärilusjärjestuse.

1878 rajati Gothasse Euroopa esimene krematoorium.

19491990 kuulus Gotha Saksa DV-sse.

Alates 1997 toimub Gothas igal aastal kristliku muusika festival Freakstock, mis asutati 1995 Wiesbadenis. Seda korraldab noorsooliikumine Jeesuse Friigid ja seal osaleb üle 8000 inimese.

Sõpruslinnad

Gothal on viis sõpruslinna: Gastonia (USA), Kielce (Poola), Martin (Slovakkia), Romilly-sur-Seine (Prantsusmaa) ja Salzgitter (Saksamaa).

Välislingid