Indulgents: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
sün lausesse
P (r2.7.1) (Robot: lisatud az:İndulgensiya)
(sün lausesse)
'''Indulgents''' ([[ladina keel]]es ''indulgentia'') on eestkätt [[katoliku kirik]]us [[patt|patu]] ajaliku karistuse andestamine kiriku poolt seatud tingimustel. Mõistet on enamasti seostatud [[keskaeg|keskajal]] [[paavst]]i nimel raha või teiste kirikule osutatud teenete eest müüdud patukaristuse kustutamise kirjaga ('''patukustutuskiri''').
 
Indulgents pole patu enese, vaid sellele järgneva karistuse kustutamine. Enamasti on selle karistusena nähtud [[hing]]e [[puhastustuli|puhastustules]] viibimise aega, mida indulgents ehk andestus saab lühendada. Katoliku kiriku teoloogia järgi ei ole indulgentsi saanud kunagi lihtsalt raha eest osta, andestuse saamise nõudeks on inimese kahetsemine ja kahetsustegude sooritamine. Sellistena nähti keskajal ette kas raha maksmist kirikule või palverännakule või ka ristisõtta minekut. Kirik on Jumala nimel pattude andestamist põhjendanud sellega, et tal on kasutada "kiriku varandus" ehk pühakute ja teiste vagameeste heade tegude "ülejääk", mis jäi üle nende endi lunastamisest. Nendest tegudest lähtuvat armu võib kirik jagada aga patustele, kes oma tegusid kahetsevad ja heastada püüavad.
Indulgentsikorralduse reformimise vajadust mõistis ka katoliku kirik, mis [[Trento kirikukogu]]l ([[1545]]–[[1563]]) allutas indulgentsikorralduse kardinalidest järelvalvajate hoole alla ja [[1567]]. aastal likvideeris paavst võimalused teenida indulgentsidega rahalist kasumit. Indulgentside jagamine usklikele on jäänud aga katoliku kiriku praktikasse tänaseni.
 
==KirjandusKirjandust==
*[[Nikolaus Paulus]]. ''Geschichte des Ablasses im Mittelalter''. 3 köites, [[1922]]–[[1923]].
 
==VälislinkVälislingid==
*[http://www.newadvent.org/cathen/07783a.htm Indulgentsi artikkel Katoliku Entsüklopeedias] '''(inglise keeles)'''
 
[[Kategooria:Kristlus]]

Navigeerimismenüü