Erinevus lehekülje "CMYK" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 1167 baiti ,  8 aasta eest
resümee puudub
P (r2.7.2+) (Robot: eu:CMYK koloreeu:CMYK kolore-eredua)
{{toimeta|kuup=aprill 2006}}
[[Pilt:CMYK color swatches.png|thumb|right|'''C'''yan, '''M'''agenta, '''Y'''ellow, '''K'''ey]]
'''CMYK värvimudel''' on neelduv ehk subtraktiivne värvimudel, mida kasutatakse nelja värvi trükis ning trükiettevalmistuse kirjeldamiseks. '''CMYK''' on akronüüm, mis viitab kolmele põhivärvi rastrile: '''C'''yan (eresinine); '''M'''agenta (purpurviolett); '''Y'''ellow (kollane) ja kontrastset trükijoonist kandvale mustale juhtplaadile - '''K'''ey plate.
'''CMYK värvimudel''' (subtraktiivne) (cyan-magenta-yellow-black)
Neelduva värvimudeli tööpõhimõte on järgmine. Valge paberileht on inimsilmale nähtav tänu väliselt valgusallikalt lähtuva kiirguse peegeldumisele paberilehelt. Sealjuures neeldub valguskiirgusest valikutta umbes 40%. Mustal lehel neelduks valikutta üle 90% algsest kiirgusest. Värvilisel paberilehel on neeldumine valikuline st. punasena näiv paber neelab sinise, rohelise ja kollase spektriga kiiri ning peegeldab punase spektri kiirgust.
 
CMYK trükiseadmed reeglina ei sega põhivärve omavahel. Trükiprotsessis kantakse alusmaterjalile eraldi, valgusvirvenduste (moire) vältimiseks üksteise suhtes pööratud, põhivärvide rastrid ja kontrastsust korrigeeriv must joonis või raster. Kontrastsete mustade objektide trükkimisel on oluline kvalitatiivne vahe kas musta pinna saamiseks kasutatakse põhivärvide liitmist (tulemus porimust), ainult musta (tavaliselt tekstid) või põhivärvi ja musta liitmist (tulemus süga- või säravmust). Raster võimaldab kasutada pooltoonimist (halftoning), mis lubab segada põhitooni küllastumata variatsioone kasutades alusmaterjali loomulikku tooni. Näiteks roosa kujutise trükkimiseks valgel paberil kasutatakse purpurvioletse tindi 20% pooltoonimist, milles tillukeste purpurvioletsete täppide vahele jääv valge pind vähendab purpuri küllastatust ja muudab kujutise heledamaks.
Subtraktiivse mudeli korral tuleb värvusi ette kujutada kui trükitud [[põhivärvused|põhivärvuste]] segunemisel tekkivat peegeldavat pinda. Kui valge valgus kohtab läbipaistvat trükivärvi, neeldub osa värvispektrist trükivärvikihis ja see osa, mis ei neeldu, peegeldub tagasi vaatajale.
Kasutatakse arvutites, printerites ja imagesetterites.
 
Kuvaseadmed töötavad RGB värvimudeli põhimõttel ja see tõttu ei ole CMYK värvimudelit neid võimalik kasutada. CMYK värviruumi on pilditöötluses võimalik kasutada tinglikult. Selline tinglik CMYK värviruumi kasutamine on mõttekas vaid trükikojale trükiettevalmistuse tegemisel. Fotode ja värviliste trükiste ettevalmistamisel väljatrükiks tindi-, ja laserprinteritel või fotolaboris tuleks kasutada töötlust RGB värviruumis, mille mudelit kasutavad sisendina kõik kaasaegsed kodu ja kontori trükiseadmed.
Põhivärvusi on kolm: '''C''' (tsüaan, cyan), '''M''' (magenta, magenta) ja '''Y''' (kollane, yellow).
 
• C + M = sinine
 
• C + Y = roheline
 
• M + Y = punane
 
Et [[trükivärv]] ei ole kunagi absoluutselt puhas, siis annavad need värvid tegelikkuses teineteise peale trükituna tulemuseks määrdunud pruuni. Seetõttu on tõelise musta trükkimiseks ja pildi tumedate osade parandamiseks lisatud [[põhivärvused|põhivärvuste]] komplektile '''K''' (must, key v. black). Subtraktiivne mudel on kasutusel [[trükitehnika]]s. Oluline on, et värvus tekitatakse passiivsel meetodil — (valgest) langevast valgusvihust sobiva osa tagasipeegeldamise teel.
 
==Vaata ka==
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü