Peterburi ülikool: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
EmausBot (arutelu | kaastöö)
LaaknorBot (arutelu | kaastöö)
73. rida: 73. rida:
[[nl:Staatsuniversiteit van Sint-Petersburg]]
[[nl:Staatsuniversiteit van Sint-Petersburg]]
[[ja:サンクトペテルブルク大学]]
[[ja:サンクトペテルブルク大学]]
[[no:Statsuniversitetet i Sankt Petersburg]]
[[no:Statsuniversitetet i St. Petersburg]]
[[pl:Petersburski Uniwersytet Państwowy]]
[[pl:Petersburski Uniwersytet Państwowy]]
[[pt:Universidade Estatal de São Petersburgo]]
[[pt:Universidade Estatal de São Petersburgo]]

Redaktsioon: 11. november 2012, kell 18:01

Peterburi ülikool

Peterburi Riiklik Ülikool on üks Venemaa vanimaist, suurimaist ja olulisemaist riigile kuuluvaist ülikoolidest, mis asub Peterburis. Ülikoolis on 24 teaduskonda, 13 uurimisinstituuti, Kanada Kolledž, sõjaväelise õppe osakond ja spordi õppetool. 2004. aasta seisuga oli ülikoolis 4055 õppejõudu. Ülikoolil on kaks peamist linnakut: Vassili saarel ja Peterhofis.

Nõukogude ajal kandis ülikool Leningradi Riikliku Ülikooli nime ja seal õppisid näiteks india keeleteadlane ja polüglott Mahapandit Rahul Sankrityayan, matemaatikud Vladimir Ivanovitš Smirnov, Juri Linnik ja Aleksandr Aleksandrov, füüsik Vladimir Fok, astrofüüsik Viktor Hambardzumjan, botaanik Vladimir Komarov ja Vladimir Sukatšev, ajaloolased Jevgeni Tarle ja Boriss Grekov, filoloogid Lev Štšerba, Vladimir Propp ja Viktor Žirmunski, orientalistid Vassili Struve, Jossif Orbeli ja Boriss Piotrovski.

Ülikooli lõpetanute seas on kaheksa Nobeli preemia saajat: Ivan Pavlov (Füsioloogia ja meditsiin, 1904), Ilja Metšnikov (Füsioloogia ja meditsiin, 1908), Nikolai Semjonov (keemia, 1956), Lev Landau (Füüsika, 1962), Aleksandr Prohhorov (füüsika, 1964), Wassili Leontief (majandus, 1973), Leonid Kantorovich (majandus, 1975) ja Jossif Brodski (kirjandus, 1987). Ükski neist ei töötanud preemia saamise ajal selles ülikoolis, ega olnud ka selles ülikoolis oma preemiaväärset uurimistööd teinud.

Peterburi Ülikooli peahoone

1989. aastal avati seal sotsioloogiateaduskond. 1991 nimetati kool koos linnaga tagasi Peterburi Riiklikuks Ülikooliks. 1993 avati juhtimise fakulteet, 1994 rahvusvaheliste suhete fakulteet ja 1995 meditsiinifakulteet.

Viited