Erinevus lehekülje "Secret Intelligence Service" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
.
P (.)
 
===Välisfiliaalid ja residentuurid Teises maailmasõjas===
Pärast Euroopa mandril [[IITeine MSmaailmasõda|Teise maailmasõja]] algust Euroopa mandril ning Saksamaa ja NSV Liidu poolseid vallutusi, kaotas SIS enamiku [[legaalne residentuur|legaalseid residentuur]]e madrimandri-Euroopas: [[Pariis]]is, [[Brüssel]]is, [[Haag]]is, [[Praha]]s, [[Varssavi]]s, [[Bukarest]]is ja [[Berliin]]is, [[Oslo]]s. Suurima kaotuse osaliseks sai välisluure pärast Saksamaa sõjalise vastuluure [[Abwehr]] ja [[SD]] poolt läbiviidud operatsiooni, mille tulemusena vahistati [[Venlo]]s SIS Hollandi legaalse ja illegaalse residentuuri juhid: [[kapten]] [[Sigismund Payne-Best]] (Z) ja SIS esindusest [[major]] [[Richard Stevens]], kes ülekuulamisel [[Saksamaa]]l paljastasid Briti luurevõrgustiku [[Madalmaad]]es.
 
Pärast [[Talvesõda|Talvesõja]] algust Soome ja NSV Liidu vahel evakueeriti Helsingi residentuur (''Helsinki Station'') Rootsi [[Stockholm]]i ning Suurbritannia oli "sunnitud" likvideerima välisesindused Tallinnas ja Riias. Suurbritannia välisesindusete evakueerimine likvideeris ka senitegutsenudseni tegutsenud välisluure kattevarjuks olnud passikontrolli välisesindustebürood, juuresmis tegutsenudtegutsesid Passikontrollivälisesinduste büroodjuures.
 
SIS-ile jäid vaid välisesindused neutraalsetes riikides: [[Rootsi]]s – [[Stockholm]]is; [[Portugal]]is – [[Lissabon]]is ja [[Šveits]]is – [[Bern]]is.
<table><tr valign=top><td>
27 264

muudatust

Navigeerimismenüü