Paabeli torn: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
EmausBot (arutelu | kaastöö)
P r2.7.2+) (Robot: muudetud fi:Baabelin torni
MerlIwBot (arutelu | kaastöö)
P Robot: lisatud gag:Babil Kulesi
43. rida: 43. rida:
[[hif:Babel ke tower]]
[[hif:Babel ke tower]]
[[fr:Tour de Babel]]
[[fr:Tour de Babel]]
[[gag:Babil Kulesi]]
[[gl:Torre de Babel]]
[[gl:Torre de Babel]]
[[ko:바벨탑]]
[[ko:바벨탑]]

Redaktsioon: 3. august 2012, kell 15:46

 See artikkel on ehitisest; tõlkelastekirjanduse auhinnast vaata artiklit Paabeli Torn

Paabeli torn oli piiblilegendi järgi taevani ulatuv torn, mille rajasid maailmalinna Paabeli uhkeks muutunud asukad. Jumal vihastas nende kavatsuse peale ning segas ära ehitajate keeled, nii et need ühel päeval järsku enam omavahel kõnelda ei saanud, läksid laiali ning jätsid torniehituse pooleli.

Ajalooline tagapõhi

Legendi Paabeli tornist on seostatud mitme ajaloolise ehitisega. Kõige sagedamini peetakse selle aluseks Babüloni tsikuraati nimega Etemenanki, mis oli algselt rajatud oletatavasti 2. aastatuhandel eKr[1]. Aegade jooksul on Etemenankit korduvalt purustatud ja jälle üles ehitatud.

Hilisemate kirjelduste järgi (seda on maininud ka Herodotos) oli tsikuraat seitsmekorruseline. Välistrepid viisid selle tippu, kus paiknes tempel, milles elas Babüloonia peajumal Marduk. Tellistest ehitatud hoone oli 91 meetrit kõrge ning selle põhi oli ristkülikukujuline. Seda on nimetatud maailmaimeks, ehkki Vana-Kreekast pärit seitsme maailmaime loendites seda tavaliselt ei mainita.

On võimalik, et Assüüria vallutuse järel Babüloni küüditatud heebrealased võtsid Etemenanki taastamisest osa ning sealtkaudu jõudis legend Paabeli tornist Vanasse Testamenti.

Viited

  1. Antiigileksikon. Tallinn: Kirjastus "Valgus", 1985, lk 402