Erinevus lehekülje "Zygmunt III Waza" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
P (r2.7.1) (robot lisas: ia:Sigismund III Vasa)
[[Pilt:SigmIIIVasa.jpg|thumb|Zygmunt III Waza]]
'''Zygmunt III Waza''' ('''Sigismund III Vasa''', [[20. juuni]] [[1566]] [[Södermanlandi lään]], [[Gripsholm]] – [[30. aprill]] [[1632]] [[Varssavi]]) oli [[Rootsi]] kuninga [[Johan III]] poeg ning ta valiti [[Jagelloonid]]e järglasena [[1587]]. aastal [[Poola]] kuningaks, isa surma järel [[1592]]. sai aga isa surma järelaastal ka Rootsi [[Rootsi kuningas|kuningaks]]. [[1599]]. kaotasaastal jäi ta aga viimaseRootsi troonist trooniilma, sest ta oli veendunud [[katoliiklus|katoliiklane]] ning rootslased olid poolakate ülemvõimu vastu.
 
Zygmunt oli kahtlemata äärmiselt ambitsioonikas mees ning nii võttis ta endale lisaks Rootsi troonile taastõusmisenaasemise plaanile ka kohustuse alistada [[Venemaa]]. Ta pidi oma valitsusaja jooksul sõdima pidevalt sõdima nii Rootsi kui ka Venemaaga.
 
EsimeseRootsi vastu kulges sõda vahelduva eduga, kuid alates [[1621]]. aastast kaldus ülekaalsõjaõnn RootsiPoola kasukskahjuks, nii et [[1629]]. aastal pidi Poola [[Altmargi vaherahu]]ga [[Liivimaa]] ehk praegusedtänapäeva Põhja-Läti ja Lõuna-Eesti Rootsile andma.
 
Venemaaga oli asi komplitseeritum. OtseseltOtsest sõjategevust ei toimunud, küll püüdis Zygmunt saavutada Poola-meelse võimu tekettekkimist. Et ta oli fanaatilineäge katoliiklane, siis lootis ta ka Venemaa ka katoliku usku pöörata. Esialgu toetas ta Poola-meelseid [[Vale-Dmitri]]sid, nende surma järel tungis aga avalikult sõjaga Venemaale ning pani [[1610]]. aastal [[Moskva]]sses troonile oma poja [[Władysław IV|Władysławi]]. Rootsile see muidugi ei meeldinud ja nii tungisid rootslased Novgorodimaale ja okupeerisid selle. Et Poola ja Rootsi hakkasid nüüd omavahel võitlema, said venelased hinge tõmmata ja vallutasid [[1613]]. aastal Moskva tagasi, pannes [[suurvürst]]itroonile [[Mihhail I Fjodorovitš|Mihhail Romanov]]i. Sõda Poolaga lõppes [[1618]]. aastal, rahugarahulepinguga sai Poola endale mõningaid piiriäärseid alasid.
 
Zygmunt III püüdis ka kuningavõimu tugevdada, tahtes muuta seda päritavaks, kuid see kava tal ebaõnnestus. Siiski oli ta kokkuvõttes üpris edukas kuningas ning tegelikult ka viimane Poola monarh, kelle ajal oli riik Ida-Euroopa tugevaim.
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü