Erinevus lehekülje "Avalik arvamus" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
uus def ja toim
(uus def ja toim)
{{See artikkel| räägib üldmõistest; väljaande kohta vaata artiklit [[Avalik Arvamus]]}}
 
{{ToimetaAeg|kuu=september|aasta=2008}}
'''Avalik arvamus''' ehk '''ühiskondlik arvamus''' on [[ühiskond|ühiskonnas]] indiviidide suhtumine kehtivassse moraali, toimuvatesse sündmustesse, levitatavatesse plaanidesse, ühiskonna liidritesse, teiste indiviidide mõtlemisse või väljanägemisse vms.
 
'''Avalik arvamus''' ehk '''ühiskondlik arvamus''' on [[massiteadvus]]e avaldumisvorm, mille moodustab viis, kuidas ligikaudu ühetaolistes oludes elavad inimesed [[tegelikkus]]esse suhtuvad, ning mis hõlmab inimeste [[arvamus]]te ja [[hoiak]]ute kogumit<ref name="TEA"/><ref name="Majandusleksikon"/>.
Ühiskonna võim indiviidi üle avaldub seadusandluse ja avaliku arvamusena. Seadusandlus on mõjutatud avalikust arvamusest ning seaduste olemasolu või puudumine mõjutab omakorda avalikku arvamust. Seadusandlus mõjutab indiviidi võimaliku karistuse, avalik arvamus mõjutab indiviidi heakskiidu või hukkamõistu abil.
 
Ühiskonna võim indiviidi üle avaldub seadusandluse ja avaliku arvamusena. Seadusandlus on mõjutatud avalikust arvamusest ning seaduste olemasolu või puudumine mõjutab omakorda avalikku arvamust. Seadusandlus mõjutab indiviidi võimaliku karistuse abil, avalik arvamus mõjutabaga indiviidi heakskiidu või hukkamõistu abil.
 
Seadusandlus kehtestatakse, avalikku arvamust ei saa kehtestada. Avalik arvamus on mõjutatav ühiskonna poolt aktsepteeritud arvamusliidrite seisukohtade, ühiskonnas levitatava reklaami ja propaganda poolt. Tänapäeval on avaliku arvamuse üheks suuremaks mõjutamise kanaliks [[ajakirjandus]].
 
== Viited ==
{{Viited|allikad=
<ref name="TEA">[[TEA entsüklopeedia]] 3. köide, 2009.</ref>
<ref name="Majandusleksikon">U. Mereste, 2003. Majandusleksikon. Eesti Entsüklopeediakirjastus. Köide I (A–M).</ref>}}
 
{{Vikitsitaat}}

Navigeerimismenüü