Erinevus lehekülje "Tsentrifugaaljõud" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P (r2.6.4) (robot lisas: sn:Hutizapakati)
== Valearusaamad ==
 
Üks väga levinud arusaam on, et tsentrifugaaljõud on jõud, mis tasakaalustab kehade vahelist [[gravitatsioon]]ijõudu ja hoiab nii [[Maa (planeet)|Maad]] kui teisi [[planeet]]e ja nende kaaslasi oma orbiitidel, samuti Maa tehiskaaslasi, jne. Tegelikult ei ole see tõsi—tsentrifugaaljõud on inerstjõudinertsjõud, mis tähendab, et see mõjub ainult liikuva kehaga mitteseotud taustsüsteemiga vaatlejale, kui vaatleja liiguks koos vaadeldava kehaga, see jõud kaoks. [[Albert Einstein]]i [[relatiivsusteooria]] üks põhiideid on, et loodusseadused kehtivad kõikides inertsiaalsüsteemides—see idee oli vastuolus klassikalise mehaanika ideedega, ent siiamaani pole ükski katse olnud vastuolus relatiivsusteooria postulaatidega.
Tegelikkuses mõjub Maa tiirlemisel ümber päikese ainult üks jõud—gravitatsioon. Kiirendus, mis gravitatsioonist tuleneb, ei muuda mitte maa kiirust, vaid liikumissuunda (ka Newtoni järgi jätkab keha, millele ei mõju jõude, oma liikumist endises suunas ja endise kiirusega ning seetõttu peab ringjoones liikuvale kehale pidevalt mõjuma tsentripetaaljõud ehk kesktõmbejõud).<ref>Don Koks:"Does centrifugal force hold the Moon up?" http://www.xs4all.nl/~johanw/PhysFAQ/General/Centrifugal/centri.html</ref>
===Näiline jõud===
Tsentrifugaaljõu kui inertsijõu näide on kurvi läbiv auto inimestega autos. Kui auto läbib kurvi, kalduvad inimesed autos kurvist väljapoole, justkui mõjuks neile mingi jõud. Tegelikkuses on tegu vaid inertsiga—inimestel autos on kalduvus liikuda endises liikumissuunas ehk otse kurvist välja.
 
 
==Vaata ka==
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü