Hominini: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
19. rida: 19. rida:
*''Pan'' ([[šimpans (perekond)|šimpans]])
*''Pan'' ([[šimpans (perekond)|šimpans]])
Alamtriibus ''[[Hominina]]''
Alamtriibus ''[[Hominina]]''
*''[[Inimene (perekond)|Homo]]'' ([[inimene]])
* [[Inimene (perekond)|Inimene]] ''Homo''
*†''[[Paranthropus]]''
*†''[[Paranthropus]]''
*†''[[Australopithecus]]''
*† [[Australopiteekus]] ''Australopithecus''
*†''[[Sahelanthropus]]''
*†''[[Sahelanthropus]]''
*†''[[Orrorin]]''
*†''[[Orrorin]]''
27. rida: 27. rida:
*†''[[Kenyanthropus]]''
*†''[[Kenyanthropus]]''
}}
}}
'''''Hominini''''' on [[alamsugukond]]a ''[[Homininae]]'' kuuluv [[triibus (bioloogia)|triibus]], kuhu kuuluvad [[inimene (perekond)|inimene]], [[šimpans]] ja nende [[väljasurnud]] esivanemad.


[[Alamtriibus]]esse ''[[Hominina]]'' kuulub perekond inimene (''Homo''), kuid ei kuulu perekond [[šimpans (perekond)|šimpans]] (''Pan''). Viimane kuulub eraldi alamtriibusesse ''[[Panina]]''.


Alamsugukonda ''Homininae'' kuulub kaks tänapäevast triibust: ''Hominini'' ja ''[[Gorillini]]''. Viimasesse kuuluvad [[gorilla]]d. Nende kahe triibuse loomise pakkusid [[1996]] välja bioloogid [[Alan Mann]] ja [[Mark Weiss]], kes soovisid selle abil näidata, missuguses järjekorras tänapäevaste loomarühmade esivanemad üksteisest lahknesid<ref>Alan Mann ja Mark Weiss. "''Hominoid Phylogeny and Taxonomy: a consideration of the molecular and Fossil Evidence in an Historical Perspective''". Ajakirjas "''Molecular Phylogenetics and Evolution''". 5. aastakäik, 1. number, lk. 169–181</ref>. Kuid esimesena kasutas seda mõistet briti zooloog [[John Edward Gray]] juba [[1825]].
'''''Hominini''''' on ''[[Homininae]]'' [[triibus (bioloogia)|triibus]], kuhu kuuluvad [[inimene (perekond)|inimene]], [[šimpans]] ja nende [[väljasurnud]] esivanemad.


Inimese ja šimpansi perekond lahknesid 5,4–6,3 miljonit aastat tagasi. Kuid tollal ei eksisteerinud tänapäevaseid perekondi; nende asemel olid olemas [[inimahv]]id ''[[Sahelanthropus tchadensis]]'' ja ''[[Orrorin tugenensis]]'' ning veel pole jõutud üksmeelele selles, kumb neist kahest oli inimeste ja šimpansite eellane. Need kaks olid omavahel ka suhteliselt lähedalt sugulased, nii et tulevikus võib olla vaja ühendada nad samasse perekonda.
Alamtriibusesse ''[[Hominina]]'' kuulub perekond [[inimene (perekond)|inimene]] (''Homo''), kuid ei kuulu perekond [[šimpans (bioloogia)|šimpans]] (''Pan'').


Inimeste ja šimpansite esivanemate lahknemisele järgnesid ulatuslikud [[liigiteke|liigitekke]] protsessid inimeste eellaste seas, mis olid seotud nende elamaasumisega [[mets]]ast [[savann]]i. Šimpansite eellaste seas neid protsesse ei toimunud, sest nemad jäid endiselt metsa elama, nende elutingimused ei muutunud. Inimese perekonna tekkeajaks loetakse umbkaudu 4–4,1 miljonit aastat tagasi.
Teadlased usuvad, et [[inimene (perekond)|inimese]] ja šimpansi perekonna lahknemine toimus 5,4 – 6,3 miljonit aastat tagasi. Inimese esivanemateks peetakse [[inimahv]]e ''[[Sahelanthropus tchadensis]]'' ja ''[[Orrorin tugenensis]]''.

Inimesed ja šimpansid on omavahel geneetiliselt üsna lähedased. Inimese ja šimpansi erinevus on umbes sama suur kui [[mees|mehe]] ja [[naine|naise]] omavaheline erinevus<ref>Volker Sommer. "''Plädoyer für eine radikale evolutionäre Anthropologie: Menschenaffen wie wir''" Ajakirjas "''Biologie in unserer Zeit''", number 30 (3/2009), lk. 200</ref>.


[[Pilt:Hominini.PNG|frame|left|Hominini lahknemine inimeseks ja šimpansiks]]
[[Pilt:Hominini.PNG|frame|left|Hominini lahknemine inimeseks ja šimpansiks]]

{{BrClear}}
== Viited ==
{{Viited}}

{{Esikloomalised}}
{{Esikloomalised}}
{{Hominiidid}}
{{Hominiidid}}

Redaktsioon: 17. aprill 2012, kell 17:59

Hominini
Taksonoomia

Hominini on alamsugukonda Homininae kuuluv triibus, kuhu kuuluvad inimene, šimpans ja nende väljasurnud esivanemad.

Alamtriibusesse Hominina kuulub perekond inimene (Homo), kuid ei kuulu perekond šimpans (Pan). Viimane kuulub eraldi alamtriibusesse Panina.

Alamsugukonda Homininae kuulub kaks tänapäevast triibust: Hominini ja Gorillini. Viimasesse kuuluvad gorillad. Nende kahe triibuse loomise pakkusid 1996 välja bioloogid Alan Mann ja Mark Weiss, kes soovisid selle abil näidata, missuguses järjekorras tänapäevaste loomarühmade esivanemad üksteisest lahknesid[1]. Kuid esimesena kasutas seda mõistet briti zooloog John Edward Gray juba 1825.

Inimese ja šimpansi perekond lahknesid 5,4–6,3 miljonit aastat tagasi. Kuid tollal ei eksisteerinud tänapäevaseid perekondi; nende asemel olid olemas inimahvid Sahelanthropus tchadensis ja Orrorin tugenensis ning veel pole jõutud üksmeelele selles, kumb neist kahest oli inimeste ja šimpansite eellane. Need kaks olid omavahel ka suhteliselt lähedalt sugulased, nii et tulevikus võib olla vaja ühendada nad samasse perekonda.

Inimeste ja šimpansite esivanemate lahknemisele järgnesid ulatuslikud liigitekke protsessid inimeste eellaste seas, mis olid seotud nende elamaasumisega metsast savanni. Šimpansite eellaste seas neid protsesse ei toimunud, sest nemad jäid endiselt metsa elama, nende elutingimused ei muutunud. Inimese perekonna tekkeajaks loetakse umbkaudu 4–4,1 miljonit aastat tagasi.

Inimesed ja šimpansid on omavahel geneetiliselt üsna lähedased. Inimese ja šimpansi erinevus on umbes sama suur kui mehe ja naise omavaheline erinevus[2].

Hominini lahknemine inimeseks ja šimpansiks

Viited

  1. Alan Mann ja Mark Weiss. "Hominoid Phylogeny and Taxonomy: a consideration of the molecular and Fossil Evidence in an Historical Perspective". Ajakirjas "Molecular Phylogenetics and Evolution". 5. aastakäik, 1. number, lk. 169–181
  2. Volker Sommer. "Plädoyer für eine radikale evolutionäre Anthropologie: Menschenaffen wie wir" Ajakirjas "Biologie in unserer Zeit", number 30 (3/2009), lk. 200
Inimese evolutsioon
Hominoidea
Inimlased (Hominidae) Gibonlased (Hylobatidae)



Homininae Ponginae
Hominini Gorillini

Pongo

Inimene Šimpans Gorilla Hoolock Hylobates Nomascus Siamang