Erinevus lehekülje "Jean-Philippe Rameau" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
→‎Varasem eluperiood (1683-1732): - sahmisin veel natuke
(→‎Varasem eluperiood (1683-1732): - parandasin näpukaid)
(→‎Varasem eluperiood (1683-1732): - sahmisin veel natuke)
===Varasem eluperiood (1683-1732)===
 
Jean-Philippe Rameau sündis 25. septembril 1683 ning ristiti samal päeval. Tema isa Jean töötas mitmes [[Dijon]]i linna ümber asuvasümbruskonna kirikus organistina ning ema Claudine Demartinécourt oli notari tütar. Neil oli kokku 11 last (viis tüdrukut ja kuus poissi), kellest Jean-Philippe oli seitsmes. Talle õpetati muusikat juba enne, kui ta õppis lugema ja kirjutama. Hariduse sai ta Godransi [[jesuiit]]ide koolis, kuid ta ei olnud hea õpilane. Ta segas pidevalt tunde oma laulmisega ning väitis hiljem on ta väitnud, et tema kirg ooperi vastu sai alguse juba 12aastasena. Kuigi algselt loodeti, et ta hakkab õigusteadust õppima, otsustas Rameau siiski muusikuks saada. Isa saatis ta Itaaliasse, kus ta elas lühikest aega [[Milano]]s. Pärast kodumaale naasmist töötas ta viiuldajana rändtruppides ja organistina provintsikatedraalides. Seejärel kolis ta esimest korda Pariisi. Seal avaldas ta kogumikus ''Pièces de clavecin'' ("Klavessiinipalad") (1709) oma esimesed teadaolevad heliteosed, milles oli tunda tema sõbra Louis Marchandi mõjutusi.
 
1709. aastal kolis Rameau tagasi Dijoni, et võtta üle isa töö organistinapeakiriku peakirikusorganistina. Leping oli sõlmitud kuueks aastaks, kuid Rameau lahkus enne tähtaja lõppu ning jätkas sarnast tööd Lyonis ja Clermontis. Sel perioodil kirjutas ta kirikus esitamiseks mõeldud motette ja vaimulikke kantaate. 1722. aastal pöördus ta paremat elu otsides tagasi Pariisi ning avaldas oma tähtsaima muusikateoreetilise töö ''Traité de l'harmonie'' ("Harmooniatraktaat"). Sellega saavutas ta peagi kuulsuse ning avaldas 1726. aastal trükis ka teise teose ''Nouveau système de musique théorique'' ("Uus muusikateooria süsteem"). 1724. ja 1729. (või 1730.) aastal kirjutas ta veel kaks klavessiinipalade kogumikku. Esimesed ettevaatlikud sammud kontsertmuusika kirjutamises tegi Rameau kirjanik [[Alexis PironiPiron]]i tellimusel, kui viimane palus tal kirjutada laule oma populaarsetele komöödiatele. Sellele järgnes neli koostööprojekti, millest esimene oli ''L'endriague'' (1723). Ükski nendest teostest ei ole säilinud.
25. veebruaril 1726. aastal abiellus Rameau 19aastase Marie-Louise Mangotiga, kes pärines Lyonist[[Lyon]]ist musikaalsest perekonnast ning oli hea laulja ja instrumentalist. Neil oli neli last, kaks poissi ja kaks tüdrukut, ja väidetavalt oli nende abielu õnnelik.
Vaatamata muusikateoreetiku kuulsusele oli Rameaul raske Pariisis organistina tööd leida.
 

Navigeerimismenüü