Farss: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 1972 baiti ,  10 aasta eest
resümee puudub
PResümee puudub
Resümee puudub
'''Farss''' on jämekoomilist tehnikat kasutav, enamasti olustikulise sisuga [[näidend]] (eestis võib nimetada ka "jant"), kus domineerib [[situatsioonikoomika]], mis õige sageli on seotud füsioloogiliste seikadega, farss on räme ja [[frivoolne|frivoolnegi]]. Farss madaldab ja profaneerib. Farsilik alge on tugev antiikkomöödias ([[Aristophanes]], [[Plautus]]), kuid žanrina kujunes välja [[keskaeg|keskajal]], ilmaliku draama ühe vormina ("Meister Pathelin" jt.). Algselt tähendas "farss" vaimuliku draama koomilist vahepala. Eesti dramaturgidest on farsse kirjutanud näiteks [[Mati Unt|M. Unt]]: B. Thomase vaba töötlus "Charley tädi", traagilist ainet rämedasse koomikasse transponeeriv tragifarss "Imperaator Nero eraelu".
'''Farss''' on kerge- ja lõbusasisuline lühi[[komöödia]]. Oli algselt vaimuliku draama ([[miraakel|miraakli]]) ilmalik vahepala.
 
Farssi iseloomustavad päriselust võetud teemad, jämekoomilised situatsioonid, kontrastsed ja sageli [[Karikatuur|karikeeritud]] tüüptegelased. Farss võib olla nii [[näidend]], [[film]] kui televisioonis esitatav [[lavastus]].
Kui mingi situatsioon elus tundub labaselt koomiline võib ka seda farsiks kutsuda, kuigi osalistele ei pruugi olukord naljakas tunduda.
 
[[Situatsioonikoomika|Situatsioonikoomikas]] etendatakse naljakaid olukordi, nagu ootamatu ebaõnnestumine, äravahetamised, automatiseerunud tegevus, ebakohane käitumine, üllatuslikud süşeepöörakud jne. Füüsilise tegevusega naerma ajamisel on tegemist farsiga, süžeelised ootamatused esinevad pigem [[intriigikomöödia|intriigikomöödias]].
 
==Viited==
{{viited}}
 
==Välislingid==
*[http://us.imdb.com/keyword/farce/?start=1&sort=date IMDB nimekiri filmi ja televisiooni farssidest]
 
[[Kategooria:Huumor]]
 
[[bg:Фарс]]
[[ca:Farsa]]
[[cs:Fraška]]
[[cy:Ffars]]
[[da:Farce]]
[[de:Farce (Theater)]]
[[en:Farce]]
[[es:Farsa]]
[[fr:Farce (théâtre)]]
[[gl:Farsa]]
[[ko:소극]]
[[hi:भड़ैंती]]
[[hr:Farsa]]
[[ia:Farce]]
[[it:Farsa (genere teatrale)]]
[[he:פארסה]]
[[ka:ფარსი]]
[[kk:Фарс]]
[[lv:Farss]]
[[nl:Klucht]]
[[ja:笑劇]]
[[no:Farse (teater)]]
[[pl:Farsa]]
[[pt:Farsa]]
[[ro:Farsă]]
[[ru:Фарс]]
[[sk:Fraška]]
[[fi:Farssi]]
[[sv:Fars]]
[[uk:Фарс]]
[[zh:鬧劇]]
4114

muudatust

Navigeerimismenüü