Energia jäävuse seadus: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Thijs!bot (arutelu | kaastöö)
58. rida: 58. rida:
[[he:חוק שימור האנרגיה]]
[[he:חוק שימור האנרגיה]]
[[ka:ენერგიის შენახვის კანონი]]
[[ka:ენერგიის შენახვის კანონი]]
[[kk:Энергияның сақталу заңы]]
[[ht:Lwa konsèvasyon enèji]]
[[ht:Lwa konsèvasyon enèji]]
[[la:Conservatio energiae]]
[[la:Conservatio energiae]]

Redaktsioon: 19. veebruar 2012, kell 10:55

Energia jäävuse seadus on olulisemaid jäävusseaduseid füüsikas, mis väidab, et isoleeritud süsteemi energia on ajas muutumatu suurus (energia on jääv). Sellest seadusest järeldub, et energia ei teki ega kao, ta võib vaid muunduda ühest liigist teise ning kanduda ühelt kehalt teisele.

Mehaanika

 Pikemalt artiklis Mehaanilise energia jäävuse seadus

Termodünaamika

 Pikemalt artiklis Termodünaamika esimene seadus

Termodünaamikas väljendub energia jäävuse seadus termodünaamika esimeses seaduses: energia, mille süsteem saab väljastpoolt, peab võrduma süsteemi siseenergia muudu ja süsteemist väljuva energia summaga (termodünaamika esimene seadus). Energia jäävuse seadus keelab I tüüpi igiliikuri konstrueerimise.

Erirelatiivsusteeoria

Erirelatiivsusteoorias seotakse (seisu)energia ja (seisu)massi jäävuse seadus üheks. Seda väljendab massi ja energia ekvivalentsus kujul

,

kus on energia, mass ja on valguse kiirus vaakumis. Massi ja energia ekvivalentsuse tõttu avastati, et mass võib muutuda energiaks ja vastupidi.

Kvantfüüsika

Kvantmehaanikas on energia proportsionaalne lainefunktsiooni ajalise tuletisega. Asjaolu, et aja operaator ja ajalise tuletise võtmise operaator ei kommuteeru, põhjustab matemaatiliselt järgmise määramatuse relatsiooni: mida pikema aja jooksul süsteemi on võimalik jälgida, seda täpsemalt võib määrata süsteemi energia. Vastupidiselt: mida lühema aja joosul meil süsteemi on võimalik jälgida (näiteks süsteem on ebastabiilne ja laguneb lühikese aja jooksul), seda halvemini on määratud süsteemi energia. Täpsemalt öeldes: energia ja aeg moodustavad Fourier' paari.

Vaata ka