Maiasmoka kohvik: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
20. rida: 20. rida:
2010. aasta lõpus omandas Kalevi šokolaadivabrik enampakkumisel varem Tallinna linnale kuulunud ajaloolise Maiasmoka kohviku hoone.
2010. aasta lõpus omandas Kalevi šokolaadivabrik enampakkumisel varem Tallinna linnale kuulunud ajaloolise Maiasmoka kohviku hoone.

allikas: http://www.kalev.eu/maiasmokk/ajalugu

Redaktsioon: 31. jaanuar 2012, kell 11:19

Hoiatus! Võimalik autoriõiguste rikkumine!
Kui on olemas/saadud luba teksti kasutamiseks litsentsi CC BY-SA 3.0 tingimustel, siis edasta aadressile permissions-etättwikimedia.org kiri, milles autor kinnitab, et on nõus teksti kasutamisega selle litsentsi tingimustel.

Võimalikuks lahenduseks on ka teksti ümbersõnastamine, sest faktid ei ole autoriõigustega kaitstud.

Maiasmoka kohvik on Tallinna ja kogu Eesti vanim tänaseni töötav kohvik, mis on tegutsenud samas kohas, Pikk tn 16, juba alates 1864. aastast. Kohviku muudab unikaalseks pea sajand muutumatuna püsinud interjöör.

Maiasmoka kohvik pakub laias valikus kohapeal valmistatud värskeid pagaritooteid ning käsitsi valmistatud eksklusiivseid šokolaadikompvekke ja martsipanikujukesi. Kohviku ruumes tegutseb ka Kalevi martsipanimuuseumituba, kus saab tutvuda ajaloo-väljapanekuga ja jälgida martsipanimeistri tööd. Samuti on sealt võimalik osta kaasa šokolaadimaiustusi ning martsipanikujukesi.

Ajalugu

Ettevõtte kujunemislugu ulatub sajandite tagusesse aega. Vastavalt 11. augustil 1806 sõlmitud müügilepingule sai uus omanik suhkrupagar Lorenz Cavietzel kõik õigused enda ostetud maale ja majale. Dokumentides on täpne seletus kinnisvara: selle asukohaks oli praeguse kohviku Maiasmokk müügisaal, tollal omaette maja.

Vastavalt Venemaa 1786. aasta linnaseadusele, võisid Tallinnas ärilisi ettevõtteid pidada üksnes gildinimetusse kantud isikud sealhulgas ka käsitöömeistrid. Esmakordselt mainiti Lorenz Cavietzeli nime eelnimetatud dokumendis aastal 1806. Alles nüüd tohtis ta asutada suhkrupagaritöökoja ja poe ning hakata leiba teenima oma õpitud erialal.

Aastaid käest kätte käinud maja ostis 1864. aastal kondiiter Georg Stude. Lisaks ostis ta ka suure maja Pühavaimu ja Pika tänava nurgal ning asus neid kokku ehitama. Peale ümberehitusi olid majas veelgi suuremad tootmisruumid ja luksuslikum müügisaal. Eriti hea maine omandasid firma martsipanitooted. 19. sajandi teisel poolel varustati martsipaniga muuhulgas Vene tsaari peret ja õukonda. Kuulsus kasvas 20. sajandi algul, Esimese maailmasõja eel, mil pälviti ka mitmeid väärt auhindu.

1941. aastal ettevõte natsonaliseeriti ning ühendati Brandmanni ja Riola magusavabrikuga kompvekitehaseks Karamell. 1958. aastal liideti Karamell kondiitritoodetevabrikuga Uus-Kalev. 1962. aastal lõppes selle tööstusharu ühendamine Uus-Kalevi ja Kalevi liitmisega kondiitritoodetevabrikuks Kalev.

Selle tulemusena jõudis ka Georg Stude martsipani ning käsitöökompvekkide tootmine kondiitritoodetevabrikusse Kalev. Tema tortide-kookide valmistamise traditsiooni aga jätkus Pikal tänaval kohvik Maiasmokk.

1997. aastal registreeriti OÜ Maiasmokk ja seitse aastat hiljem omandas AS Kalev sellest enamusosaluse. OÜ Maiasmokast sai AS Kalevi tütarettevõte.

Tänasel päeval kuulub OÜ Maiasmokk AS Kalev Chocolate Factoryle. Kalevi šokolaadivabrikule oli OÜ Maiasmoka omandamine olulise tähtsusega, kuna just selles paigas, Pikk tn 16 alustas omal ajal tegevus ettevõtte vanim otsene eelkäija Lorenz Cavietzel.

2010. aasta lõpus omandas Kalevi šokolaadivabrik enampakkumisel varem Tallinna linnale kuulunud ajaloolise Maiasmoka kohviku hoone.

allikas: http://www.kalev.eu/maiasmokk/ajalugu