Erinevus lehekülje "Franz Joseph I" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
P (r2.7.2) (robot lisas: eu:Frantzisko Josef I.a Austriakoa)
P
Pikapeale võõrdusid Franz Joseph ja Sisi teineteisest. Keisrinna ei kannatanud ametlikke üritusi ega viibimist Viini elitaarses seltskonnas ning põgenes üha tihedamini oma mehe lähedusest. Keisri üksildustunnet suurendas see üha enam ning ta vajas kedagi, kes talle üksildushetkedel naist asendaks. Esmalt tutvus Franz Joseph väljakutsuvalt käituva poola aadlidaami [[Anna Nahowski]]ga, kes võis olla tema armuke [[1870. aastad|1870. aastate]] lõpus ja [[1880. aastad|1880. aastate]] lõpus, ehkki kindlaid tõendeid selle kohta pole, on vaid teada, et nad kohtusid sel perioodil mitmeid kordi. Hiljem sai keisri lähedaseks sõbraks näitlejanna [[Katharina Schratt]], kellest tema armukest siiski ilmselt ei saanud, sest ta oli ka Sisi sõbranna. Aastal [[1889]] vapustas keisrit sügavalt tema poja [[Rudolf (Austria-Ungari)|Rudolfi]] [[enesetapp]] [[Mayerling]]i lossis; riik jäi ilma troonipärijast. Aastal [[1898]] tappis [[Itaalia]] [[anarhism|anarhist]] keisrinna Elisabethi, sest tahtis isikliku kuulsuse nimel mõnd tuntud inimest tappa. Keiser, kes oli oma naist kõigest hoolimata armastanud, oli masenduses ja küsis: "Kas mulle siin ilmas midagi ei säästeta?" Pärast oma naise surma jäi keisri ainsaks tõeliseks sõbraks Katarina Schratt, kellega ta käis läbi kuni oma surmani. Ehkki paljud sugulased, sealhulgas ka keisri tütar [[Marie Valerie]], soovitasid tal uuesti abielluda, proovimaks saada troonipärijast poega, pidas keiser end sajandivahetusel juba liiga vanaks ning loobus sellest mõttest.
 
[[1908]]. aastal annekteeriti keisri 60. valitsemisaasta juubeli puhul [[1878]]. aastal okupeeritud [[Bosnia ja Hertsegoviina]]. See halvendas tunduvalt impeeriumi suhteid Balkani riikide ja Venemaaga ning põhjustas lõpuks suuresti [[Esimene Maailmasõdamaailmasõda|Esimese Maailmasõjamaailmasõja]] puhkemise.
 
Alates [[1896]] oli Austria ametlikuks troonipärijaks [[Franz Ferdinand]], kellel olid oma plaanid riigi ümberkorraldamiseks. Need ei teostunud, sest Franz Joseph oli nii tema isiku kui ka kavade vastu, põhiliselt seetõttu, et Franz Ferdinand oli [[morganaatiline abielu|morganaatilises abielus]] ning keiser luges seda Habsburgide vereliini solkimiseks. Samuti ei mõistnud troonipärija multinatsionaalse impeeriumi haavatavust rahvusluse ajajärgul ega varjanud oma põlgust ungarlaste suhtes. Keisril ja kogu õukonnal oli nõnda isegi mõnevõrra hea meel, kui too [[1914]]. aastal maha lasti.
75 746

muudatust

Navigeerimismenüü