Erinevus lehekülje "Lähis-Ida" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
 
==Ajalugu==
{{Vaata|Vana-Lähis-Ida eelajalugu}}
Umbkaudu 9000 (vahemikus 11000-700011000–7000) [[eKr]] tekibtekkis Lähis-Idas põllumajandus ning hakkabhakkas arenema püsiv asustus. KasvatatakseKasvatati teravilju, kodustataksekodustati loomad. Umbkaudu aastaks 7000 eKr on leiutatud ka põletatud keraamika. [[Mesopotaamia]], [[Süüria]]-[[Palestiina]] ja [[Anatoolia]] varajasi kõrgkultuure võib pidada maailma ajaloos kõige esimesteks, mistõttu saab kogu piirkonda kutsuda ka [[tsivilisatsioon]]i hälliks või sünnipaigaks. [[Kiilkiri|Kiilkirja]] tekke eelseid (u 3300-3200 eKr) tsivilisatsioone ja erinevaid asulaid on võimalik analüüsida ainult [[arheoloogia|arheoloogilise]] leiumaterjali põhjal, mistõttu võib kirjalikele ajalooallikatele eelnenud ajalooperioodi nimetada ka eelajalooliseks või arhailiseks perioodiks. Lähis-Ida eelajaloolise perioodi erinevad etapid on oma nime saanud muistsete asulakohtade järgi, kust mingile ajastule omast [[keraamika]]t või muid arheoloogilisi mälestisi on leitud.
 
[[Kiilkiri|Kiilkirja]] tekke eelseid (u 3300–3200 eKr) tsivilisatsioone ja erinevaid asulaid on võimalik analüüsida ainult [[arheoloogia|arheoloogilise]] leiumaterjali põhjal, mistõttu võib kirjalikele ajalooallikatele eelnenud ajalooperioodi nimetada ka eelajalooliseks või arhailiseks perioodiks. Lähis-Ida eelajaloolise perioodi erinevad etapid on oma nime saanud muistsete asulakohtade järgi, kust mingile ajastule omast [[keraamika]]t või muid arheoloogilisi mälestisi on leitud.
Kaasaegne Lähis-Ida ajalugu algab Esimest maailmasõjast, mis lõppes [[Osmanite impeerium|Ottomani impeeriumi]] alistamisega Briti impeeriumi ja nende liitlaste poolt. [[30. oktoober|30. oktoobril]] [[1918]] sõlmiti Murdose vaherahu, mis lõpetas maailmasõja Lähis-Idas. [[10. august]]il [[1920]] allkirjastati Sévresi rahu, millega ratifitseeriti Ottomanide impeeriumi jagamine.
 
1948 aastal loodi Iisrael ning viiekümnendatel taandusid Lääne võõrvõimud. Nii Iisraeli riigi loomine kui ka võõrvägede lahkumine oli mõjutatud Ameerika Ühendriikide poolt. Võtmesündmuseks oli [[Suessi kriis]], mis oli sõjavõeline rünnak [[Egiptus]]ele [[Suurbritannia]], [[Prantsusmaa]] ja [[Iisrael]]i poolt.
Kaasaegne Lähis-Ida ajalugu algab [[Esimene maailmasõda|Esimest maailmasõjast]], mis lõppes [[Osmanite impeerium|Ottomani impeeriumi]] alistamisega Briti impeeriumi ja nende liitlaste poolt. [[30. oktoober|30. oktoobril]] [[1918]] sõlmiti [[Murdose vaherahu]], mis lõpetas maailmasõja Lähis-Idas. [[10. august]]il [[1920]] allkirjastati [[Sévresi rahu]], millega ratifitseeriti Ottomanide impeeriumi jagamine.
Kahekümnendal sajandil avastatud naftavarud tõstsid piirkonna majanduslikku ja strateegilist tähtsust. 1945. aastal alustasid Saudi Araabia , Iraan, Kuveit, Iraak ja Araabia Ühendemiraatid nafta tootmist ja eksportimist.
 
1948. aastal loodi Iisrael ning viiekümnendatel taandusid Lääne võõrvõimud. Nii Iisraeli riigi loomine kui ka võõrvägede lahkumine oli mõjutatud Ameerika Ühendriikide poolt. Võtmesündmuseks oli [[Suessi kriis]], mis oli sõjavõelinesõjaväeline rünnak [[Egiptus]]ele [[Suurbritannia]], [[Prantsusmaa]] ja [[Iisrael]]i poolt.
 
Kahekümnendal sajandil avastatud naftavarud tõstsid piirkonna majanduslikku ja strateegilist tähtsust oluliselt. 1945. aastal alustasid Saudi Araabia , Iraan, Kuveit, Iraak ja Araabia ÜhendemiraatidÜhendemiraadid nafta tootmist ja eksportimist.
 
==Tähtsus==

Navigeerimismenüü