Erinevus lehekülje "Iokaste" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 26 baiti ,  9 aasta eest
P
resümee puudub
P (r2.7.1) (robot lisas: id:Iokaste)
P
Oraakel oli hoiatanud Laiost laste saamise eest. Laios muutus sellepärast väga murelikuks, kui Iokaste rasestus, ja läks [[Teiresias]]elt nõu küsima. Ennustaja vastas, et sünnib poeg, kellele on määratud tappa oma isa ja abielluda emaga. Kui laps sündis, sidus Laios tal jalad kokku ja viis mägedesse, lootes, et laps nii peatselt sureb.
 
Poisi leidsid karjased, kes viisid ta [[Korintos]]esse. Sealne kuningas [[Polybos]] ja tema naine [[Periboia (Polybose naine)|Periboia]] kasvatasid poisi üles ja andsid talle nimeks [[Oidipus]]. Kui poiss oli täiskasvanuks saanud, ennustati tallegi, et ta tapab oma isa ja abiellub emaga. Oidipus, kes uskus, et tema tõelised vanemad on Polybos ja Periboia, lahkus seepeale Korintosest ja suundus Teebasse. Teel kohtus ta kaarikus sõitva Laiosega, kes nõudis, et Oidipus annaks talle teed. Nad läksid tülli ja Oidipus tappis Laiose. Kumbki ei teadnud siis, et nad on sugulased.
 
Oidipus kohtus enne Teebasse jõudmist ka [[Sfinks]]iga, kes linna lähedal teekäijaid jahtis ja tappis, ning surmas ta. Oidipus valiti tänutäheks uueks kuningaks, sest Laiosel sugulasi ei olnud. Ta abiellus vana kuninga lese Iokastega. Nad said neli last: pojad [[Polyneikes]]e ja [[Eteokles]]e ning tütred [[Antigone]] ja [[Ismene]].
23 529

muudatust

Navigeerimismenüü