Carlo Gesualdo: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 3 baiti ,  10 aasta eest
P
Gesualdo pärines rikkast aadliperest. Muusikahuvi ilmutas ta juba varasest east. Peale [[lauto]] mängis Gesualdo veel [[kitarr]]i ja [[klavessiin]]i. Ta jumaldas oma onu [[Carlo Borromeo]]d, katoliku kiriku kardinali, kes hiljem kuulutati pühakuks. [[1586]]. aastal pärast oma venna surma jäi ta oma vanemate vara ainupärijaks. Samal aastal abiellus Gesualdo oma kauni lähisugulasega, Donna Maria d'Avalosega, kes oli varem olnud abielus kaks korda. Kui Donna Marial tekkis armuafäär, sai Gesualdo sellest alles aastaid hiljem teada. [[16. oktoober|16. oktoobril]] [[1590]] leidis ta armastajad oma magamistoast ja tappis vägivaldselt nii oma naise kui ka abikaasa armukese, kelle surnukeha, riietatud Gesualdo naise öökleiti, viis ta tänavale kõigile vaatamiseks. Kuna Gesualdo pärines aristokraatlikust suguvõsast, ei peetud tema üle kohut, siiski kartis ta tapetute sugulaste kättemaksu ja varjas end oma Venosa lossis. Mõnede kinnitamata allikate kohaselt tappis ta ka oma poja ja äia. Eraldatud muust maailmast, tegeles Gesualdo intensiivselt muusikaga ning üsna pea hakkas tema kuulsus Itaalias levima.
 
[[1594]]. aastal abiellus Gesualdo Leonora d'Estega, [[Alfonso II]] nõbuga. Üsna peaVarsti pärast abielu reisis Gesualdo [[Ferrera]]sse, d'Estede õukonda. Seal kohtus Gesualdo mitmete teiste andekate heliloojatega, nagu näiteks [[Luzzasco Luzzaschi]], ühe omaaja tähtsamatest madrigalide loojatest. Hiljem kiitis Gesualdo Ferrara muusikuid, kritiseerides samal ajal valitsevaid Veneetsia komponiste.
 
1594. aastal ilmus Gesualdo kaks esimest madrigali raamatut, millele järgnesid kolmas ja ka neljas kogumik [[1595]]. ja [[1596]]. aastal. 1595. aastal siirdus ta tagasi Venosasse. Järgnevast isoleerituse perioodist on pärit tema kõige teravamad madrigalid. Oma elu lõpu poole kannatas ta sügava depressiooni all - ta lasi end igapäevaselt piitsutada ning on spekuleeritud, et tema surma põhjuseks võis olla enesepiinamisest tulenev veremürgitus.
92

muudatust

Navigeerimismenüü