Durgā: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 4 baiti ,  10 aasta eest
P
kribu
P (r2.6.4) (robot lisas: pa:ਦੁਰਗਾ)
P (kribu)
[[Mahišasura]] isa oli [[deemon]]ite kuningas [[Rambha]], kes enda hetkelises kiimas heitis ühte vesipühvliga ja selle armastuse viljana sündis Mahišasura. Ta võis muuta enda kuju ja välimust, see tähendab võtta nii inimese kui ka vesipühvli kuju (''mahiša'' tähendab pühvlit). Mahišasural oli imeline omadus - ta oli võitmatu taplustes, nii et ükski jumal ega inimene ei saanud temast jagu, isegi mitte taevaste kõige võimsamad ([[Brahma]], [[Višnu]] ja [[Rudra]]). Mahišasura oli nii vaimustuses enda võitmatusest, et enda hulluses tegi maailmas mida tahtis. Nii taevad, põrgud kui ka maa kannatasid tema [[terror]]i ja [[vandalism]]i all.
 
Siis leiti lahendus tekkinud situatsioonile, kuna selgus, et ainult naisterahvas võib Mahišasurat tapluses võita ja maailmas korda majja lööma. Taevased jumalad meisterdasid koheseltkohe imelisel moel valguskiirest valmis [[jumalanna]] Durga. Durga tehti pimestavalt ilus [[lootos]]-silmade, 10 käe ja kuldselt helkiva nahaga. Tema näo meisterdas [[Šiva]], ülakeha [[Indra]], rinnad tegi kuujumal [[Chandra]], hambad Brahma, põlved [[Varuna]], ja silmad tulejumal [[Agni]]. Igaüks [[jumalus]]test andis talle ka enda kõige võimsama relva: Indra välgunoole, Rudra kolmhargi, samuti annetasid enda poolt jumalikku varustust Višnu, Brahma, [[Kubera]] jt. Durga liikumisvahendiks sai [[lõvi]]. Üheksandal noorkuul tappis [[Durga]] võitluses kolmhargiga Mahišasura, seepärast on üheksanda [[kuu]] loomise ajal alati Durgale pühendatud pidustused ehk [[puja]]. Sellest jumalikust tapmisaktist tuleneb [[šakti]] mõiste.
 
Võitleja Durgat peetakse ka [[nõid]]ade, nõidumise ja [[maagia]] valitsejaks. Nõidasid, kelle üle Durga valitseb, nimetatakse [[Matrika]] või [[Mamo]].
27 275

muudatust

Navigeerimismenüü