Erinevus lehekülje "Henrik Koppel" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
rektorimall
(rektorimall)
{{vikinda}}[[Pilt:Henrik Koppel, 1920s.jpg|thumb|Henrik Koppel]]
'''Henrik Koppel''' (ka '''Heinrich Koppel''' ja '''Hendrik Koppel'''; [[29. detsember]] [[1863]] Naela talu, [[Tõnuküla]], [[Uusna vald]], [[Viljandimaa]] – [[14. detsember]] [[1944]] [[Tallinn]]) oli eesti arstiteadlane, [[Tartu Ülikool]]i rektor aastail [[1920]]–[[1928]].
 
HendrikHenrik Koppel sündis 29. detsembril 1863. aastal, Viljandimaal Uusna vallas Naela talus. Ta oli pere vanim laps, kellel õdesid-vendi seitse. Heinrich Koppel õppis kohalikus vallakoolis, seejärel Viljandis algkoolis ja gümnaasiumis ning [[Tartu Aleksandri gümnaasiumisgümnaasium]]is, mille lõpetas 1884. aastal. Ta õppis Tartu Ülikoolis arstiteadust ja kuulus [[Eesti Üliõpilaste Selts]]i, olles ka selle esimees. 1890. aastal lõpetas ülikooli.
Doktorikraadi kaitses Koppel järgmisel aastal, seejärel töötas ülikooli polikliinikus ja alustas erapraksist, keskendudes kõrva-nina-
kurguhaigustele. Koppel oli 1920-28 Tartu ülikooli rektor ja sisehaiguste polikliiniku juhataja (1928 audoktor), organiseeris ülikoolis kõrva-nina kurguhaiguste kateedri (1904). Edendas tervishoidu, asutas 1903 ajakirja “Tervis”. Oli juhtivail kohtadel Liivimaa Linna-Hüpoteegi Seltsis, Eesti Rahva Muuseumis ja lauluseltsis “Vanemuine”. Tema kohta on öeldud, et enne Jaan Tõnissoni esilekerkimist olnud ta Tartu eestlaste esimene mees. Koppel tegeles aktiivselt tervishoiuideede propageerimise ning eestlastest arstkonna ühteliitmisega. Tema panus ulatub leepravastasest võitlusest looduskaitseni, alghariduse andmise edendamisest Tartu ülikooli juhtimiseni; tema nimi tõuseb esile seltsiliikumise, Eesti ajakirjanduse ja kodumaa kiriku ajaloos, ta oli aktiivne meie poliitikaelus.
H.Koppel oli hea looduse (eriti lindude) tundja, tegi looduskaitsealast propagandat ja aitas kaasa kaitsealade rajamises.
 
Doktorikraadi kaitses Koppel järgmisel aastal, seejärel töötas ülikooli polikliinikus ja alustas [[erapraksis]]t, keskendudes [[kõrva-nina-kurguhaigused|kõrva-nina-kurguhaigustele]]. Koppel oli 1920-28 Tartu ülikooli rektor ja sisehaiguste polikliiniku juhataja (1928 audoktor), organiseeris ülikoolis kõrva-nina kurguhaiguste kateedri (1904). Edendas tervishoidu, asutas 1903 ajakirja “Tervis”"Tervis". Oli juhtivail kohtadel [[Liivimaa Linna-Hüpoteegi SeltsisSelts]]is, [[Eesti Rahva MuuseumisMuuseum]]is ja lauluseltsis “Vanemuine”Vanemuine. Tema kohta on öeldud, et enne Jaan Tõnissoni esilekerkimist olnud ta Tartu eestlaste esimene mees. Koppel tegeles aktiivselt tervishoiuideede propageerimise ning eestlastest arstkonna ühteliitmisega. Tema panus ulatub leepravastasest[[leepra]]vastasest võitlusest looduskaitseni, alghariduse andmise edendamisest Tartu ülikooli juhtimiseni; tema nimi tõuseb esile seltsiliikumise, Eesti ajakirjanduse ja kodumaa kiriku ajaloos, ta oli aktiivne meie poliitikaelus.
Henrik Koppel suri 16. detsembril 1944 Tallinnas, kuhu ta oli augustis Tartust sõjategevuse eest ära läinud. Surma põhjustas jalga tabanud gangreen, mis jäi sõja tõttu õigeaegselt opereerimata. Koppeli matusetalitus toimus ülikooli kirikus, Eesti NSV lipp oli peahoonel pooles vardas ja matustest võttis osa ka ülikooli uus punane juhtkond.
 
H.Koppel oli hea looduse (eriti lindude) tundja, tegi looduskaitsealast[[looduskaitse]]alast propagandat ja aitas kaasa kaitsealade rajamises.
 
Henrik Koppel suri 16. detsembril 1944 Tallinnas, kuhu ta oli augustis Tartust sõjategevuse eest ära läinud. Surma põhjustas jalga tabanud [[gangreen]], mis jäi sõja tõttu õigeaegselt opereerimata. Koppeli matusetalitus toimus ülikooli kirikus, Eesti NSV lipp oli peahoonel pooles vardas ja matustest võttis osa ka ülikooli uus punane juhtkond.
 
{{algus}}
{{eelnev-järgnev | eelnev=[[Landesuniversität Dorpati rektor]] <br/> [[Karl Dehio]] (1920) | nimi=Tartu Ülikooli rektor <br/> Heinrich Koppel | aeg=[[1920]]-[[1928]] | järgnev=Tartu Ülikooli rektor <br/> [[Johan Kõpp]] (1928-1937)}}
{{lõpp}}
 
{{DEFAULTSORT:Koppel, Henrik}}
27 264

muudatust

Navigeerimismenüü