Vene: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Nahkhiir (arutelu | kaastöö)
Resümee puudub
P Pöörduti tagasi viimasele muudatusele, mille tegi Andres
8. rida: 8. rida:


Sõna 'vene' päritolu kohta eesti keeles pole ühtset seisukohta. Arvatavasti tuleneb see [[Läänemeri|Läänemere]] lõunakaldal elanud [[lääneslaavlased|lääneslaavi]] hõimu [[venetid|venetite]] ehk veneetide nimest.
Sõna 'vene' päritolu kohta eesti keeles pole ühtset seisukohta. Arvatavasti tuleneb see [[Läänemeri|Läänemere]] lõunakaldal elanud [[lääneslaavlased|lääneslaavi]] hõimu [[venetid|venetite]] ehk veneetide nimest.

== Peeter Pälli arvamus ==

See on keeruline küsimus ja nõuab lihtsalt kokkuleppimist. Erikeelsed etnonüümid on meie maailmapildi selles osas põhjalikult sassi löönud. Russ / Ruthenia jne on üks idaslaavlaste ala nimetusi, mille nad ühe
oletuse järgi on saanud Skandinaaviast (ning on seega meie Rootsi nime sugulased..) Meie nimi "Vene" on samuti algselt pärit lääne poolt, sest veneetide (ehk vendide) hõimu otsesed järeltulijad on tänapäeva sorbid.

Sorbide nimetus omakorda on suguluses serblaste nimetusega. Ja lõpuks on
slaavlaste termin, mis seostub Slovakkia, Sloveenia, Slavoonia, Jugoslaavia jms-ga... Need neli tüve esinevad slaavlaste tähenduses eri keeltes eri aegadel eri hõimude kohta. Sakslased nimetavad slaavlasi
ajalooliselt vendideks (Wenden) ja seda näitavad nt Sloveenia kohanimede
saksa vasted (seal esineb sageli Wendisch ~ Windisch).

Nimede ajaloolist kujunemist ja seoseid vaadates võib Vene vojevoodkond sobida, sest tunneme ka ju Kiievi-Venemaad ehk Vana-Venet (~-Venemaad).

Ruthenia tüve on samuti eesti keelde mugandatud ja nt 1940. a VÕS tunneb
Ruteeniat (eeskätt Karpaadi Ruteenia, nüüdse Taga-Karpaatia tähenduses, ent ajalooliselt on see mõiste laiem).

Seepärast võib kompromissina pakkuda Vene ehk Ruteenia vojevoodkond, poolapäraselt Rus', Rus'i vojevoodkond. Ruteeniaga seostub teatavasti russiinide nimetus.

Muide ei oleks vist õige kategooriliselt väita, et Vene tähendab üksnes Russi ja Venemaa Rossijat. Niisugust vahet võib mingis kontekstis üritada teha, aga sellest ei pääse mööda, et eesti keeles on paljud
nimed käibel nii maa-lõpulistena kui ka ilma. Venekeelne Rossija on minu teada Peeter I käibele võetud uus nimi, et anda maale õilsam ladina/kreekapärane nimi, seda eesti keeles otseselt jäljendada ei saa.


== Vaata ka ==
== Vaata ka ==
39. rida: 19. rida:
*[[Valgevene]] ([[:be:Беларусь]])
*[[Valgevene]] ([[:be:Беларусь]])
*[[Valge-Vene]] ([[:be:Белая Русь]])
*[[Valge-Vene]] ([[:be:Белая Русь]])
*[[Vene vojevoodkond]] ([[poola keel|poola]] [[:pl:województwo ruskie]], [[:en:Ruthenian Voivodship]])
*[[Vene vojevoodkond]] ([[poola keel|poola]] ''województwo ruskie'', [[:en:Ruthenian Voivodship]])
*[[Russiinid]] ([[:uk:Русин]], [[:bg:Русини]])
*[[Russiinid]] ([[:uk:Русин]], [[:bg:Русини]])
*[[Russid]] ([[:ru:Русы]])
*[[Russid]] ([[:ru:Русы]])

Redaktsioon: 28. mai 2006, kell 14:09

See artikkel räägib idaslaavlaste riigist; paadi kohta vaata artiklit Vene (paat)


Vene (Русь; ladina Ruthenia) on nimetus, mis märgib esimese aastatuhande lõpus kujunenud idaslaavi riigi – nn Vana-Vene ehk Kiievi-Vene riigi alasid. 'Vene' oli selle riigi endanimetus, 'Kiievi-Vene' ja 'Vana-Vene' aga sellele hiljem ajalookirjanduses omistatud nimetused.

Nimi 'Vene' (Русь) kannab endas tugevat riikluse traditsiooni, mis seondub esimese idaslaavi ühisriigi, Kiievi-Vene pärandiga.

Eesti keeles ei ole õige kasutada nime 'Vene' meie idanaabri kohta. Riik, mille pealinnaks Moskva, on Venemaa. Seda vahet teevad ka venelased ise, kelle jaoks 'Vene' on Русь, kuid 'Venemaa' Россия.

Sõna 'vene' päritolu kohta eesti keeles pole ühtset seisukohta. Arvatavasti tuleneb see Läänemere lõunakaldal elanud lääneslaavi hõimu venetite ehk veneetide nimest.

Vaata ka