Nitriidid: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Epp (arutelu | kaastöö)
P Tühistati kasutaja 195.13.151.110 (arutelu) tehtud muudatused ja pöörduti tagasi viimasele muudatusele, mille tegi Luckas-bot.
Kustutatud kogu lehekülje sisu
1. rida: 1. rida:
{{ToimetaAeg|kuu=september|aasta=2006}}
'''Nitriid''' on [[keemiline aine]], mis koosneb kahest [[keemiline element|elemendist]], millest üks on [[lämmastik]], ning mille [[molekul]]is lämmastiku[[aatom]]ite vahel puudub [[keemiline side]].

Juhul kui see element on [[metall]], siis on tegu [[metallinitriid]]iga, kus [[keemiline side|keemiliseks sidemeks]] on [[iooniline side]]. Kui aga teine element on [[mittemetall]], on tegu mittemetallinitriidiga, kus keemiliseks sidemeks on [[kovalentne side]]. Erandiks on ammoniaak ehk NH<sub>3</sub> , kus esineb kovalentse sideme eriliik - doonor-aktseptorside.

Nitriidid tekivad [[redoksreaktsioon]]is, kus üheks lähteaineks on nitriid. Juhul kui ta reageerib endas väiksema elektronegatiivsusega elemendiga, siis käitub ta [[oksüdeerija]]na, juhul kui reageerib suurema elektronegatiivsusega elemendiga, siis käitub ta redutseerijana.
==Näited==

* '''NH<sub>3</sub>''' ehk '''[[ammoniaak]]''' - laialdaselt kasutusel keemiatööstuses, nitraatide valmistamisel ja ka mõnedes kemikaalides. Lahustub hästi vees, on aluseliste omadustega, moodustab ammoniumsooli. On karge, kange lõhnaga Otsesel suure koguse sissehingamisel väga mürgine, kuid 5% lahus on nuuskpiiritus, mida kasutatakse meditsiinis.
* '''TiN''' ehk [[titaannitriid]] - väga kõva materjal, üks kõvemaid teemanti järel.

[[Kategooria:Soolad]]
[[Kategooria:Keemilised ained]]

[[cs:Nitridy]]
[[de:Nitride]]
[[en:Nitride]]
[[es:Nitruro]]
[[fr:Nitrure]]
[[it:Nitruri]]
[[nl:Nitride]]
[[ja:窒化物]]
[[pl:Azotki]]
[[pt:Nitreto]]
[[ru:Нитриды]]
[[simple:Nitride]]
[[fi:Nitridi]]
[[sv:Nitrid]]
[[uk:Нітриди]]
[[zh:氮化物]]

Redaktsioon: 14. september 2011, kell 12:08