Maapirn: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 87 baiti ,  11 aasta eest
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
[[Pilt:Sunroot top.jpg|thumb]]
[[Pilt:JlmartichokeS.jpg|thumb]]
'''Maapirn''' ehk '''topinambur''' ehk '''mugul-päevalill''' (''Helianthus tuberosus'') on [[korvõielised|korvõieliste]] [[sugukond (bioloogia)|sugukonda]] [[päevalill]]e [[perekond (bioloogia)|perekonda]] kuuluv taim. Maapirn jõudis Eestisse Põhja-Ameerikast, kus indiaanlased seda oma toiduks kasutasid. Nimetus mugul-päevalill on taime kohta üsna täpne, kuna pealtpoolt näeb see välja kui päevalill, kuid mullas arenevad mugulad. Ebasobivates kasvutingimustes ei pruugi õisik välja arenedagi, mistõttu Eestis on maapirn pigem juurvili, mitte lill. Taim moodustab rohkesti maa-aluseid võsundeid, millel arenevad ebakorrapärase kujuga mugulad. Mugulate suurus ja koore värvus oleneb sordist. Mugul võib kaaluda 10-100g ja koore värvus varieerub roosast violetseni. Ka maapirni koor on söödav, mugulat tuleks vaid harjaga pesta. Õhukese koore tõttu ei säili mugulad kaua.
 
 
SaakuSaaki tuleks koristada valikuliselt. Siis, kui sügisesed külmad on lehestiku hävitanud, võib varred maha lõigata. Üritus mugulsaaki keldris üle talve hoida on asjatu vaev. Ei aita niiske liiv ega madal õhutemperatuur. Seepärast jätke osa saagist parem kasvukohta talvituma. Selleks, et mugulaid saaks võimalikult kaua mullast üles võtta, katke maapind multšiga. Nii on soojal talvel võimalik söögikorra jagu mugulaid alati väljast tuua.
 
Saaku tuleks koristada valikuliselt. Siis, kui sügisesed külmad on lehestiku hävitanud, võib varred maha lõigata. Üritus mugulsaaki keldris üle talve hoida on asjatu vaev. Ei aita niiske liiv ega madal õhutemperatuur. Seepärast jätke osa saagist parem kasvukohta talvituma. Selleks, et mugulaid saaks võimalikult kaua mullast üles võtta, katke maapind multšiga. Nii on soojal talvel võimalik söögikorra jagu mugulaid alati väljast tuua.
Kevadel ei tohiks maapirni mugulaid kauaks mulda jätta. Kui nad juba idanema hakkavad ja kasvama lähevad, pole mugulate maitse enam suurem asi. Seetõttu koristage kevadine saak varakult ja sorteerige välja seemnemugulad raskusega 20-40g. Toiduks säilitage parajat mugulaportsu külmikus. Kui mugulad on enne mahapanekut või söögitegemist närbunud, hoidke neid üks ööpäev vees.
Teisel kasvuaastal koristage multšikiht (nii suvine kui talvine), väetage tärganud tõusmed lämmastikväetisega, kobestage mulda ning hävitage umbrohud. Seejärel võite istanduse uuesti multšiga katta.
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü