Soodsas seisundis: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Luckas-bot (arutelu | kaastöö)
P r2.7.1) (robot lisas: bg:Незастрашен вид
EmausBot (arutelu | kaastöö)
P r2.6.4) (robot muutis: hu:Nem fenyegetett faj
14. rida: 14. rida:
[[eo:Malplej Zorgiga]]
[[eo:Malplej Zorgiga]]
[[hi:खतरे से बाहर]]
[[hi:खतरे से बाहर]]
[[hu:Nem veszélyeztetett faj]]
[[hu:Nem fenyegetett faj]]
[[mr:मुबलक प्रजाती]]
[[mr:मुबलक प्रजाती]]
[[ja:軽度懸念]]
[[ja:軽度懸念]]

Redaktsioon: 13. august 2011, kell 13:50

Soodsas seisundis on Rahvusvahelise Looduskaitseliidu (IUCN) kategooria, mis määratakse elusolevale taksonile, mille ökoloogilist seisukorda on hinnatud ning mis ei kvalifitseeru ühegi muu kategooria alla. Teisisõnu pole soodsas seisundis liigid ei hävinud ega ohustatud. Nende hulka kuuluvad paljud tavalised liigid, näiteks kaljutuvi, meemesilane, harilik kadakas, koduhiir ja inimene.

Liiki ei saa tunnistada soodsas seisundis olevaks, kui tema arvukust ja seisundit ei ole hinnatud. Vaja on adekvaatset infot, et hinnata otseselt või kaudselt liigi väljasuremisriski selle leviku ja arvukuse põhjal.

Soodsas seisundis olevaks on kuulutatud 15 636 taksonit. Sellesse kategooriasse kuulub 14 033 loomaliiki ja 101 alamliiki, samuti 2 alampopulatsiooni ning 1500 taimetaksonit (1410 liiki, 55 alamliiki ja 35 varianti). Soodsas seisundis ei ole ühtki seent ega protisti, samas on IUCN hinnanud vaid nelja nendesse riikidesse kuuluva liigi seisukorda. Inimene tunnistati ametlikult soodsas seisundis olevaks 2008. aastal.