Erinevus lehekülje "Babülon" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 75 baiti ,  10 aasta eest
P
resümee puudub
(Muutused on tsikuraadi ja rippaedade osas)
P
 
==Ajalugu==
Üks antiikaja [[seitse maailmaimet|seitsmest maailmaimest]] oli [[Semiramise rippaiad|Babüloni rippuvad aiad]], mis arvati olevat ehitatud [[Babüloonia]] [[kuningas]] [[Nebukadnetsar II]] valitsemisajal. Rippaedade tegelik asukoht on tänini kindlaks tegemata. Uuema [[hüpotees]]i järgi rajati rippaiad [[Assüüria]] kuningas [[Sanherib]]i tahtel [[Niinive]]sse ([[7. sajand eKr]]).<ref>[http://www.history.com/topics/hanging-gardens-of-babylon Hanging Gardens of Babylon] ''Encyclopedia Britannica'' artikli koopia History.com veebilehel <small>(inglise)</small></ref>
 
Teise legendaarse [[ehitis]]e – [[Piibel|Piiblis]] kirjeldatud [[Paabeli torn]]i [[prototüüb]]iks peetava Babüloonia [[peajumal]]ale [[Marduk]]ile pühendatud [[Tsikuraat|tsikuraadi]] nimega [[Etemenanki]] – tegelik asukoht oli [[Robert Koldewey]] poolt [[Arheoloogilised väljakaevamised|arheoloogilistel väljakaevamistel]] Babülonis ([[1899]]–[[1917]]) kindlaks tehtud. Kaevamisel paljandusid tohutud [[Vundament|vundamendid]], kuid see on ka kõik, mis [[tempeltorn]]ist on tänaseks alles jäänud. Etemenanki tsikuraat oli algselt rajatud oletatavasti [[2. aastatuhat eKr|2. aastatuhandel eKr]]<ref name="anti">''Antiigileksikon''. Kirjastus "Valgus": Tallinn, 1985, lk 402</ref>. Aegade jooksul on Etemnankit korduvalt purustatud ja jälle üles ehitatud.
 
Babülon sai alguse väikelinnana 3. aastatuhandel eKr ning kasvas koos [[Babüloonia esimene dünastia|Babüloonia esimese dünastia]] tõusuga. Nimetades end muistse [[Eridu]] linna järglaseks, varjutas Babülon Mesopotaamia senise püha linna [[Nippur]]i ajal, mil [[Hammurabi]] Babüloonia impeeriumi esmakordselt ühendas. [[7. sajand eKr|7. sajand]]i algul eKr hävitasid [[Assüüria]] vallutajad küll Babüloni, ent kui [[kaldealased]] omakorda Assüüria purustasid, linn taastus. Taas sai Babülon pealinnaks Uus-Babüloonia impeeriumis [[612 eKr|612]]-[[539 eKr]]. Pärast seda, kui [[Pärsia]] kuningas [[Kyros]] linna 539. aastal eKr vallutas, seda enam pealinnana ei kasutatud. Babülon jäi siiski kohalikuks halduskeskuseks ja suurlinnaks.
 
Pärast India-retkelt tagasipöördumist suri Babülonis aastal [[323 eKr]] [[Aleksander Suur]]. Ta soovis muuta Babüloni oma impeeriumi pealinnaks, kuid see plaan jäi tema ootamatu surma tõttu katki.
Järgnenud [[diadohhide sõjad|diadohhide sõdade]] ajal Babülon tühjenes. Savitahvel aastast [[275 eKr]] kirjeldas, et linna elanikud viidi [[Seleukeia]]sse, kuhu ehitati palee ning ka muistset nime kandev tempel [[Esagila]]. Selle küüditamisega Babüloni ajalugu praktiliselt lõppes, ehkki enam kui sajandi pärast linna vanas pühamus ikka veel ohverdati. Aastaks [[141 eKr]], mil piirkond langes [[Partia]] võimu alla, oli Babülon praktiliselt tühi ja unustatud.
 
Partia ning seejärel [[Sassaniidid]]e valitsuse all jäi Babüloni ümbrus üheksa sajandi vältel Pärsia suurriigi provintsiks, ligikaudu [[650]]. aastani. Seal püsis kohalik kultuur ja rahvas, kes kõnelesid [[aramea keel]]e dialekte ning nimetasid oma kodumaad Babüloniks. Sellest kultuurist pärinevad näiteks [[Babüloonia talmud]], [[mandalased|mandalaste]] usund ning [[manilus]]. 1.-2–2. sajandil pKr jõudis Mesopotaamiasse [[kristlus]] ja Babülonist sai [[idakirik]]u piiskopi residents.
 
Babülon jäeti maha [[2. sajand]]il pKr, kuna Eufrati säng muutus ja kohalik halduskeskus viidi [[Ktesiphon]]i. Tänapäeval Babülonis ei elata.
Linna algseks nimeks arvatakse tänapäeval olevat ''Babilla'', mis on täpselt teadmata mittesemiidi päritolu. See mugandus algul kujule ''Babilli'' ning teise aastatuhande alguses eKr sai sellest ''Babili'' [[rahvaetümoloogia]] toel, mis tõlgendas seda kui ''Bāb-ili'', "Jumalate värav".
 
[[Heebrea keel|Heebrea]] Piiblis esineb nimi kujul בָּבֶל (Babel; tiberiase בָּבֶל Bavel; [[vanasüüria keel|vanasüüria]] ܒܒܠ Bāwēl). [[Esimene Moosese raamat|1. Moosese raamatraamatus]]us (1Mo 11:19) tõlgendatakse see tulenevaks verbist בלבל (bilbél), "segama", viidates Paabeli torni ja keelte segamise loole.
 
==Babülon Piiblis==
 
==Vaata ka==
*[[Paabeli torn]]
*[[Babüloonia]]
 
==Viited==
{{viited}}
 
{{Commons|Category:Babylon}}
 
[[Kategooria:Ajaloolised linnad]]

Navigeerimismenüü