Sinod: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
CocuBot (arutelu | kaastöö)
P r2.6.1) (robot lisas: bs, ca, cs, da, de, el, es, fr, fy, gl, he, hu, id, io, is, it, ja, lb, ml, nds, nl, no, pl, pt, ru, sk, sv, sw, uk
FoxBot (arutelu | kaastöö)
P robot lisas: ro:Sinod
39. rida: 39. rida:
[[pl:Synod]]
[[pl:Synod]]
[[pt:Concílio]]
[[pt:Concílio]]
[[ro:Sinod]]
[[ru:Синод]]
[[ru:Синод]]
[[sk:Koncil]]
[[sk:Koncil]]

Redaktsioon: 9. juuni 2011, kell 20:26

Sinod selle sõna ajaloolises tähenduses on kirikukogu, mis koguneb tavaliselt arutama kiriku doktriini või juhtimise küsimusi. Tänapäeval tähendab sinod ka mõne kiriku juhtorganit sõltumata sellest, kas see parasjagu istungit peab või mitte. Vahel viidatakse selle sõnaga ka kiriku, mida juhib sinod.

Sõna pärineb kreeka keelest: σύνοδος tähendab 'kogunemist', millele vastab ladina concilium ('nõukogu'). Algselt oli sinod piiskoppide kogunemine, selles tähenduses kasutatakse sõna tänini katoliikluses ja õigeusu kirikuis.

Mõnikord nimetatakse sinodiks oikumeenilist kirikukogu. Samuti tähistab see sõna mõne autokefaalse idakiriku tähtsamate piiskoppide nõukogu. Ka patriarhaalsete õigeusu kirikute igapäevane valitsemine on antud sinodi hoolde. Venemaa Püha Sinod on vene õigeusu kiriku kõrgeim juhtorgan kirikukogude vahel, 17211917 (nn sinodaalsel perioodil) oli see vene õigeusu kiriku kõrgeim valitsusorgan. Gruusia Apostlikku Autokefaalset Õigeusu Kirikut juhib Püha Sinod, mille pea on katoolikos-patriarh Ilia II.

Eesti Evangeelses Luterlikus Kirikus on sinod praostkonna esinduskogu. Iga praostkonna sinod valib ametisse praosti ja abipraosti, kelle kinnitab ametisse konsistoorium. Sinod valib ka praostkonna kolm esindajat kirikukogule. Sinod võimuses on seada kogudustele koormisi. Selle otsused on kohustuslikud tervele praostkonnale, tema kogudustele ja ametiisikutele. Sinodi otsuse täitmise võib konsistoorium peatada, kuid mitte tühistada; kui sinod jääb oma otsuse juurde, võib konsistoorium suunata selle lõplikuks otsustamiseks kirikukogule. Igast kogudusest valib sinodi saadikud koguduse nõukogu.

Välislingid