Gloobus: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P r2.7.1) (robot lisas: sk:Glóbus
Xqbot (arutelu | kaastöö)
P robot lisas: sr:Глобус
64. rida: 64. rida:
[[sk:Glóbus]]
[[sk:Glóbus]]
[[sl:Globus]]
[[sl:Globus]]
[[sr:Глобус]]
[[fi:Karttapallo]]
[[fi:Karttapallo]]
[[sv:Jordglob]]
[[sv:Jordglob]]

Redaktsioon: 9. juuni 2011, kell 07:12

Fail:GEO Globe.jpg
Gloobus

Gloobus on sfäär, mille pinnal on kujutatud mõne sfäärilise taevakeha, tavaliselt Maa kaart.

Kaart võib olla otse sfääri pinnale joonistatud või graveeritud, kuid enamasti on ta kantud gloobusele paberist, plastist või muust materjalist segmentidena.

Gloobust kasutatakse enamasti õppevahendina, et näitlikustada Maa kuju ning mandrite, riikide jms suurusvahekordi, millest lamedale paberile kantud projektsioonidest moonutatud kaardid võivad vale ettekujutuse jätta. Gloobusi kasutatakse ka ruumikaunistusena.

Gloobustel võib kujutada ka teisi taevakehi ja isegi tähistaevast.

Ajalugu

Gloobus oli antiikajal esmajoones öötaeva kujutis. Sellena vastas ta Anaximandrose ettekujutusele. Gloobusi koostasid paljud astronoomid ja kandsid puust, kivist või metallist valmistatud kerale üha täpsemini mõõdetud tähtkujusid. Antiiksete gloobuste ümber oli kaks rõngast: horisont ja meridiaan. Gloobust kasutati koolis tähtkujude õpetamiseks ja astroloogias tähtede seisu seletamiseks. [1]

Niisugustest gloobustest on säilinud näiteks 2. sajandi keskpaigast pärinev vanema skulptuuri marmorkoopia Farnese Atlas, mis kujutab Atlast kandmas kera, millel on kujutatud 48 klassikalisest tähtkujust 41 või 42.

4. sajandil e.m.a. sai gloobus astronoomia muusa Urania tunnusesemeks. [1]

Gloobuse kui maakera kujutise valmistas teadaolevalt esimesena Krates Mallusest, kes elas Kiliikias, 2. sajandil e.m.a. See gloobus ei ole säilinud.

Gloobust kui maakera kujutist kasutati antiikajal harva, peamiselt valitseja võimu sümbolina. Esimesena hakkas gloobust selles tähenduses kasutama Demetrios Poliorketes, hiljem ka Rooma keisrid. Gloobusest võimu sümbolina arenes välja riigiõun. [1]

9. sajandi alguses koostasid maakera gloobuse Abassiidide kaliifi Al-Ma'muni heaks töötanud kartograafid. 1267 valmistas maakera gloobuse pärsia astronoom Jamal ad-Din Pekingis. Need ei ole aga säilinud.

Vanima säilinud gloobuse valmistas saksa kartograaf Martin Behaim 1492 Nürnbergis. 1507 valmistas Martin Waldseemüller esimese gloobuse, millel on kujutatud Ameerikat.

Viited

  1. 1,0 1,1 1,2 "Antiigileksikon, 1. kd., lk. 168