Sõjaväepolitsei: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Idioma-bot (arutelu | kaastöö)
P r2.6.3) (robot lisas: lt:Karo policija, sh:Vojna policija
34. rida: 34. rida:
[[it:Polizia militare]]
[[it:Polizia militare]]
[[he:משטרה צבאית]]
[[he:משטרה צבאית]]
[[lt:Karo policija]]
[[nl:Militaire politie]]
[[nl:Militaire politie]]
[[ja:憲兵]]
[[ja:憲兵]]
42. rida: 43. rida:
[[sk:Vojenská polícia]]
[[sk:Vojenská polícia]]
[[sl:Vojaška policija]]
[[sl:Vojaška policija]]
[[sh:Vojna policija]]
[[fi:Sotilaspoliisi]]
[[fi:Sotilaspoliisi]]
[[sv:Militärpolis]]
[[sv:Militärpolis]]

Redaktsioon: 8. aprill 2011, kell 23:30

Sõjaväepolitsei (lühend SP) on riigi relvajõudude koosseisu kuuluv julgeoleku- ja korrakaitseüksus, mille ülesanded ja jurisdiktsioon on reeglina seotud relvajõudude isikkoosseisu ja territooriumiga.

Sõjaväepolitsei (inglise keeles military police, lühend MP), teostab järelevalvet sõjaväelise distsipliini üle ning aitab tagada relvajõudude isikkoosseisu ja sõjaliste objektide julgeolekut. Sõjaväeüksuste liikumisel on SP abiks kolonnide kiirel ja tõrgeteta liikumisel ettenähtud sihtkohtadesse. Sõjalise operatsiooni ajal võib SP ülesannete hulka kuuluda ka sõjavangide eskortimine ja valve. Mõnedes riikides (näiteks Prantsusmaa, Itaalia, Hispaania) täidab sõjaväepolitsei ülesandeid sõjaväestatud politseiüksus ehk sandarmeeria (prantsuse keeles gendarmerie), millel on riigis tava-politseiga võrdsed õigused ja sarnased ülesanded.

Sõjaväepolitsei Eestis

Eesti kaitseväes on SP kaitseväe keskalluvusega struktuuriüksus, mille ülesannete hulka kuuluvad: distsipliinijärelevalve teostamine, liiklusjärelevalve teostamine, liikluse reguleerimine, õigusrikkumiste menetlemine oma pädevuse piires ning erinevad kaitsejõudude tegevusega seotud julgeolekuülesanded.

Ülesannete täitmisel, mis nõuavad selget eristumist, peab sõjaväepolitseinik kandma paremal õlavarrel musta käesidet, millel on kujutatud hõbedased tähed "SP".[1]

Viited

Välislingid