Erinevus lehekülje "Digitelevisioon" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 130 baiti ,  10 aasta eest
resümee puudub
'''Digitelevisioon''' ehk '''digitaalne televisioon''' (lühendatult DTV või digi-TV) on [[heli]] ja [[video]] edastamise viis kasutades [[diskreetsignaal]]i, vastupidiselterinevalt [[analoogtelevisioon]]ileist, mis kasutab [[analoogsignaal]]i.
{{keeletoimeta}}
'''Digitelevisioon''' ehk '''digitaalne televisioon''' (DTV) on [[heli]] ja [[video]] edastamise viis kasutades [[diskreetsignaal]]i, vastupidiselt [[analoogtelevisioon]]ile, mis kasutab [[analoogsignaal]]i.
 
Digitaaltelevisioon on asendamas analoogtelevisiooni mitmes arenenud riigis.{{lisa viide}}
=== Vormingud ja ribalaius ===
[[Pilt:digital-tv-multicasting.gif|pisi]]
Digitelevisioon toetab palju erinevaid {{kas|pildivorminguid}}, mis on defineeritud suuruse, kuvasuhte ja põimimiseülerealaotuse kaudu. Vormingud võib üldiselt jagada kahte rühma: [[HDTV]] ja [[SDTV]].
 
[[Kõrglahutusega televisioon]] (HDTV) on üks paljudest vormingutest, mida saab edastada üle digitelevisiooni. See kasutab erinevaid vorminguid, nende hulgas 1280×720 pikslit progressiivse skaneerimise režiimis (lühendatult 720p) või 1920×1080 pikslit põimimiseülerealaotuse režiimis (1080i). Kõik need vormingud kasutavad 16:9 kuvasuhet. (Mõned telerid on võimelised vastu võtma HD resolutsiooni 1920×1080 sagedusel 60 Hz progressiivse skaneerimise režiimis – tuntud ka kui 1080p.) HDTVd ei saa edastada üle analoogkanalite.
 
Samas võib standard definitsioonigatavaeraldusega TV (SDTV) kasutada paljusid erinevaid vorminguid ja erinevaid kuvasuhteid sõltuvalt kasutatavast tehnoloogiast. EdastajaKuna võibDTV valida, kas kasutada standard-definitsiooni digitaalsekanali signaali asemel HDTV signaali, kuna on lubatud jagada DTV kanali signaali alamkanaliteks, ehkvõib siisedastaja valida, kas edastadasaata ühtvälja HDTVdühte HDTV signaali või mitut madalamattavaeraldusega digitaalset resolutsioonialamkanalit. See võib olla korraldatud automaatselt, kasutades statistilist multiplekserit[[multiplekser]]it. Mõnede rakenduste pildi resolutsioon võib olla kaudsemalt piiratud ribalaiusega. Näiteks DVB-Ts saavad edastajad valida mitme erineva ümbersuunamise skeemi vahel, andes neile võimaluse vähendada ülekande [[bitikiirus]]t ja teha vastuvõtt lihtsamaks kaugemal asuvatele või mobiilsetele vaatajatele.
 
=== Vastuvõtt ===
 
== Üleminek analoogtelevisioonilt digitaaltelevisioonile ==
DTV’lDTVl on mitmeid eeliseid analoog TVanaloogtelevisiooni ees. Kõige olulisem neist on see, et digikanalid võtavadkasutavad vähemväiksemat ribalaiust ja ribalaiuse vajadused on pidevalt muutuvad, vastavalt pildi kvaliteedile. See tähendab, et digitaaltelevisiooni edastajad suudavad edastada nii rohkem kanaleid samas ruumis, edastadakõrgeraldusega kõrg-definitsioonipilti teenust,kui võika andamuid muud televisiooniteenust nagu multimeedia võiinteraktiivseid interaktiivsustteenuseid. DTV võimaldab ka eriteenuseid, näiteks multipleksimist (rohkem kui üks programm samal kanalil), elektroonilisteelektroonilist programmijuhiseidtelekava ning täiendavaid keeli (kõne või subtiitrid). Mitte-televisiooniKoos televisiooniga teenustelisateenuste müük võib pakkuda täiendavat tuluallikat.
Digitaalsignaalid reageerivad häiretele erinevaltteistmoodi kui analoogsignaalid. Näiteks, tüüpiline probleem analoogtelevisioonigaanaloogtelevisiooni puhul on kummituslikud pildid, nõrgast signaalist tingitud müra ja palju muid potentsiaalseid probleeme, mis vähendavad pildi ja heli kvaliteeti, kuigi programm ise võib olla veel vaadatav. Digi TV’ga-TVga on audio ja video sünkroniseeritud digitaalselt, seega peab signaali edastamine olema peaaegu täiuslik, muidu on nii heli kui pilt kasutamatud.
 
=== Mõju olemasolevatele analoogtehnoloogiatele ===
AnaloogiAnaloogtelevisiooni väljalülitamine muudaksmuudab mitte-digitaaltelevisioonidigituunerita aegunuks,televiisori juhulkasutuks, kui seda ei ühendata välise digi-tüüneridigituuneri külge. Välist konverteritAnaloogteleviisorile saab lisada kavälise mitte-digikonverteri TVdigitaalsete signaalide vastuvõtmiseks, et parandada signaalide kvaliteeti.
 
=== Viletsa levi mõjumõjud ===
Muutused signaali levis tulenevad erinevatest faktoritest, nagu näiteks lagunevvananev antenn või muutlik ilm. Digi -TV on oma iseloomult algselt täiestitäielikult dekodeeritav, kuni vastuvõttev seade hakkab võtma vastu liialt häiretmüra või kui signaal on dekodeerimiseks liiga nõrk. Mõned seadmed näitavad moonutatud pilti nähtavasuure müraga, samas kui teised seadmed võivad minna perfektse pildi pealt täeliku pildituseni. See nähtus on tuntud kui digitaalne kalju efekt (''digital cliff effect'').
KaugematesSaatjatest kaugemates kohtades, kus analoog TV signaalidanaloogsignaalid on halvasnõrgad, ent olekuskasutatavad, võivad digitaalsed signaalid olla kas täiuslikud või täiesti kättesaamatud. Piirkondades, kus edastavad antennid on mägede otsas, vaatajad,võivad kes onsaatjale liiga lähedal edastajaleolevad võivadvaatajad leida, et signaal on halb või puudulik, sest signaal liigub neist üle. Kõrgemate sageduste kasutamine suurendab neid probleeme, eriti juhtudel, kui puudub otsevaade vastuvõtjalt saatjani pole võimaliksaatjale.
 
=== Keskkonnaga seotud probleemid ===
Uue analoogvastuvõtjatega mitteühilduva edastamistehnoloogia kasutuselevõtt on tekitanud probleemi. Kuigi mõned vananenud analoogvastuvõtjad saaks varustada muunduriga, visatakse paljud neist lihtsalt minema<ref>[http://news.bbc.co.uk/1/hi/technology/7820229.stm DTV_PLAN_Dec08-e.pdf]. 2009-11-02. Campaigners highlight 'toxic TVs', Maggie Shiels, BBC News, 9-01-2009</ref>. Vastuvõtjad sisaldavad paljusid mürgiseid materjale, nagu näiteks pliid ja ka väiksemas koguses [[baarium]]i, [[kaadmium]]i ja [[kroom]]i<ref>[http://www.wltx.com/news/story.aspx?storyid=69896&catid=306 Old Toxic TVs Cause Problems, USA TODAY], January 27, 2009</ref>.
Klaasist [[elektronkiiretoru]]d sisaldavad keskmiselt 3,62 kg [[plii]]d<ref>[http://news.bbc.co.uk/1/hi/technology/7820229.stm Campaigners highlight 'toxic TVs]', Maggie Shiels, BBC News, 9 January 2009</ref>. Pliil on pikaajaline negatiivne mõju keskkonnale <ref>Poon, C.S. (2008). "[http://ewasteguide.info/biblio/management-cr Management of CRT glass from discarded computer monitors and TV sets]". Waste Management 28 (9): 1499–1499. doi:10.1016/j.wasman.2008.06.001. PMID 18571917. http://ewasteguide.info/biblio/management-cr. Retrieved 2009-09-29. "number of studies have demonstrated that the neck and funnel glasses of CRT are hazardous wastes, while the panel glass exhibits little toxicity.".</ref>. Klaasümbrist saaks taaskasutada. Teised vastuvõtja osad võivad samuti ohtlikke jäätmeid sisaldada.
Jäätmekäitlusseadused on piirkonniti erinevad. Mõnedel juhtudel keelduvad ''second-hand'' kauplused töötavat värviteleviisori vastuvõtjat edasimüügiks vastu võtmast, sest müümata jäänud televiisorite käsitlemise hind on tõusnud. Mõned kauplused, mis võtavad endiselt vastu neile annetatud televiisoreid, on teatanud, et märkimisväärselt rohkem tuuakse neile heas seisukorras televiisoreid selle tõttu, et kasutajad eeldasid, et need ei tööta pärast DTV’leDTVle üleminekut<ref>[http://www.sun-sentinel.com/business/custom/consumer/sfl-flhlpvasquez0119sbjan19,0,4669489.column Many people throwing out perfectly good TVs over digital confusion], Daniel Vasquez, Sun-Sentinel, Florida, January 19, 2009</ref>.
 
== Viited ==

Navigeerimismenüü