Erinevus lehekülje "Iokaste" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 1 bait ,  10 aasta eest
resümee puudub
P (robot muutis: pl:Jokasta (mitologia))
Poisi leidsid karjased, kes viisid ta [[Korintos]]esse. Sealne kuningas [[Polybos]] ja tema naine [[Periboia]] kasvatasid poisi üles ja andsid talle nimeks [[Oidipus]]. Kui poiss oli täiskasvanuks saanud, ennustati tallegi, et ta tapab oma isa ja abiellub emaga. Oidipus, kes uskus, et tema tõelised vanemad on Polybos ja Periboia, lahkus seepeale Korintosest ja suundus Teebasse. Teel kohtus ta kaarikus sõitva Laiosega, kes nõudis, et Oidipus annaks talle teed. Nad läksid tülli ja Oidipus tappis Laiose. Kumbki ei teadnud siis, et nad on sugulased.
 
Oidipus kohtus enne Teebasse jõudmist ka [[Sfinks]]iga, kes linna lähedal teekäijaid jahtis ja tappis, ning surmas ta. Oidipus valiti tänutäheks uueks kuningaks, sest Laiosel sugulasi ei olnud. Ta abiellus vana kuninga lese Iokastega. Nad said neli poegalast: pojad [[Polyneikes]]e ja [[Eteokles]]e ning tütred [[Antigone]] ja [[Ismene]].
 
Hiljem, kui tuli välja, et Oidipus on tapnud oma isa ja abiellunud oma emaga poos Iokaste ennast üles ning Oidipus torkas end sõlenõelaga pimedaks. [[Euripides]]e "[[Foiniiklannad]]es" on Iokaste elus seni, kuni näeb oma poegi sõjas teineteist tapmas, ja viskub siis mõõga otsa. Oidipus jäi kuningaks, kuid pimedana ei saanud ega tahtnudki ta valitseda. Regendiks sai Iokaste vend Kreon.
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü