Vallakohus: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
PResümee puudub
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
'''Vallakohus''' oli madalama astme talurahvakohus Eesti- ja Liivimaal ning hiljem eestkoste- ja hoolekandeasutus Eesti Vabariigis.
'''Vallakohus''' oli madalama astme talurahvakohus [[Venemaa keisririik|Venemaa keisririigi]] [[Eestimaa kubermang]] ja [[Liivimaa kubermang]]us ning hiljem eestkoste- ja hoolekandeasutus Eesti Vabariigis.


Esimesed vallakohtud loodi [[18. sajand]]i lõpul valgustusajastust mõjutatud Balti aadlike poolt, tõenäoliselt kõige esimese vallakohtu asutas 1750. aastal krahv C. J. Mellin. Hiljem loodi vallakohtuid eraalgatuslikult veel mitmes mõisas. Toonane vallakohus koosnes mõsniku poolt kinnitatud talupoegadest kohtunikest, kes lahendasid väiksemaid talupoegade omavahelisi tüliküsimusi. Ametlikuks institutsiooniks muutus talurahvakohus [[1802]]. ja [[1804]]. aasta talurahvaregulatiividega. Siis kohustati mõisnikke vallakohust looma igas mõisas. Mõisnik kinnitas eesistuja ning 2-4 kaasistujat. Eestimaa kubermangus ei saanud vallakohtu otsuseid edasi kaevata, Liivimaal aga oli see võimalus üle 5 rubla väärtusega hagide puhul, siis asus küsimust arutama [[kihelkonnakohus]]. Eestimaal kaotati vallakohus [[1816]]. aastal, Liivimaal eksisteeris ta aga ka pärast [[pärisorjus]]e kaotamist [[1819]]. aastal.
Esimesed vallakohtud loodi [[18. sajand]]i lõpul [[valgustusajastu]]st mõjutatud [[Baltisakslased|Baltisaksa]] aadlike poolt, tõenäoliselt kõige esimese vallakohtu asutas [[1750]]. aastal krahv [[Carl Johann Mellin]]. Hiljem loodi vallakohtuid eraalgatuslikult veel mitmes mõisas. Toonane vallakohus koosnes mõsniku poolt kinnitatud talupoegadest kohtunikest, kes lahendasid väiksemaid talupoegade omavahelisi tüliküsimusi.
Ametlikuks institutsiooniks muutus talurahvakohus [[1802]]. ja [[1804]]. aasta [[Eestimaa talurahvaseadused|talurahvaregulatiividega]]. Siis kohustati mõisnikke vallakohust looma igas [[mõis]]as. Mõisnik kinnitas eesistuja ning 2-4 kaasistujat. Vallakohtu ülesandeks tehti järelvalve talupoegade tegevuse üle: et nad õigeaegselt koormised mõisnikule maksaksid, korralikult talu peaks ja omavahel ei tülitseks; vallakohtust sai ka talupoegadevaheliste tülide lahendamise koht.
[[Eestimaa kubermang]]us ei saanud vallakohtu otsuseid edasi kaevata, [[Liivimaa kubermang]]us aga oli see võimalus üle 5 rubla väärtusega [[hagi]]de puhul, siis asus küsimust arutama [[kihelkonnakohus]]. Eestimaal kaotati vallakohus [[1816]]. aastal, Liivimaal eksisteeris ta aga ka pärast [[pärisorjus]]e kaotamist [[1819]]. aastal.


[[1866]]. aasta vallareformiga taastati Eestimaal ka vallakohus. Selle funktsioonid jäid sarnaseks eelneva ajaga, ainult et nüüd vabanes see koos vallaomavalitsusega mõisniku eestkoste alt. Järgnevalt võis nii Eesti- kui ka Liivimaal vallakohtu otsuseid apelleerida kihelkonnakohtusse, alates [[1889]]. aastast [[ülemtalurahvakohus|ülemtalurahvakohtusse]].
[[1866]]. aasta vallareformiga taastati Eestimaal ka vallakohus. Selle funktsioonid jäid sarnaseks eelneva ajaga, ainult et nüüd vabanes see koos vallaomavalitsusega mõisniku eestkoste alt. Järgnevalt võis nii Eesti- kui ka Liivimaal vallakohtu otsuseid apelleerida kihelkonnakohtusse, alates [[1889]]. aastast [[ülemtalurahvakohus|ülemtalurahvakohtusse]].


[[1918]]. aastal kaotas Saksa okupatsioonivõim vallakohtud, kuid [[1919]]. aastal taastati need Eestis eestkoste- ja hoolekandeasutustena valla juures. Vallakohtud tegutsesid kuni [[1940]]. aastani, mil Nõukogude võim need lõplikult sulges.
[[1918]]. aastal kaotas [[Saksa okupatsioon]]ivõim vallakohtud, kuid [[1919]]. aastal taastati need Eestis [[eestkosteasutus|eestkoste-]] ja [[hoolekandeasutus]]tena valla juures. Vallakohtud tegutsesid kuni [[1940]]. aastani, mil Nõukogude võim need lõplikult sulges.


==Välislink==
==Välislink==

Redaktsioon: 21. jaanuar 2011, kell 00:03

Vallakohus oli madalama astme talurahvakohus Venemaa keisririigi Eestimaa kubermang ja Liivimaa kubermangus ning hiljem eestkoste- ja hoolekandeasutus Eesti Vabariigis.

Esimesed vallakohtud loodi 18. sajandi lõpul valgustusajastust mõjutatud Baltisaksa aadlike poolt, tõenäoliselt kõige esimese vallakohtu asutas 1750. aastal krahv Carl Johann Mellin. Hiljem loodi vallakohtuid eraalgatuslikult veel mitmes mõisas. Toonane vallakohus koosnes mõsniku poolt kinnitatud talupoegadest kohtunikest, kes lahendasid väiksemaid talupoegade omavahelisi tüliküsimusi.

Ametlikuks institutsiooniks muutus talurahvakohus 1802. ja 1804. aasta talurahvaregulatiividega. Siis kohustati mõisnikke vallakohust looma igas mõisas. Mõisnik kinnitas eesistuja ning 2-4 kaasistujat. Vallakohtu ülesandeks tehti järelvalve talupoegade tegevuse üle: et nad õigeaegselt koormised mõisnikule maksaksid, korralikult talu peaks ja omavahel ei tülitseks; vallakohtust sai ka talupoegadevaheliste tülide lahendamise koht.

Eestimaa kubermangus ei saanud vallakohtu otsuseid edasi kaevata, Liivimaa kubermangus aga oli see võimalus üle 5 rubla väärtusega hagide puhul, siis asus küsimust arutama kihelkonnakohus. Eestimaal kaotati vallakohus 1816. aastal, Liivimaal eksisteeris ta aga ka pärast pärisorjuse kaotamist 1819. aastal.

1866. aasta vallareformiga taastati Eestimaal ka vallakohus. Selle funktsioonid jäid sarnaseks eelneva ajaga, ainult et nüüd vabanes see koos vallaomavalitsusega mõisniku eestkoste alt. Järgnevalt võis nii Eesti- kui ka Liivimaal vallakohtu otsuseid apelleerida kihelkonnakohtusse, alates 1889. aastast ülemtalurahvakohtusse.

1918. aastal kaotas Saksa okupatsioonivõim vallakohtud, kuid 1919. aastal taastati need Eestis eestkoste- ja hoolekandeasutustena valla juures. Vallakohtud tegutsesid kuni 1940. aastani, mil Nõukogude võim need lõplikult sulges.

Välislink