Jesuiidid: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 3 baiti ,  11 aasta eest
P
parandasin skripti abil kriipsud
P (robot lisas: sq:Jezuitët)
P (parandasin skripti abil kriipsud)
Lühikesel Vene valitsemisajal oli Tartus moodustatud [[Vene Õigeusu Kirik]]u piiskop sunniti Tartust Venemaale lahkuma.
 
Algselt oli kavas restaureerida Liivimaal mõlemad piis­kopkonnad, Tartu ja Riia, kuid maa vaesus ja ohvrimeelsete usklikkude puudus sundis leppima ainult ühe piiskopkonnaga ning Tartu vahepealse vene piiskopkonna varandusile rajada kavatsetud katoliiklik piiskopkond jäi teostamata. Loodi ainult [[Katoliku kirik]]u [[Võnnu piiskopkond]] ühes [[toomkapiitel|toomkapiitliga]], esimeseks piiskopiks sai jesuiit [[Andreas Patricius Nideck]]i (1583-871583–1587).
 
Vastureformatsiooni algupäevadel polnud just puhtmajanduslikel kaalutlusil tarbekas ja kohane asutada kolleegiumi ja rajada piiskopkonda ühte linna. Liivimaa rekatoliseerimise organisatsiooni ahela kolme lüli: Riia, Võnnu, Tartu, kusjuures esimeses ja viimases arvesse tulevad jesuiitide kolleegiumid, mis moodustati Tartusse ja Riiaga. [[9. märts]]il [[1583]]. aastal jõudsid Tartusse (neli preestrit ja kaks ilmikvenda), keda juhtis ordu provintsiaal Poolas, [[Giovanni Paolo Campana]]. Vastavalt paatrite valikule anti neile Tartu [[Katariina klooster]] ja [[Katariina kirik|kirik]], 1585. aastal anti neile ka [[Tartu Maarja kirik|Maarja kirik]].
1585. aastal määrati [[Antonio Possevino]] põhiliseks tegevusalaks seminaride loomise ja arendamise Liivimaal. Ta sai sel alal töötada 1587. aastani, mil kutsuti tagasi Rooma.
 
Tartus asutasid jesuiidid [[Collegium Derpatense]], mie tegutses aastail [[1583]] - [[1625]] ja kaks aastat hiljem kolleegiumi, mille juures tegutses ka tõlkide seminar. Aastaks 1600 oli Tartus juba 31 jesuiiti, neist 9 preestrid. Üks nendest oli ka eesti päritolu [[ilmikvend]] [[Johannes Esto]].
mille juures tegutses ka tõlkide seminar. Aastaks 1600 oli Tartus juba 31 jesuiiti, neist 9 preestrid. Üks nendest oli ka eesti päritolu [[ilmikvend]] [[Johannes Esto]].
 
==Välislingid==
[[Kategooria:Ordud]]
[[Kategooria:Katoliiklus]]
 
 
{{commons|Category:Society of Jesus|Kategooria:Jeesuse Selts}}
54 193

muudatust

Navigeerimismenüü