Karbonüülrühm: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
MastiBot (arutelu | kaastöö)
P robot lisas: hu:Karbonilcsoport
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
{{viita}}
{{viita}}
[[Pilt:carbonyl-general.png|150px|thumb|Karbonüülrühma graafiline kujutis]]
[[Pilt:carbonyl-general.png|150px|thumb|Karbonüülrühm]]
'''Karbonüülrühm''' ehk '''oksorühm''' on [[funktsionaalrühm]], kus [[süsinik]]u [[aatom]] on [[kaksikside|kaksiksideme]]ga ühendatud [[hapnik]]u aatomiga: C=O.
'''Karbonüülrühm''' ehk '''oksorühm''' on [[funktsionaalrühm]], kus [[süsinik]]u [[aatom]] on [[kaksikside]]me abil ühendatud [[hapnik]]u aatomiga: C=O.


Karbonüülrühma süsiniku aatonil on kaks vaba [[üksikside]]t. Olenevalt sellest, missugused [[radikaal]]id karbonüülrühma süsiniku aatomiga ühinevad, jagunevad need ained mitmesugustesse aineklassidesse.
==Aldehüüdrühm==

{{vaata|Aldehüüdrühm}}
Kui karbonüülrühm on seotud ühe [[vesinik]]u ja ühe [[süsinik]]u [[aatom]]iga, nimetatakse niisugust rühma [[aldehüüdrühm]]aks ja seda rühma sisaldavaid aineid [[aldehüüdid]]eks. Kõige lihtsamas aldehüüdis [[metanaal]]is on karbonüülrühm seotud ainult kahe vesinikuga.
Kui karbonüülrühmast ühele poole jääb kõigest üks [[vesinik]]u aatom, nimetatakse seda koos karbonüülrühmaga [[aldehüüdrühm]]aks. Seda rühma sisaldavaid aineid nimetatakse [[aldehüüdid]]eks. Kõige lihtsamas aldehüüdis, [[metanaal]]is, on karbonüülrühm seotud ainult kahe vesiniku aatomiga.

Kui karbonüülrühmast ühele poole jääb ainult [[hüdroksüülrühm]], nimetatakse seda koos karbonüülrühmaga [[karboksüülrühm]]aks. Seda rühma sisaldavaid aineid nimetatakse [[karboksüülhape]]teks. Kõige lihtsamas karboksüülhappes, [[metaanhape|metaanhappes]], jääb karbonüülrühmast ühele poole hüdroksüülrühm ja teisele poole vesiniku aatom. Karboksüülhappe soolasid nimetatakse [[karboksülaat]]ideks.


==Ketoonrühm==
{{vaata|Ketoonrühm}}
Kui karbonüülrühm on seotud kahe süsinikuga, nimetatakse niisugust rühma [[ketoonrühm]]aks ja selliseid aineid [[ketoonid]]eks.
Kui karbonüülrühm on seotud kahe süsinikuga, nimetatakse niisugust rühma [[ketoonrühm]]aks ja selliseid aineid [[ketoonid]]eks.

Kui aine molekulis on kaks karbonüülrühma ja hapniku aatom, mis on seotud mõlema karbonüülrühmaga, nimetatakse seda ainet [[atseetanhüdriid]]iks.


[[Kategooria:Orgaaniline keemia]]
[[Kategooria:Orgaaniline keemia]]

Redaktsioon: 12. november 2010, kell 22:26

Karbonüülrühm

Karbonüülrühm ehk oksorühm on funktsionaalrühm, kus süsiniku aatom on kaksiksideme abil ühendatud hapniku aatomiga: C=O.

Karbonüülrühma süsiniku aatonil on kaks vaba üksiksidet. Olenevalt sellest, missugused radikaalid karbonüülrühma süsiniku aatomiga ühinevad, jagunevad need ained mitmesugustesse aineklassidesse.

Kui karbonüülrühmast ühele poole jääb kõigest üks vesiniku aatom, nimetatakse seda koos karbonüülrühmaga aldehüüdrühmaks. Seda rühma sisaldavaid aineid nimetatakse aldehüüdideks. Kõige lihtsamas aldehüüdis, metanaalis, on karbonüülrühm seotud ainult kahe vesiniku aatomiga.

Kui karbonüülrühmast ühele poole jääb ainult hüdroksüülrühm, nimetatakse seda koos karbonüülrühmaga karboksüülrühmaks. Seda rühma sisaldavaid aineid nimetatakse karboksüülhapeteks. Kõige lihtsamas karboksüülhappes, metaanhappes, jääb karbonüülrühmast ühele poole hüdroksüülrühm ja teisele poole vesiniku aatom. Karboksüülhappe soolasid nimetatakse karboksülaatideks.

Kui karbonüülrühm on seotud kahe süsinikuga, nimetatakse niisugust rühma ketoonrühmaks ja selliseid aineid ketoonideks.

Kui aine molekulis on kaks karbonüülrühma ja hapniku aatom, mis on seotud mõlema karbonüülrühmaga, nimetatakse seda ainet atseetanhüdriidiks.