Erinevus lehekülje "Tartu Ülikooli peahoone" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
[[Pilt:Tartu Universität.jpg|thumb|Tartu Ülikooli peahoone]]
'''Tartu Ülikooli peahoone''' on üks silmapaistvamaid [[Klassitsism|klassitsistliku]] [[arhitektuur]]i näiteid [[Eesti]]s.
 
== Ajalugu ==
Hoone on ehitatud [[1804]]–[[1809]] ülikooli arhitekti [[Johann Wilhelm Krause]] projekti järgi endise [[Tartu Maarja kirik|Maarja kirik]]u varemetele. Ehitamise käigus väljatulnud luustikud maeti ümber ja neile püstitati [[Rahvaste mälestussammas|Rahvaste monument]].
 
Tartu Ülikooli peahoonet on korduvalt restaureeritud. Aastal [[2007]] toimus hoone katuse, pööningu ja välispiirete uuendamine.
 
[[2010]]. aastal toimunud arheoloogilistel uuringutel peahoone ja [[Tartu Ülikooli vana keemiahoone]] vahelisel alal tuli maapinnast välja arvukalt kunagise Maarja kiriku kalmistule maetud inimeste luustikke. Arheoloog [[Martin Malve]] usub, et kalmistu piir ulatub keemiahoone keskpaigani ja terve [[Jakobi tänav]] on kalmistuala. Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi arheoloogia vanemteadur [[Heiki Valk]] on ühe lapsematuse dateerinud 13.–14. sajandisse, kaela pandud helmeste järgi<ref>Jüri Saar, [http://www.tartupostimees.ee/?id=300206 "Arheoloogid leidsid hulga luustikke"] Postimees, 16. august 2010</ref>. Leiti ka üks [[Rootsi aeg]]a paigutuv mehe matus. Rootsi ajal oli Maarja kirik teadaolevalt Rootsi [[garnison]]i pühakoda.
 
== Tulekahju peahoonepeahoones ==
Ööl vastu [[21. detsember|21. detsembrit]] [[1965]] oli peahoones tulekahju., Hävismille tulemusena hävis 900 m² põrandapinnast (kogu peahoone põrandapinda oli 6255 m²). Eeluurimisega käigus tuvastati, et põleng sai alguse hoone teisel korrusel asunud üldfüüsika kateedri üldpraktikumi pimedas (ilma akendeta) ruumis elektririkkest. Peahoone taastati [[1. september|1. septembriks]] [[1966]], aula aga [[28. aprill]]iks [[1967]]<ref>Ando Leps. [http://kultuur.elu.ee/ke499_tulekahju.htm#top Tulekahju ülikoolis. Tänavu möödub 45 aastat Tartu Ülikooli peahoone tulekahjust.] Kultuur ja Elu</ref>.
 
==Pildimaterjal==
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü