Erinevus lehekülje "Juno" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 1737 baiti ,  9 aasta eest
resümee puudub
P
{{See artikkel| räägib jumalannast; kaitsevaimu kohta vaata artiklit [[Iuno (kaitsevaim)]]; teiste tähenduste kohta vaata lehekülge [[Juno (täpsustus)]]}}
[[Pilt:Denarius-Julia Soaemias-RIC 0237.jpg|thumb|''IVNO REGINA'' (Kuninganna Juno) mündil]]
'''Juno''' (''Iuno'') oli Vana-Itaalia, eriti [[vanarooma mütoloogia|vanarooma]] abielu ja sünnituse [[jumalanna]]. Teda peeti sünnituse- ja abielujumalannaks.
 
Algselt personifitseeris ta ka [[naine|naise]] sisimat olemust ning igal naisel oli oma isiklik [[kaitsevaim]] ja viljakuse kehastus ''[[Iuno (kaitsevaim)|iuno]]'' (mitmus ''iunones''), nagu meestel ''[[genius]]''.
Kui ta samastati [[vanakreeka mütoloogia|vanakreeka]] jumalanna [[Hera]]ga ning võttis üle tolle rolli, hakati teda pidama [[Jupiter (jumal)|Jupiter]]i abikaasaks ning jumalate kuningannaks. See samastamine toimus arvatavasti [[etruski mütoloogia|etruski]] mõjul.
 
Juba esiajal peeti teda suureks jumalannaks. Teda austati pulmade ja abielu jumalannana (Juno, '''Iuga''', '''Pronuba''') ja sünnituse jumalannana (''Iuno Lucina'''). Kultuse keskus oli [[Latium]] ja [[Rooma]].
 
Iga kuu esimene päev [[kalendid]] ([[noorkuu]] päev) oli pühendatud Junole ning sel päeval lausuti noorkuud Junoga siduv vormel. Sel päeval pühitseti sisse kõik tema templid Roomas.
 
Kui ta ajaloolisel ajal samastati [[vanakreeka mütoloogia|vanakreeka]] jumalanna [[Hera]]ga ning võttis üle tolle rolli, hakati teda pidama [[Jupiter (jumal)|Jupiter]]i abikaasaks ning jumalate kuningannaks. See samastamine toimus arvatavasti [[etruski mütoloogia|etruski]] mõjul. Ertuskidel vastas Junole [[Uni]].
 
Nimi pärineb arvatavasti samast juurest nagu [[Jupiter (jumal)|Jupiter]]i nimi.
 
Juno vanemad olid [[Saturnus]] ja [[Ops]].
 
Juno oli [[Rooma]] linna kaitsejumalus. TedaTal oli Roomas mitu pühamut. [[Varro]] järgi seadis sünnitusjumalanna '''Iuno Lucina''' kultuse sisse [[Esquiliniuse küngas|Esquiliniuse künkal]] [[sabiinid]]e kuningas [[Titus Tatius]]. Alates [[392 eKr|392. aastast eKr]] oli [[Aventinuse küngas|Aventinuse künkal '''Iuno Regina''' ('kuninganna Juno') tempel. Juno kultuskuju toodi sinna üle Vejist, mille roomlased siis vallutasid, veendes rituaaliga Junot Veji maha jätma. Junot austati [[Kapitoolium]]il, sealhulgas linna kaitsva [[Kapitooliumi triaad]]i raames. Temakoos pühaJupiteri olija ''[[matronaliaMinerva]]''ga [[1.509 märtseKr]]il sisse pühitsetud suures Jupiteri templis. Tema püha loom oli [[hani]], mistõttu tema templi juures KapotooliumilKapitooliumil peeti hanesid. Kui haned oma valjude häälitsustega hoiatasid linlasi vaenlaste rünnaku eest, kirjutati see hoiatus Juno arvele ning anti talle [[lisanimi]] [[Moneta]] ('hoiataja'; '''Iuno Moneta''') ning [[344 eKr]] pühitseti sisse tema tempel Kapitooliumi kirdenurgas. Peale selle oli ta veel Rooma linna varajase rahapaja kaitsja, sest see rajati väidetavalt 289. aasta paiku Kapitooliumile Juno templi juurde kuuluvasse hoonesse.
[[Varro]] järgi seadis sünnitusjumalanna '''Iuno Lucina''' kultuse sisse [[sabiinid]]e kuningas [[Titus Tatius]].
Juno oli [[Rooma]] linna kaitsejumalus. Teda austati [[Kapitoolium]]il, sealhulgas [[Kapitooliumi triaad]]i raames. Tema püha oli ''[[matronalia]]'' [[1. märts]]il. Tema püha loom oli [[hani]], mistõttu tema templi juures Kapotooliumil peeti hanesid. Kui haned oma valjude häälitsustega hoiatasid linlasi vaenlaste rünnaku eest, kirjutati see hoiatus Juno arvele ning anti talle [[lisanimi]] [[Moneta]] ('hoiataja'). Peale selle oli ta veel Rooma linna varajase rahapaja kaitsja, sest see rajati väidetavalt 289. aasta paiku Kapitooliumile Juno templi juurde kuuluvasse hoonesse.
 
Juno tähtsaim püha oli Roomas ''[[Matronalia]]'' [[1. märts]]il. ''[[Nonae Caprotinae]]'' oli [[7. juuli]]l.
[[Juuni]]kuu nimi tuleneb Juno nimest.
 
Juno kultuse eest vastutasid Jupiteri preester ''[[flamen dialis]]'' ja tema abikaasa ''[[flaminica]]''. Juno ohvriloom oli valge lehm.
Väljaspool Roomat esines Juno kultust muu hulgas [[Teanum Sidicinum]]is, [[Aesernia]]s, [[Lanuvium]]is, [[Gabii]]s, [[Veii]]s ja [[Perusia]]s. Sabiinide jumalanna Juno Curitis kanti [[Juno Quiritis]]e nime all üle ka Rooma.
 
[[Juuni]]kuu nimi tuleneb arvatavasti Juno nimest.
 
Väljaspool Roomat esines Juno kultust muu hulgas [[Teanum Sidicinum]]is, [[Aesernia]]s, [[Lanuvium]]is, [[Gabii]]s, [[Veii]]s ja [[Perusia]]s. Ta oli mitme itaalikute ja etruskide linna kaitsejumalus. Mitmes Kesk-Itaalia linnas oli Juno tähtsaim jumalus, näiteks [[latiinid]]e linnas [[Lanuvium]]is, kus tal oli lisanimi '''Sospita'''. Seal kujutati teda piigi ja kilbiga, terava otsaga kingadega ning tema püha looma kitse nahaga üle selja ning pea.
 
Sabiinide jumalanna Juno Curitis kanti [[Juno Quiritis]]e nime all üle ka Rooma.
 
Sageli samastatakse Junot ikonograafias [[Isis]]ega.
 
Mõnikord viiakse ka [[valentinipäev]]a traditsioon tagasi ühele Juno tähtpäevadest: [[14. veebruar]]il toodi Junole õieohvrit.
 
''[[Iuno (kaitsevaim)|Iuno]]'' (mitmus ''Iunones'') oli ka naise isikliku kaitsevaimu nimetus. Meestel vastas sellele ''[[genius]]''.
 
== Ikonograafia ==
Ikonograafia võeti üle [[Hera]] ikonograafiast.
 
Juno [[atribuut|atribuudiks]] on sageli [[paabulind]], eriti [[barokk]]-kunstis.

Navigeerimismenüü

Personaalsed tööriistad

Nimeruumid

Variandid