Alamo lahing: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 1106 baiti ,  12 aasta eest
resümee puudub
PResümee puudub
Resümee puudub
{{ToimetaAeg|kuu=mai|aasta=2010}}{{keeletoimeta}}
'''Alamo lahing''' (23 veebruar- 6 märts, 1836 ) on Texase Revolutsiooni kõige kuulsam lahing. Pärast kui revolutsiooniline Texase uusasukate ja seiklejate armee kõik Mehhiko sõdurid Mehhiko-Texasest välja tõmbas, juhtis Mehhiko president Antonio Lopez de Santa Anna sissetungi, et tagada piirkonna kontroll. Mehhiko jõud saabusid San Antonio de Bexar´i 23-l veebruaril ja algatasid Alamo mõisa garnisooninud Texase vägede ümberpiiramist.
6. märtsi varastel hommiku tundidel tegi Mehhiko armee rünnaku Alamole. Arvult ületatud teksaslased tõrjusid tagasi kaks rünnakut, aga ei suutnud tõrjuda kolmandat. kui Mehhiko sõdurid ületasid müürid, enamik Texase sõdureid taganes pikkadesse barrikaadidesse või kabelisse. Mitmed väikesed rühmad, kes ei suutnud nendesse kohtadesse jõuda, üritasid põgeneda ja väljas pool müüre ootav Mehhiko armee tappis nad ära.{{pooleli}} Mehhiko sõdurid võitlesid toast-tuppa ja said varsti Alamo üle kontrolli. 5-7 teksaslast võib-olla alistusid; kui nii, siis Santa Anna käsul nad hukati. Enamike pealtnägijate andmetel suri 182-257 teksaslast, mil enamik Alamo ajaloolastest nõustusid, et 400-600 mehhiklast oli surnud või haavatud. Teksaslastest, kes võitlesid lahingu ajal, jäi ainult 2 ellu: Joe, anti armu, sest ta oli ori, ja Brigido Guerrero, Mehhiko sõjaväe ülejooksik, kes veenis Mehhiko sõdureid, et teda oli vangis hoitud. Naised ja lapsed, eeskätt Texase sõdurite perekonna liikmed, küsitleti Santa Anna poolt ja siis vabastati.
Santa Anna käsul, kolm ellujäänut saadeti Gonzales´i teksaslaste lüüa saamisest juttu levitama. Pärast selle uudise kuulmist andis Texase armee komandöör Sam Houston käsu taganeda; see andis särtsu Ära Jooksmis Kriimustusele, linna elanikel ja Texase valitsusel ida suunas (eemale Mehhiko armeest). Uudis Alamo langusest innustas paljusid Texase koloniste Houstoni armeega liituma. 21. aprilli pärastlõunal ründas Texase armee San Jacito lahingus Santa Anna sõdureid.{{pooleli}}
 
[[Kategooria:Lahingud]]
3

muudatust

Navigeerimismenüü