Erinevus lehekülje "Adonai" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 1175 baiti ,  15 aasta eest
resümee puudub
'''Adonai''' (אֲדֹנָי) on [[heebrea keel|heebreakeelne]] sõna, mis tähendab 'isand' (sõna-sõnalt 'minu isandad') ning üks [[Jumal]]a nimesid [[Vana Testament|Vanas Testamendis]].
'''Adonai''' tähendab isandat. [[Vana Testament|Vanas Testamendis]] [[Jahve]] ja [[Elohim]] kõrval üldine jumala "võrdlusnimi". Sellest ka paljudes keeltes sama tähendus: näiteks ''Lord'', ''Господь'', ''[[Issand]]'' jne.
 
[[Mitmus]] väljendab austust kõnetatava vastu. [[Ainsus]]e vorm on ''Adoni'', millega kõnetatakse auväärseid isikuid.
 
Teise tõlgenduse järgi kasutatakse sõna ''Adonai'' ja teisi mitmuslikke jumalanimesid mitmuses selleks, et näidata, et see Jumal kehastab kõiki jumalaid, keda austasid iisraellaste esivanemad ja ümberkaudsed rahvad.
 
[[Foiniiklased]] kasutasid seda sõna paganliku jumala [[Tammuz]]e kohta ning sellest pärineb vanakreeka jumala [[Adonis]]e kohta.
 
Et [[judaism]]is peetakse Jumala pärisnime Jahve ([[JHWH]]) väljaütlemist patuks, kasutatakse Piibli ettelugemisel ja palvetamisel selle asemel tiitlit ''Adonai''. Kõnekeeles asendatakse see sõnaga ''ha-shem'' 'nimi'.
 
Paljud jumalakartlikud juudid ütlevad ''Adonai'' asemel ''Adoshem'' (sõnast ''shem'' 'nimi').
 
Eesti keeles vastab sõnale ''Adonai'' sõna ''[[Issand]]''.
Kui [[masoreedid]] [[1. sajand]]il lisasid [[Tanah]]i tekstile vokaalimärgid, lisasid nad nimele YHWH ''Adonai'' vokaalid, et lugejal oleks meeles öelda selle asemel "Adonai". Nime YHWH lugemisest nende vokaalidega on tekkinud nimekuju "[[Jehoova]]".
 
 
==Vaata ka==
*[[Jumal]]
*[[Jumala nimi]]
*[[Jumalanimi]]
*[[Jehoova]]
 
[[Category:Judaism]]
 
[[ca:Adonai]]
[[de:Adonai]]
[[pt:Adonai]]

Navigeerimismenüü