Adonai: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
'''Adonai''' (אֲדֹנָי) on [[heebrea keel|heebreakeelne]] sõna, mis tähendab 'isand' (sõna-sõnalt 'minu isandad') ning üks [[Jumal]]a nimesid [[Vana Testament|Vanas Testamendis]].
'''Adonai''' tähendab isandat. [[Vana Testament|Vanas Testamendis]] [[Jahve]] ja [[Elohim]] kõrval üldine jumala "võrdlusnimi". Sellest ka paljudes keeltes sama tähendus: näiteks ''Lord'', ''Господь'', ''[[Issand]]'' jne.

[[Mitmus]] väljendab austust kõnetatava vastu. [[Ainsus]]e vorm on ''Adoni'', millega kõnetatakse auväärseid isikuid.

Teise tõlgenduse järgi kasutatakse sõna ''Adonai'' ja teisi mitmuslikke jumalanimesid mitmuses selleks, et näidata, et see Jumal kehastab kõiki jumalaid, keda austasid iisraellaste esivanemad ja ümberkaudsed rahvad.

[[Foiniiklased]] kasutasid seda sõna paganliku jumala [[Tammuz]]e kohta ning sellest pärineb vanakreeka jumala [[Adonis]]e kohta.

Et [[judaism]]is peetakse Jumala pärisnime Jahve ([[JHWH]]) väljaütlemist patuks, kasutatakse Piibli ettelugemisel ja palvetamisel selle asemel tiitlit ''Adonai''. Kõnekeeles asendatakse see sõnaga ''ha-shem'' 'nimi'.

Paljud jumalakartlikud juudid ütlevad ''Adonai'' asemel ''Adoshem'' (sõnast ''shem'' 'nimi').

Eesti keeles vastab sõnale ''Adonai'' sõna ''[[Issand]]''.
Kui [[masoreedid]] [[1. sajand]]il lisasid [[Tanah]]i tekstile vokaalimärgid, lisasid nad nimele YHWH ''Adonai'' vokaalid, et lugejal oleks meeles öelda selle asemel "Adonai". Nime YHWH lugemisest nende vokaalidega on tekkinud nimekuju "[[Jehoova]]".



==Vaata ka==
==Vaata ka==
*[[Jumal]]
*[[Jumal]]
*[[Jumala nimi]]
*[[Jumala nimi]]
*[[Jumalanimi]]
*[[Jehoova]]


[[Category:Judaism]]
[[Category:Judaism]]
9. rida: 26. rida:


[[ca:Adonai]]
[[ca:Adonai]]
[[de:Adonai]]
[[pt:Adonai]]

Redaktsioon: 5. veebruar 2006, kell 13:50

Adonai (אֲדֹנָי) on heebreakeelne sõna, mis tähendab 'isand' (sõna-sõnalt 'minu isandad') ning üks Jumala nimesid Vanas Testamendis.

Mitmus väljendab austust kõnetatava vastu. Ainsuse vorm on Adoni, millega kõnetatakse auväärseid isikuid.

Teise tõlgenduse järgi kasutatakse sõna Adonai ja teisi mitmuslikke jumalanimesid mitmuses selleks, et näidata, et see Jumal kehastab kõiki jumalaid, keda austasid iisraellaste esivanemad ja ümberkaudsed rahvad.

Foiniiklased kasutasid seda sõna paganliku jumala Tammuze kohta ning sellest pärineb vanakreeka jumala Adonise kohta.

Et judaismis peetakse Jumala pärisnime Jahve (JHWH) väljaütlemist patuks, kasutatakse Piibli ettelugemisel ja palvetamisel selle asemel tiitlit Adonai. Kõnekeeles asendatakse see sõnaga ha-shem 'nimi'.

Paljud jumalakartlikud juudid ütlevad Adonai asemel Adoshem (sõnast shem 'nimi').

Eesti keeles vastab sõnale Adonai sõna Issand.

Kui masoreedid 1. sajandil lisasid Tanahi tekstile vokaalimärgid, lisasid nad nimele YHWH Adonai vokaalid, et lugejal oleks meeles öelda selle asemel "Adonai". Nime YHWH lugemisest nende vokaalidega on tekkinud nimekuju "Jehoova".


Vaata ka