Öræfajökull: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Epp (arutelu | kaastöö)
PResümee puudub
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
{{keeletoimeta}}
[[Pilt:Oraefajokull.jpg‎|thumb]]
[[Pilt:Oraefajokull.jpg‎|thumb]]


'''Öræfajökull''' on [[jää]]ga kaetud [[vulkaan]] Kagu-[[Island]]il. See on suurim aktiivne vulkaan riigis ja selle Loode-küljel asub teinegi vulkaan [[Hvannadalshnjúkur]], kõrgeim tipp Islandil.
'''Öræfajökull''' on [[jää]]ga kaetud [[vulkaan]] [[Island]]i kaguosas [[Vatnajökulli rahvuspark|Vatnajökulli rahvuspargis]]. Seda kattev jää on osa [[Vatnajökull]]ist. '''Öræfajökull''' on algselt [[liustik]]uosa nimi.


Öræfajökull on suurim [[tegevvulkaan]] riigis ja suuruselt teine Euroopas. [[Kraater|Kraatri]] läbimõõt on 5 km. Vulkaani lõunaosas asub selle kõrgeim tipp [[Hvannadalshnjúkur]], mis on ühtlasi Islandi kõrgeim tipp (2119 m).
Öræfajökull on purskanud ajaloo jooksul kaks korda. Esimesena [[1362]], mille tagajärjel oli maapind 40 aastat inimtühi. Teine kord purskas Öræfajökull [[1727]]-[[1728]], aga see oli oluliselt väiksema võimsusega.


500–600 m sügavune [[kaldeera]] on jääga täidetud. Kaldeera seintes olevatest aukudest väljub kaheksa väiksemat liustikku.

Ajaloolisel ajal on Öræfajökullil olnud kaks [[vulkaanipurse|purset]]. Aastal [[1362]] toimunud plahvatuslik purse, mis tekitas palju [[tefra]]t, hävitas väikese küla. Ümbruskond, mida hiljem hakati nimetama [[Öræfi]] ('tühi maa'), laastus jää sulamisest tingitud üleujutuse ning [[tefra]] tõttu ning jäi 40 aastaks inimtühjaks. Tegu on ühe suurema teadaoleva vulkaanipurskega. Teine purse [[1727]]–[[1728]]oli palju nõrgem, aga seegi tegi laastamistööd.


{{DEFAULTSORT:Oraefajokull}}
{{DEFAULTSORT:Oraefajokull}}

Redaktsioon: 10. aprill 2010, kell 21:10

Öræfajökull on jääga kaetud vulkaan Islandi kaguosas Vatnajökulli rahvuspargis. Seda kattev jää on osa Vatnajökullist. Öræfajökull on algselt liustikuosa nimi.

Öræfajökull on suurim tegevvulkaan riigis ja suuruselt teine Euroopas. Kraatri läbimõõt on 5 km. Vulkaani lõunaosas asub selle kõrgeim tipp Hvannadalshnjúkur, mis on ühtlasi Islandi kõrgeim tipp (2119 m).

500–600 m sügavune kaldeera on jääga täidetud. Kaldeera seintes olevatest aukudest väljub kaheksa väiksemat liustikku.

Ajaloolisel ajal on Öræfajökullil olnud kaks purset. Aastal 1362 toimunud plahvatuslik purse, mis tekitas palju tefrat, hävitas väikese küla. Ümbruskond, mida hiljem hakati nimetama Öræfi ('tühi maa'), laastus jää sulamisest tingitud üleujutuse ning tefra tõttu ning jäi 40 aastaks inimtühjaks. Tegu on ühe suurema teadaoleva vulkaanipurskega. Teine purse 17271728oli palju nõrgem, aga seegi tegi laastamistööd.