Erinevus lehekülje "Windows 98" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 351 baiti ,  11 aasta eest
resümee puudub
'''Windows 98''' (koodnimega '''Memphis''') on [[graafiline kasutajaliides|graafilise kasutajaliidesega]] [[operatsioonisüsteem]], mille [[Microsoft]] laskis välja [[25. juuni]]l [[1998]].
{{ToimetaAeg|kuu=mai|aasta=2008}}
 
Windows 98 on [[Windows 95]] järglane. Mõlemad on hübriidsed 16/32-bitised monoliitsed [[MS-DOS]]il põhinevad tooted. Windows 98-le järgnes [[14. september|14. septembril]] [[2000]] [[Windows Me]].
 
=== Iseloomustavad tunnused= ==
'''Windows 98''' (koodnimega '''Memphis''') on graafilise kasutajaliidesega [[operatsioonisüsteem]], mis lasti [[Microsoft]]i poolt välja 25. juunil 1998 ja on [[Windows 95]] järglane. Nagu oma eellane, on see hübriidne 16/32-bitine monoliitne [[MS-DOS]]il põhinev toode. Windows 98-le järgnes 14. septembril 2000 [[Windows Me]].
 
DOS-il põhinevatest süsteemidest soovitataksepeetakse Windows 98-t tavaliselt oma järglaseparimaks. Windows Me asemel,ei põhjuseksole Windows 98nii suurem stabiilsusstabiilne, mis ilmneb siiski avaldub vaid teatudüksikute [[riistvara-]] ja [[tarkvara]] konfiguratsioonide korral. MS-DOS on integreeritud tervikusse ja nagu Windows 95-s , nii ka Windows 98-s jäi DOS-i põhiliseks ülesandeks vaid süsteemikäivitus.
 
Windows 98-t on kahte sorti: esialgne väljalase ja Windows 98 Second Edition (teine väljalase).
==Esimese väljaslaske uuendused Windows 95-ga võrreldes==
Windows 98 on esimene MS-DOS-põhine opsüsteem, mis juba oma põhi-installatsoonis läbi ja lõhki "32-bitine" on: erinevalt Windows 95-st enam üksikuid opertsioonisüsteemi mooduleid ja taustaprogramme 16-bitises režiimis ei käivitata. Seetõttu töötavad mitmed vanemad DOS programmid Windows 98 keskonnas aeglasemalt kui Windows 95 korral.
 
[[Microsoft Office]]'i versioonidest oli Office 97 esimese väljalaske jaoks viimaneviimaseks, Office 2000 olijäi viimaneviimaseks Windows 98 Secondteises Edition jaoksväljalaskes.
Uuendusteks olid näiteks parem [[Accelerated Graphics Port|AGP]]- ja [[Universal Serial Bus|USB]] toetus (mõlemat oli juba Windows 95 ''B''-väljalaskes, kuid USB toetus on seal nii vigane, et enamik riistvaradraivereid end alles Windows 98-s installida lasevad), suuremad kui 2 Gb kõvakettad [[FAT32]] failisüsteemiga (samuti Windows 95 B-väljalaskes).
 
== Esimese väljaslaske uuendused Windows 95-ga võrreldes ==
Osad funktsioonid, mida saab Windows 95-s Internet Explorer 4.0 versiooniga lisada, on Windows 98-s juba integreeritud. Sinna kuuluvad Internet Exploreri integreerimine kasutajaliidesesse, [[Active Desktop]], täiustatud Windows Explorer (parem töötõhusus, UNC (Uniform/Universal Naming Convention) aadressitele ja võrguarvutitele saab aadressiribast juurde pääseda).
 
Windows 98 on esimene MS-DOS-põhine opsüsteemoperatsioonisüsteem, mis juba oma põhi-installatsoonispõhiinstallatsoonis on läbi ja lõhki "32-bitine" on: erinevalt Windows 95-st enam üksikuid opertsioonisüsteemi mooduleid ja taustaprogramme 16-bitises režiimis ei käivitata. Seetõttu töötavad mitmedmõned vanemad DOS -programmid Windows 98 keskonnas-s aeglasemalt kui Windows 95 korral-s.
Kuna sarnaseid funktsioone oli Windows 95-ga päris palju, levis SE-väljalaske ilmumiseni kriitikat, et Windowsi on liiga vähe edasi arendatud ning seetõttu peamiselt marketingi-põhjustest lähtuvalt turule toodud.
 
Uuendusteks olid näiteks parem [[Accelerated Graphics Port|AGP]]- ja [[Universal Serial Bus|USB]] toetus. (mõlematMõlemad oliolid juba Windows 95 ''B''-väljalaskes, kuid USB toetus on seal nii vigane, et enamik riistvaradraivereid[[draiver]]eid end alles Windows 98-s installida lasevad),. suuremadSuuremad kui 2  Gb [[kõvaketas|kõvakettad]] on [[FAT32]] failisüsteemiga (need olid samuti Windows 95 B-väljalaskes).
Peale selle tulid esimeses väljalaskes välja stabiilsuse- ja ühilduvuse probleemid, mida operatsioonisüsteemi lõppversiooni [[Bill Gates]]'i 1998. aasta [[Consumer Electronics Show|CES]] esitlusel aimata võis, kui tema kaasesitaja tõi täiendavat riistvara ühendades pahaaimamata esile Sinise Surmaekraani (inglise keeli [[Blue Screen of Death]]).<ref>[http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/81155.stm BBC uudis], juhtumist on olemas ka [http://www2.dlitz.net/pages/cool/Bill_Gates_watches_Microsoft_Windows_98_crash.mpeg see video]</ref>
<!--
 
OsadOsa funktsioonidvahendeid, mida saab Windows 95-s [[Internet Explorer]] 4.0 versiooniga lisada, on Windows 98-ssse juba integreeritud. Sinna, kuuluvadnäiteks Internet Exploreri integreerimine kasutajaliidesesse[[kasutajaliides]]esse, [[Active Desktop]], täiustatudtõhusam Windows Explorer (parem töötõhusus, UNC (Uniform/Universal Naming Convention) aadressitele– aadressidele ja võrguarvutitele saab aadressiribast juurde pääseda).
===Iseloomustavad tunnused===
Nagu ka Windows 95 puhul, jäi tervikusse integreeritud MS-DOSi põhiliseks ülesandeks Windows 98-s vaid süsteemikäivitus.
 
Kuna sarnaseid funktsioone oli Windows 95-ga oli päris palju, levis SE-väljalaske ilmumiseni kriitikat, et Windowsi on liiga vähe edasi arendatud ning seetõttuja peamiselt marketingi-põhjustest[[turundus]]likel lähtuvaltpõhjustel turule toodud.
*Windows 98't on kahte sorti:
**Esialgne väljalase
**Windows 98 Second Edition ("Teine väljalase")
 
PealeLisaks selle tulidilmnesid esimeses väljalaskes välja stabiilsuse- ja ühilduvuse[[ühilduvus]]e probleemid,. midaNeid võis aimata juba operatsioonisüsteemi lõppversiooni [[Bill Gates]]'iesitlusel 1998., aastakui [[ConsumerBill Electronics Show|CESGates]]i esitlusel aimata võis, kui tema kaasesitajakaasesineja tõi täiendavat riistvara ühendades pahaaimamatapaha aimamata esile Sinise Surmaekraani (inglise keeli [[Bluesinine Screen ofsurmaekraan|sinise Deathsurmaekraani]]).<ref>[http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/81155.stm BBC uudis], juhtumist on olemas ka [http://www2.dlitz.net/pages/cool/Bill_Gates_watches_Microsoft_Windows_98_crash.mpeg see video]</ref>
[[Microsoft Office]] versioonidest oli 97 esimese jaoks viimane, Office 2000 oli viimane Windows 98 Second Edition jaoks.
-->
 
==Teine väljalase==
'''Windows 98 SE''' (''Second Edition'' ehk ''Teine väljaanne''), suuresti millele tänu Windows 98 oma edu eest võlgneb, avaldati 1999. aasta 10. juunil. Ehkki ''SE'' oma eellasele tasuta kättesaadav uuendus ei olnud, saatis seda ikkagi suur müügiedu, kuna esimese väljalaskega võrreldes sisaldas see otsustavaid täiendusi, mis tänapäevalgi tähtsust omavad. Muuhulgas sisaldas see enam täiustatud USB-toetust ja oluliseid täiendusi võrgutoetuses, nagu näiteks Interneti-ühenduse jagamine ([[Internet Connection Sharing]]), mis võimaldas kohtvõrgus korraga mitmel arvutil läbi [[Network Address Translation|NAT]]-i ühte Interneti-ühendust kasutada. Omapärasel moel oli see funktsioon sellegipoolest probleemne, keeruline tööle panna ja mitte alati stabiilne.
 
'''Windows 98 SE'''võlgneb (''Secondoma Edition''edu ehkeest ''Teine väljaanne''),tänu suuresti millele tänu Windows 98 omaSE-le edu(teisele eest võlgnebväljalaskele), mis avaldati 1999[[10. aastajuuni]]l 10. juunil[[1999]]. Ehkki ''SE'' ei olnud oma eellasele tasuta kättesaadav uuendus ei olnud, saatis seda ikkagi suur müügiedu, kuna esimese väljalaskega võrreldes sisaldas see otsustavaid täiendusi, mis tänapäevalgion tähtsusttänapäevalgi omavadtähtsad. Muuhulgas sisaldas see enam täiustatud USB-toetust ja oluliseidolulisi täiendusi võrgutoetuses, nagu näiteks Interneti[[Internet]]i-ühenduse jagamine ([[''Internet Connection Sharing]]''), mis võimaldas [[kohtvõrk|kohtvõrgus]] korraga mitmel arvutil läbi [[Network Address Translation|NAT]]-i ühte Interneti-ühendust kasutada. OmapäraselSee moelvahend oli see funktsioon sellegipoolestmillegipärast probleemne, keeruline tööle panna ja mitte alati stabiilneebastabiilne.
Teises väljalaskes sisaldus ka parandus [[mälu ülevool]]u<!--aka memory overflow--> probleemile, mille pärast kukkus enamik Windows 98 esimese reliisi süsteeme kokku, kui need jäid tööle 48ks tunniks. Sellele lasti [[Windows Update]] kaudu eraldi veaparandus välja.
 
Teises väljalaskes sisaldus ka parandus [[mälu ülevool]]u<!--aka memory overflow--> probleemile, mille pärast kukkus enamik Windows 98 esimese reliisiväljalaske süsteeme kokku, kui need jäid48 tunniks tööle 48ks tunniksjäid. Sellele lasti [[Windows Update]] kaudu eraldi veaparandus välja.
Teiste funktsioonide ja programmide seas vahetati välja Internet Explorer 4.0 oluliselt kiirema ja kergema Internet Explorer 5.0-ga, millest sai lehitsejate seas turuliider. Oluliste uuenduste sekka läksid [[DirectX]] 6.1, [[Windows Media Player]] 6.1, [[Microsoft NetMeeting|NetMeeting 3.0]], Microsoft Installer (MSI) ja integreeritud toetus [[DVD-ROM]] ajamitele. Suuremat osa sellest sai mõlemal versioonil versiooniuuendustega täiendada. Kahjuks ei lase suur arv programme end installida esimesele väljalaskele, mis kõigi süsteemiuuendustega oleks neid siiski suuteline toetama.
 
Teiste funktsioonidevahendite ja programmide seas vahetati välja Internet Explorer 4.0 oluliselt kiirema ja kergema Internet Explorer 5.0-ga vastu, millest sai lehitsejate seasveebilehitsejate turuliider. Oluliste uuenduste sekkaUuendusteks läksidolid [[DirectX]] 6.1, [[Windows Media Player]] 6.1, [[Microsoft NetMeeting|NetMeeting 3.0]], Microsoft Installer (MSI) ja integreeritud toetus [[DVD-ROM]] -ajamitele. Suuremat osa sellest sai mõlemal versioonil versiooniuuendustega täiendada. Kahjuks ei lase suurpaljud arv programmeprogrammid end installida esimesele väljalaskele installida, misisegi kui see kõigi süsteemiuuendustega olekssuudaks neid siiski suuteline toetamatoetada.
 
=== Kasutajaliides ===
 
Edasiarendusi sai [[kasutajaliides]], millestmille paljusid elemente on hiljem näha hilisemas Windows 2000-s ning Windows XP-s ja Vista jtVistas. klassikalistes kasutajaliidese motiivides.<!--Mardus: Jee, leidsin parema asenduse sõnale "teema"!!--> Täienenud on riistvara toetus ja uuendatud süsteemihaldust.
 
== Windows 98 tööriistad ==
=== ScanDisk ===
 
ScanDisk on väike [[arvutiprogramm|programm]], mis kontrollib kõvaketast tõrgete, vigade jne. järele. Windows 98-s muutus ScanDiski töölepanek süsteemikäivituse ajal kohustuslikuks pealepärast mistahesmis arvutitahes restarti[[restart]]i, mis toimus opsüsteemiopertsioonisüsteemi normaalse kinnipanekuta (tavaliselt toitekatkestus).
 
=== Kettadefragmentor ===
 
Kettadefragmentor aitab osade kaupa kõvakettale salvestatud failid kirjutada järjestikku failisüsteemis jajärjestikku. aitabSeekaudu seekaudu saadasaab kõvakettale rohkem vaba ruumi janing kiirendadakiireneb failide[[fail]]ide lugemistlugemine ja kirjutamistkirjutamine. PäritKettadefragmentor pärineb Symanteci[[Symantec]]i [[Norton DiskDoctoristDiskDoctor]]ist.
 
== DirectX ==
Microsoft Windows 98sale saab installida peaaegu uusima versiooni '''[[DirectX|DirectX 9.0 C]]'''. Kui [[Windows XP|Microsoft Windows XP]] omas alguses DX8.0'li...
 
Microsoft Windows 98sale98-le saab installida peaaegu uusima versiooni '''[[DirectX|DirectX]] 9.0 C]]'''. Kui [[Windows XP|Microsoft Windows XP]] omas alguses DX8.0'li..versiooni.
== [[Internet Explorer]] ==
 
== [[Internet Explorer]] ==
 
<table border=1>
<caption>Internet Exploreri versioonid Windows 98sas</caption>
<tr><td>Microsoft Windows 98 2Standard<sup/td><td>ndInternet EditionExplorer 5</suptd></tdtr>
<tr>
<tr><td>Microsoft Windows 98 Standardteine väljalase</td><td>Internet Explorer 6</td></tr>
<td>Internet Explorer 5</td>
</tr>
<tr>
<td>Microsoft Windows 98 2<sup>nd Edition</sup></td>
<td>Internet Explorer 6</td>
</tr>
</table>
 
[[Kategooria:Operatsioonisüsteemid]]
[[Kategooria:Microsofti tarkvara]]
 
<!-- interwiki -->
 
[[ar:ويندوز 98]]
27 160

muudatust

Navigeerimismenüü