Aatomimudel: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 1433 baiti ,  12 aasta eest
===Thomsoni aatomimudel===
{{vaata|Thomsoni aatomimudel}}
[[Joseph John Thomson]]i välja töötatud [[Thomsoni aatomimudel]]i (1903) järgi koosneb aatom ühtlaselt jaotunud positiivsest [[elektrilaeng]]ust ja negatiivse elektrilaenguga [[elektron]]idest, mis selles liiguvad.
 
===Planetaarmudel===
{{vaata|Planetaarmudel}}
[[Planetaarmudel]]i (1904) järgi on aatom suur positiivse elektrilaenguga kera, mida ümbritsevad negatiivse elektrilaenguga elektronid. Analoogselt [[Saturni rõngad|Saturni rõngaste]] stabiilsusega ennustas see mudel massiivset tuuma, mille ümber tiirlevad [[Coulombi seadus]]ega seotud elektronid.
 
===Rutherfordi aatomimudel===
{{vaata|Rutherfordi aatomimudel}}
[[Rutherfordi aatomimudel]]i ([[Ernest Rutherford]], [[1911]]) järgi koosneb aatom positiivselt laetud aatomituumast, mille arvel on peaaegu kogu aatomi mass, ja elektronkattest, mis sisaldab ümber tuuma tiirlevaid elektrone.
 
===Bohri aatomimudel===
{{vaata|Bohri aatomimudel}}
[[Bohri aatomimudel]]i ([[Niels Bohr]], [[1913]]) järgi koosneb aatom positiivse elektrilaenguga massiivsest tuumast ning elektronidest, mis tiirlevad ümber tuuma diskreetsetel ringjoonelistel orbiitidel.
 
===Bohri-Sommerfeldi aatomimudel===
{{vaata|Bohri-Sommerfeldi aatomimudel}}
[[Bohri-Sommerfeldi aatomimudel]] ([[Arnold Sommerfeld]], [[1916]]) on [[Bohri aatomimudel]]i edasiarendus, mis näeb ette ka [[ellips]]ikujulisi orbiite.
 
===Orbitaalimudel===
Orbitaalimudel ([[1928]]) on [[kvantmehaanika]]l põhinev aatomimudel, mille järgi aatom koosneb aatomituumast, mida ümbritsevad [[orbitaal]]id. Orbitaalid on [[Schrödingeri võrrand]]i lahendid. Nende kuju tuleneb elektronide esinemise tõenäosusjaotusest.
 
 
{{pooleli}}

Navigeerimismenüü